TOPlist

Recenze Xbox Series S: dostupná alternativa pro nenáročné

Herní konzole Xbox Series S

Společně s Xboxem Series X se do prodeje dostal také méně vybavený sourozenec s názvem Series S, který Microsoft poměrně dlouho tajil. Zatímco konkurence taktéž vsadila na dvě konzole, které se ale liší pouze přítomností Blu-ray mechaniky, Series X a S mají odlišností podstatně více.

Xbox Series S 9
Jak dopadla odlehčená verze nové generace Xboxu?

Nebudu objevovat Ameriku, a tak se hned na úvod přiznám, že spousta věcí se shoduje s již recenzovaným Series X, tudíž není nutné vše znovu opakovat slovo od slova. V této recenzi se především dozvíte, zda dává vydání méně vybaveného Xboxu smysl, pro koho je určen a jaké jsou ty nejzásadnější rozdíly oproti Series X.

Design a konstrukce

Microsoft se v tiskových materiálech chlubí, že Xbox Series S je nejmenším Xboxem vůbec. Ihned po vybalení z krabice mě rozměry 15,1 x 27,5 x 6,35 centimetrů a hmotnost 1,92 kilogramů velmi příjemně překvapily – konzole je oproti většímu sourozenci doslova titěrná a v jistých ohledech až roztomilá.

Xbox Series S 13
Po designové stránce není Xboxu Series S takřka co vytknout

Stále se jedná o jednoduchý tvar, v tomto případě kvádr. Tomu dominuje velký, kruhový a černý výdech ventilátoru, který budí lehké kontroverze, nicméně naživo musím říct, že takto výrazný prvek konzoli sluší. Obecně je design velmi čistý a jednoduchý.

Xbox Series S 14
Portová výbava by mohla být lepší

Ovladač je stejně jako v případě Series X mírně menší a drobně vylepšený. Páčky a tlačítka jsou hlasitější a dávají vám lepší zpětnou vazbu, zdrsněný povrch usnadňuje držení a manipulaci s ovladačem a vibrace jsou citlivější, než u předchozí generace ovladače. Na první pohled lze nový ovladač od minulého odlišit díky novému tlačítku pro sdílení, USB-C konektorem a větší dominancí bílé barvy.

Parametry a funkce

Technické parametry jsou tím hlavním, co oba konzolové sourozence od sebe odlišuje. Xbox Series S disponuje vlastním procesorem Zen 2 s osmi jádry při taktu 3,6 GHz, grafikou RDNA 2 s 20 jádry, taktem 1,565 GHz a výkonem 4 TFLOPS.

K tomu je potřeba zmínit 10 GB GDDR6 RAM, kdy 8GB pracuje při 224 GB/s a 2GB pracuje při 56 GB/s. RAM doplňuje vlastní NVME SSD o kapacitě 512 GB. Z interní paměti máte k dispozici 364 GB na vaše hry, přičemž rozšířit jí lze buď s pomocí proprietární SSD karty od Seagate, či vlastním HDD s podporou USB 3.1 (pouze pro hry z Xboxu 360/One).

Xbox Series S podporuje nativní rozlišení 1440p při až 120 fps, přičemž některé tituly lze hrát také ve 4K, nicméně jen při 60 fps. Za zmínku stojí také zvuk a podpora pro DTS 5.1, Dolby TrueHD, Dolby Digital 5.1 a L-PCM.

Xbox Series S 3
Ovladač doznal drobných vylepšení

Portová výbava může působit poměrně chudě, máte ale k dispozici vše podstatné. Kromě napájení a HDMI 2.1 výstupu můžete využít také 3 USB-A 3.1 porty první generace (jeden na přední straně) či Ethernet 802.3 10/100/1000. Zapomenout musíte na optický výstup na audio či HDMI vstup pro settop box. Samozřejmostí je Wi-Fi 802.11ac a absence Bluetooth (Microsoft vsází na vlastní bezdrátový standard).

