Cena:

Vyzkoušeli jsme duální fotoaparát od Oppo s pětinásobným optickým zoomem

Výrobci mobilní elektroniky přivezli na letošní Mobile World Congress řadu zajímavých technologií, které odhalily, kudy se bude trh s chytrými telefony v následujících měsících ubírat. Velice zajímavou inovaci z oblasti fotoaparátů ukázala čínská společnost Oppo, jejíž expozici ovládl nový fotomodul s bezztrátovým pětinásobným optickým zoomem.

img_8399

Koncepce modulu staví na duální optice, která disponuje speciálně upraveným snímačem. Zatímco jedna z čoček funguje klasickým způsobem a nabízí krátké ohnisko, druhý fotoaparát používá hranol, který láme obraz o 90 stupňů a vede jej na jiný, vzdálenější senzor. Podobný princip je využíván například v periskopech, ve světě smartphonů jej jako první obdobným způsobem použila společnost Asus ve smartphonu ZenFone Zoom.

Duální fotoaparát Oppo s 5x optickým zoomem

Řešení od Asusu však bylo ještě dál, neboť obsahovalo mechaniku pro plynulé zoomování, v případě Oppo je veškerá optika ukotvena na místě a z tohoto důvodu čínský výrobce vsadil na duální fotoaparát – jedna čočka je určena pro standardní fotografie, druhá pro pětinásobné přiblížení; vše mezi tím je pouze kombinace snímků z obou fotoaparátů (či ořez nepřiblíženého snímku).

oppo-4

Velmi mile nás překvapily schopnosti optické stabilizace, která zvládá bravurně upravovat úhel hranolu. Ačkoli Oppo svou technologii ukazovalo na prototypovém zařízení, od zástupců společnosti se nám podařilo zjistit, že první smartphone s novým typem fotoaparátu určeným koncovým zákazníkům dorazí během letošního roku.

xiaomi-beryko-mwc

Autor článku
Richard Streit
Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.