TOPlist

Očekávaná hra Hogwarts Legacy je venku. Kritici ji hodnotí pozitivně, navzdory kontroverzím Rowlingové

4020154 4012629 hogwartslegacyt 2023 thumb
  • Dlouho očekávaná hra z kouzelnického světa je konečně na pultech obchodů
  • Kritici i hráči ji hodnotí velmi pozitivně
  • Kontroverzní výroky J. K. Rowlingové v tomto případě zjevně nenapáchaly velké škody

Den, na který všichni fanoušci světa Harryho Pottera čekali, je konečně tady. Na pultech obchodů se konečně objevila hra Hogwarts Legacy, která všechny potterheady zanese na konec 19. století do Bradavic a širého okolí, tedy dlouho před knižní ságu o dítěti s jizvou ve tvaru blesku na čele. Ačkoli se majitelé Deluxe edice mohli do světa čar a kouzel podívat už v předstihu, pro všechny ostatní je oním vyhlíženým termínem dnešek, tedy 10. února.

Nutno podotknout, že se jedná pouze o majitele PC či konzolí aktuální generace, tedy PlayStation 5 a Xbox Series X a Series S. Pokud si chcete Hogwarts Legacy zahrát na starších konzolích PlayStation 4 a Xbox One, musíte vydržet do 4. dubna. Majitelé Nintenda Switch pak mají čekání zdaleka nejdelší – ti si budou muset najít jinou zábavu až do 25. července letošního roku.

Z prvních ohlasů hráčů i kritiků lze vyčíst, že hra se méně zkušenému studiu Avalanche Software vydařila na výbornou. Na serveru Metacritic aktuálně visí souhrnné hodnocení v podobě 85 bodů ze 100 v případě PS5 (xboxová verze má 89 a ta pro PC 84 bodů), přičemž od uživatelů si hra vysloužila ještě vyšší známku 9,1 bodů z 10. Titulu evidentně neuškodila ani kontroverze okolo spisovatelky J. K. Rowlingové. Ta je mnohými zatracována pro své údajně transfobní názory, pro které se část hráčů rozhodla Hogwarts Legacy bojkotovat. Nutno podotknout, že autoři hry vyšly v mnoha ohledech LGBT+ komunitě vstříc.

hogwarts legacy 2
Na PC se hra dočká také neoficiálního českého překladu

České a slovenské hráče může mrzet absence překladu, který je přeci jen v rámci reálií kouzelnického světa poměrně specifický. Hráči na PC nicméně mohou vyhlížet amatérský překlad od týmu Lokalizace.net, respektive Lokalizácie.sk v případě slovenského jazyka. „Překlad započal a intenzivně se na něm začalo pracovat. Hra obsahuje 1 000 normostran textu, což není úplná tragédie, ale také to není úplně málo. Technicky máme snad vše dořešeno, takže by to neměl být žádný problém ani z tohoto hlediska. Lokalizaci vede zkušená překladatelka Charlotta a její tým, který se k nám před pár měsíci přidal, takže ani o kvalitu se bát rozhodně nemusíte,“ stojí ve facebookovém příspěvku české překladatelské skupiny.

Hrajete už Hogwarts Legacy v rámci předběžného přístupu, nebo svůj dopis z Bradavic otevřete až dnes? Dejte nám vědět do komentářů.

Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku