TOPlist

Velký test fotoaparátu OnePlus 7 Pro: kde je ten zabiják?

OnePlus 7Pro 2

Mnozí lidé měli značku OnePlus spojenou se skvěle vybavenými telefony s dostupnou cenou, které však ve většině případů příliš neoslnily výkonem fotoaparátů. Letošní model OnePlus 7 Pro měl tuto nehezkou vizitku změnit a alespoň skóre žebříčku DxOMark ukázalo, že se OnePlus bude letos řadit ke špičce i kvalitou svých snímků. Jenže vše není jen o bodovém hodnocení a ani OnePlus 7 Pro konkurenci fotoaparátem neohrozí.

OnePlus 7 Pro 07
OnePlus 7 Pro je velmi povedený smartphone. Fotoaparátem se však konkurenci jen přibližuje

Specifikace fotoaparátů OnePlus 7 Pro

Primární zadní fotoaparát je opticky stabilizovaný a nabízí vysoké rozlišení 48 MPx (Sony IMX586) s výbornou světelností f/1.6. Dále na zádech najdeme širokoúhlý fotoaparát s rozlišením 16 MPx, světelností f/2.2 a úhlem záběru 117°. 8MPx teleobjektiv s trojnásobným optickým přiblížením je také opticky stabilizován a disponuje světelností f/2.4.

DSC 0606
Trojice fotoaparátů na zadní straně obsahuje vše, co uživatel potřebuje ke spokojenému životu.

Ostření ve všech případech zajišťuje fázový posun v kombinaci s CAF a laserovým ostřením. Přední selfie kamerka dostala rozlišení 16 MPx a dobrou světelnost f/2.0. Nechybí jí funkce HDR, zkrášlení nebo portrétní režim (rozmazání pozadí).

DSC 0632
Soustava fotoaparátů nepatrně vystupuje nad okolní povrch. Není to ideální, ale přežít se to dá
Hardwarové parametry OnePlus 7 Pro

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 9.0, čipset: Qualcomm Snapdragon 855, octa-core, 1× 2,84 GHz Kryo 485 + 3× 2,41 GHz Kryo 485 + 4× 1,78 GHz Kryo 485, GPU: Adreno 640, RAM: 6/8/12 GB, interní paměť: 128/256 GB, pam. karta:
Rozměry: 162,6 × 75,9 × 8,8 mm, hmotnost: 206 g, zvýšená odolnost: ne

Displej, konektivita a baterie

6,67", AMOLED, rozlišení: Quad HD+, 1440 × 3120 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 4000 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 48 Mpx, f/1.6, 1/2.0", 0.8µm, PDAF, laserový AF, OIS, druhý: 8 Mpx, teleobjektiv, f/2.4, 78mm, 3× optický zoom, PDAF, OIS, třetí: 16 Mpx, širokoúhlý, f/2.2, 17mm, AF, selfie kamera: 16 Mpx, f/2.0, Full HD video, vysouvací - motorizovaná konstrukce

Aplikace je skvělá a už dlouhou dobu patří mezi mé oblíbené. Je rychlá, stabilní, přehledná a její vzhled jde označit za velmi čistý a moderní. Mezi funkce se řadí HDR, portrétní režim, noční scéna, panorama nebo manuální režim. Video je možno nahrávat v max rozlišení 4k při 60 fps. Slowmo video natočíte v HD/480fps nebo při Full HD/240 snímků za vteřinu. Jediná výtka putuje za nemožností nahrávat video širokoúhlým fotoaparátem.

Dobré světelné podmínky

Opět začínáme zlehka a žádná ze scén nedělá OnePlus 7 Pro žádný problém. Snímky mají dostatek detailů, dynamický rozsah je na skvělé úrovni a kontrast je přesně takový, jaký bych od top modelu očekával. Zelená barva na snímku parku je trochu živější než by bylo třeba, ale i tak je realita prostředí dost blízko.

Díky velkému senzoru je za tlačítkem pro chodce velmi příjemně rozmazáno pozadí a snímek je jedním slovem skvělým. Ani ke zbytku nemám co vytknout. Stojan kavárny i betonová budova jsou zachyceny přesně a naprosto odpovídají realitě. Zkrátka super výsledky.

Od špičkového smartphonu se vynikající výsledky prostě očekávají a OnePlus je bezesporu naplňuje. Zelená barva sice opět trochu utíká od reality, ale stále je to v rámci odchylky v pořádku.

Ani mírný dynamický rozsah nedělá OnePlus žádný problém. Obloha je perfektně vykreslena a má i skvělé barvy. Vše je reálné, detailní a výsledky jsou tak velmi uspokojivé. Za telefon s cenovkou těsně pod dvaceti tisíci se však nic jiného neočekává.

OnePlus 7 Pro & schopnosti přiblížení

Osobně dlouhodobě používám telefon značky OnePlus, ale nikdy jsem nebyl moc spokojený se zoomem, a tak jsem byl zvědavý, jaká je situace nyní. A musím uznat, že jsem mile překvapen. Na etalon smartphonů v podobě Huawei P30 Pro to však stále nemá. Použít teleobjektiv je v tomto případě lepší nápad než ořez fotky. Senzor má sice pouze 8 Mpx, ale bez velkého zkoumání bude člověk spokojen. Potěší reálné barvy a jejich konzistentnost, dobrý kontrast a povedený dynamický rozsah. Zamrzí však občasný digitální šum.

Situace je stále stejná a očekávat tak můžete dobré, ne však excelentní výsledky. Opět vyzdvihnu barevné podání a dynamický rozsah. To jsou oblasti, které OnePlus umí velmi dobře. U maximálního přiblížení už dochází ke ztrátě detailů a o slovo se hlásí i digitální šum.

Snímky od sebe dělí několik set kilometrů, ale sdílejí scénář hodnocení. Teleobjektiv s trojnásobným přiblížením je překvapivě dobrý a použitelný i pro sociální sítě. Maximální zoom z dálky nepůsobí nijak tragicky, ale po přiblížení už to tak slavné není. Digitální šum doprovázen slabým kontrastem a nedostatkem detailů nejsou pro vlajkovou loď nic moc.

V noci se samozřejmě situace nijak nelepší a výsledky jsou ještě o něco horší. Na vlakovém nádraží bylo ještě dostatek umělého světla a OnePlus zde dokázal vytěžit maximum, které nakonec nevypadá tak špatně. Barvy jsou v pořádku, kontrast i dynamický rozsah také. Snímek osvětlení mostu už byl příliš velká výzva a zde se 7 Pro trápí. U hodin je situace asi nejhorší, tam se nepovedlo snad nic. Škoda, OnePlus.

I 100% výřezu ukazují, že za dne je detailů dostatek a výsledky tak potěší i po přiblížení.

Za nočního focení jde kvalita poměrně strmě dolů a to se projeví zejména na detailech a výskytu digitálního šumu.

Funkce HDR

Dynamický rozsah je oblast, kterou OnePlus vždycky zvládal velmi dobře. Dosavadní vlajková loď není žádnou výjimkou a v této kategorii se bude spíše chválit. Barvy jsou navíc velmi přesné a přirozené. Mají sice trochu živější nádech, ale je to v rámci reálného zobrazení a snímky alespoň nepůsobí mdle. Obloha s mraky je perfektně vyobrazena na všech snímcích a zatím nemám co vytknout.

Snímky jsou pořád vcelku detailní a rozdíl mezi světly a stínem je příkladný. OnePlus však opět nevychytal zelené barvy a zejména na prostředním snímku není barevné podání ideální. Po přiblížení jsem si navíc všiml mírné ztráty detailů v jednolitých plochách. Je to opravdu malá nedokonalost, která je viditelná až po větším přiblížení, ale bohužel se zde vyskytuje.

Milým překvapením je schopnost poradit si s přímým protisvětlem. OnePlus se dokázal vyvarovat artefaktům, které trápí jiné smartphony a i ve zbytku scén si vede opravdu výborně. Navíc si kromě již zmíněné zelené udržují snímky velmi reálné barvy.

Ani za noční snímky se OnePlus 7 Pro nemusí stydět a výsledky neurazí. Jenže ani nenadchnou. Noční fotky samotné rozeberu později, ale odfiltrování pouličních lamp je vcelku v pořádku. Jejich nejbližší okolí na obloze by si však zasloužilo mírně vylepšit.

Portrétní režim

Bez portrétního režimu už si vlajkové telefony dokáže představit málokdo. Sice to nemá na kvalitu digitálních fotoaparátů, ale na občasné focení přátel či blízkých to stačí a mnohdy vypadají výsledky velmi dobře. OnePlus to opět dělá vcelku dobře, ale nad svými konkurenty nijak neexceluje.

Přiznávám, že scény jsou docela obtížné, ale 7 Pro je považován za plnohodnotnou vlajkovou loď, tak by si s tím mohl poradit. Jenže detekce hran není perfektní a kvůli použití 3× teleobjektivu nejsou výsledné snímky ani dostatečně detailní (třeba vlasy na fotce úplně vpravo). Pokud má telefon skvělé podmínky (snímek uprostřed), tak je vše v pořádku a dojde k výraznému zlepšení.

Co občas nechápu u dnešních telefonů, je nemožnost použít portrétní režim bez přítomnosti lidské tváře. Chápu, že většinou se fotí lidské bytosti, ale někdy prostě chcete zachytit domácího mazlíčka nebo nějaký zajímavý předmět s rozmazaným pozadím. Naštěstí OnePlus je jeden z těch, kdo to nijak výrazně neřeší a v portrétním režimu můžete vyfotit i zlínské tlačítko pro chodce.

IMG 20190814 134048 Bokeh
OnePlus 7 Pro – portrétní režim

Makro fotografie

Celkově nemám k makro fotografiím nic moc co říct. Tak nějak se neočekává, že by zde měl OnePlus nějaký problém. Naštěstí nemá a všudepřítomné jsou příkladné barvy, dobrý kontrast, skvělý dynamický rozsah a také příjemné a přirozené rozmazání pozadí.

Když opravdu výrazně přiblížíte, tak už jdou odhalit i nějaké nedokonalosti. Mám na mysli zejména občasné artefakty na krajích okvětních lístků, které jsou nejvíce vidět na prostředním snímku. Takové chyby však postihují všechny smartphony a většinou fotky z telefonů putují na sociální sítě, které kvalitu snímků dost výrazně ovlivní.

Fotíme se „širokáčem“

Konečně se i OnePlus fanoušci dočkali možnosti získat telefon s širokoúhlým fotoaparátem. Je to cool a občas se to dost hodí, ale 16Mpx senzor poskytuje méně detailní snímky než ten primární. K degradaci kvality tedy došlo i zde a pozor si musíte dávat zejména na dynamický rozsah, který je jedním ze slabých článků tohoto senzoru.

Zajímavé je, že pokud má širokáč přehled o tom, kde je světlo, tak předvádí velmi povedené výsledky, které se primárnímu senzoru celkem přibližují. Když OnePlus neví o přebytečném světle, tak to dopadá vcelku bídně. Hlavní nádraží ani budova generálního štábu české armády nemají dostatečnou kvalitu a vyplatí se tak radši použít hlavní foťák.

Stejná situace s dynamickým rozsahem panuje i zde a nemá cenu to dále komentovat. Jen dodám, že pokud jsou vhodné podmínky, tak OnePlus umí vytvořit velmi povedené snímky s reálným podáním barev, výborným kontrastem a dostatečně širokým úhlem záběru.

V noci se samozřejmě zázrak nestal. Snímky postrádají detaily, těžko a docela špatně zaostřují a dynamický rozsah se logicky ještě zhoršil. Například na pravé straně, kde byly na fotce kameny na nádraží, najdete něco jako šedou šmouhu. Nočním snímkům se tedy s širokoúhlým fotoaparátem na OnePlus 7 Pro raději vyhněte. Navíc není dostupný ani noční režim, což je další mínus.

Selfie z OnePlus 7 Pro

Snímky předního fotoaparátu lze pochválit a říct, že vynikají ve velmi reálném barevném podání, dynamickém rozsahu a potěší i úrovní detailů. Potěší i možnost portrétního režimu, který funguje docela spolehlivě a přesně. S vysouvací kamerkou je navíc focení selfies poutačem pro okolí, takže extroverti si přijdou na své.

IMG 20190818 165552
OnePlus 7 Pro

Focení v noci

OnePlus 7 Pro fotí v noci stále jen jako OnePlus. V překladu to znamená, že se zázrak opět neuskutečnil. Snímky samotné nejsou nijak tragické, mají dobré barvy i dynamický rozsah. Chybí jim ale kontrast a zejména detaily, na plochách se navíc vyskytuje podstatné množství šumu. To platí zejména pro snímky za velkého šera s nedostatkem světla. Z mého pohledu se tak jedná o mírné zklamání.

Detaily stále chybí a digitální šum je poměrně výrazný. Kdyby takto fotila běžná verze OnePlus 7 bez přídomku Pro, tak bych byl vcelku spokojený a neměl bych moc výhrad. Jenže tento telefon stojí v ČR kolem 20 tisíc a za tu cenu můžete mít smartphony, které fotí špičkově i ve tmě. To mě docela mrzí, protože značka OnePlus mi byla vždy příjemná a jsem jejím dlouholetým uživatelem.

Jakmile přibude světla, zlepší se i úroveň detailů, ale stále nic extra. Dokud nebudete snímky moc přibližovat, tak to vcelku ujde a na sociální sítě to taky bude stačit. Po přiblížení se však znovu objeví stejné neduhy.

Občas OnePlus překvapí a například snímek základního kamene je velmi povedená. Opět však musím dodat, že podmínky byly na noční focení poměrně ideální a není se tak čemu divit.

Než se dostaneme k další kategorii, která aspoň trochu pomůže s nočním focením, tak se podívejte na poslední snímek na pravé straně. Nažloutlá skvrna v pozadí je Měsíc, zbytek scény je poměrně tmavý a rozpoznat jdou jen části fotografie. Zbylé dva snímky jsou vcelku v pořádku a mají velmi dobré podání barev, jinak ale oproti konkurenci zaostávají.

