Domů » Články » Vyzkoušeli jsme duální fotoaparát od Oppo s pětinásobným optickým zoomem

Vyzkoušeli jsme duální fotoaparát od Oppo s pětinásobným optickým zoomem

Výrobci mobilní elektroniky přivezli na letošní Mobile World Congress řadu zajímavých technologií, které odhalily, kudy se bude trh s chytrými telefony v následujících měsících ubírat. Velice zajímavou inovaci z oblasti fotoaparátů ukázala čínská společnost Oppo, jejíž expozici ovládl nový fotomodul s bezztrátovým pětinásobným optickým zoomem.

img_8399

Koncepce modulu staví na duální optice, která disponuje speciálně upraveným snímačem. Zatímco jedna z čoček funguje klasickým způsobem a nabízí krátké ohnisko, druhý fotoaparát používá hranol, který láme obraz o 90 stupňů a vede jej na jiný, vzdálenější senzor. Podobný princip je využíván například v periskopech, ve světě smartphonů jej jako první obdobným způsobem použila společnost Asus ve smartphonu ZenFone Zoom.

Duální fotoaparát Oppo s 5x optickým zoomem

Řešení od Asusu však bylo ještě dál, neboť obsahovalo mechaniku pro plynulé zoomování, v případě Oppo je veškerá optika ukotvena na místě a z tohoto důvodu čínský výrobce vsadil na duální fotoaparát – jedna čočka je určena pro standardní fotografie, druhá pro pětinásobné přiblížení; vše mezi tím je pouze kombinace snímků z obou fotoaparátů (či ořez nepřiblíženého snímku).

oppo-4

Velmi mile nás překvapily schopnosti optické stabilizace, která zvládá bravurně upravovat úhel hranolu. Ačkoli Oppo svou technologii ukazovalo na prototypovém zařízení, od zástupců společnosti se nám podařilo zjistit, že první smartphone s novým typem fotoaparátu určeným koncovým zákazníkům dorazí během letošního roku.

xiaomi-beryko-mwc

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

4 komentářů

  1. No takže celé to dohromady je zoom objektiv. :D

  2. Technologie zajímavá, jsem celkem zvědav na kvalitu snímků, až to bude v nějakém dostupném telefonu.

    A napadla mně taková úvaha – dřív Číňani více méně jen kopírovali nebo využívali již funkční věci, ale dnes čím dál více inovují a snaží se vyvíjet nové technologie…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).