Noční režim funguje, přesto je co vylepšovat

Poslední kategorií, která má už víceméně stálé místo v našem seriálu, je noční režim. Tuto funkci poprvé použil Huawei v modelové řadě P20 a od té doby se s tím roztrhl pytel. OnePlus má noční režim od loňského modelu 6 a v novince 7 Pro také nechybí. S jeho použitím jsou výsledky za tmy o dost lepší. Snímky jsou stále poměrně přirozené, ale kvůli snaze dostat co nejvíce z nízkého osvětlení jsou občas až moc žluté.

Dynamický rozsah se také vylepšil a osobně se mi líbí, že to všechno dohromady nepůsobí tak uměle jako třeba Huawei P30 Pro. Na druhou stranu je nutno uznat, že Huawei má kromě zmíněných barev jeden z nejlepších nočních režimů. V této cenové kategorii však najdete dost smartphonů, které s i bez pomoci takového režimu budou fotit mnohem lépe.

Na pravé straně se nachází snímek, na který jsem upozorňoval v předešlé kapitole. Má o poznání více světla a alespoň z dálky působí vcelku příjemně. Po bližším prozkoumání se však opět objeví neduhy v nedostatečných detailech a digitálním šumu. Kašna je zcela v pořádku a zaslouží si pochvalu. Spodní část snímku zastávky uprostřed vypadá jako olejomalba a nikoho asi nepřekvapí, když zde OnePlus moc nepochválím.

Fotoaparát (ne)zklamal, telefon mile překvapil

Sám jsem se opravdu moc těšil na testování tohoto telefonu. OnePlus 7 Pro mě jako smartphone velmi potěšil a jeho používání mě opravdu hodně bavilo. Focení bylo plynulé, aplikace se nesekala a na první pohled vypadalo vše naprosto skvěle. Jenže potom jsem začal psát tento článek a zkoumat fotografie. A při detailním pohledu se můj sen o perfektním telefonu rozplynul.

DSC 0618
OnePlus 7 Pro láká na velké množství vylepšení. Fotoaparát však stále mezi špičku nepatří.

Tip: všechny snímky v plném rozlišení si můžete prohlédnout/stáhnout zde

Fotky za dne a za obecně dobrých podmínek jsou skvělé a OnePlus produkuje velmi věrné a detailní snímky. Jenže jakmile se setmí, tak začne mít OnePlus docela problém. Nejde tak ani o to, že by byly snímky nějak moc špatné. Spíš o to, že OnePlus 7 Pro se pasuje na pozici pravé vlajkové lodě. Bez fotoaparátu možná, ale zde ani tři čočky na zádech kvalitu nezaručují.

DSC 0610
Kvalitu fotoaparátu OnePlus 7 Pro nezachrání tři snímače ani vysoké skóre v DxOMarku. Jinak je to ale výborný telefon

Pokud chcete, aby fotky z vašeho telefonu vypadaly dobře za každých okolností, doporučím třeba Galaxy S10 nebo Pixel 3. Za větší peníze se dají pořídit Samsung Galaxy Note 10/10 Plus a určitě se vyplatí počkat si na Google Pixel 4 nebo Apple iPhone řady 11, který bude nově podporovat noční režim. OnePlus 7 Pro je skvělý telefon, ale foťák jej brzdí na cestě stát se jedním z nejlepších. Škoda, snad to nástupce napraví.

OnePlus 7 Pro

OnePlus 7 Pro
8.9

Aplikace pro focení

9.3/10

Pokročilé funkce/manuální režim

8.7/10

Úroveň detailů snímku

8.8/10

Dynamický rozsah

9.3/10

Focení se zoomem

8.5/10

Portrétový režim

8.6/10

Noční snímky

8.6/10

Reálnost zobrazení

9.2/10

Klady

  • skvělá aplikace fotoaparátu
  • možnost nastavení zobrazení aplikace
  • dynamický rozsah
  • reálné zobrazení barev
  • širokoúhlý fotoaparát ve dne
  • vysouvací selfie kamera je cool a fotí skvěle
  • manuální režim

Zápory

  • noční snímky
  • nemožnost použít noční režim jiným než hlavním fotoaparátem
  • maximální 48Mpx rozlišení je zbytečně schováno v Pro režimu
  • poměr ceny a kvality fotoaparátu
  • digitální šum na nočních snímcích
Autor článku David Skopal
David Skopal
Redaktor SMARTmania.cz a externí copywriter žijící v Brně. Nadšenec do technologií, smartphonů a gadgetů. Fanoušek OnePlus. Mám rád vaření a dobré jídlo. Ve volném čase hraju badminton a chodím plavat.

Kapitoly článku