Výkon a hraní her

O prostředí a operačním systému se není třeba dlouho rozepisovat – je totiž identické nejen se Series X, ale také s předchozí generací One. Pro někoho to může být negativem, já se osobně přikláním k tomu, že kontinuita prostředí je lepší varianta než radikální změna s každou generací. Ostatně proč měnit něco, co funguje.

Forza Horizon 4
Některé hry si užijete ve 4K při 60 fps

Papírově nemá Series S ani zdaleka stejný výkon jako Series X, a proto se v mnohých očích jedná spíš o glorifikovaného nástupce Xboxu One X, což je ostatně pravda. Oproti One X ale Series S přináší některé next-gen vychytávky, jako je Quick Resume (rychlé přepínání mezi hrami) či rychlý SSD disk.

Gears 5
U jiných se musíte smířit s rozlišením 1440p

Stejně jako Series X je také Series S velmi tichou konzolí, kterou prakticky nemáte ani při největším zápřahu šanci slyšet. Rovněž jsem nepozoroval přehřívání – odvod tepla je příkladný. Větší tichosti pomáhá také pro některé největší slabina, tedy absence Blu-ray mechaniky.

Xbox Series S 8
Na první dobrou nepoznáte ovladače aktuální generace od těch předchozích

Na všechny aktuální hry má Series S dostatek výkonu a s většinou titulů si poradí i ve 4K při 60 fps. Vzhledem k tomu, že tituly čistě pro aktuální generaci Xbox Series prozatím nevycházejí, lze jen velmi obtížně říci, jak dobře hry na slabším Xboxu poběží.

Xbox Series S 2
Výdech větráku je zajímavý designový prvek

Je ale potřeba říci, že Microsoft minimálně u svých titulů garantuje až dva roky zpětné kompatibility, což dává Series S poměrně široký prostor k dýchání. Lze předpokládat, že zatímco většina nových titulů poběží na Series X ve 4K při 60 fps na maximálních detailech s raytracingem, na Series S se u stejného titulu dočkáme kupříkladu pouze 1440p při 30 fps.

Za zmínku stojí také jedna z nejzajímavějších funkcí Quick Resume, kdy se spuštěná hra uloží do paměti a je připravena pro rychlé přepínání mezi uloženou a nově spuštěnou hrou, přičemž hra zůstává uložena i po odpojení Xboxu od elektřiny.

Xbox Series S 18
Gamepad stále patří mezi špičku

Během testování musím říct, že tato funkce funguje o něco hůř na Series S než na Series X. Až příliš často se mi stávalo, že Series S nechtělo některé hry uložit do paměti a opakovaně je spouštělo znova. Pravděpodobně se ale jedná o softwarový nedostatek, který bude časem odstraněn.

game pass ultimate
Game Pass je rozhodující faktor

Nevýhodou je ale menší vnitřní úložiště, ze kterého máte k dispozici pro hry pouze 364 GB. Na takto velké úložiště se vám vejde zhruba osm her, což není zrovna závratné množství. U starších her můžete využít externí úložiště, pro hry vytvořené pro Xbox Series X/S je ale potřeba sáhnout po proprietární SDD kartě od Seagate.

Hlavní rozdíly oproti Series X

Ačkoli jsou oba nové Xboxy v sourozeneckém vztahu, tak s trochou nadsázky lze říci, že mají sice stejnou matku, ale rozdílné otce. Oba Xboxy se liší především designem a rozměry, kdy Series S je oproti Series X takřka poloviční.

XboxSeriesXandS HERO
Xbox Series X a Xbox Series S

Dalším rozdílem je výkon, který se v případě Series S blíží spíše minulé generaci a oproti Series X je čtvrtinový.

Nepřehlédněte – Recenze Xbox Series X: budoucnost hraní podle Microsoftu

V krátkodobém horizontu se nemusí jednat o žádnou zásadní překážku, v dlouhodobém horizontu ale těžko soudit, jak dlouho a jakým způsobem bude Series S podporován.

Xbox Series X 16
Rozdílů oproti Series X je poměrně dost

Třetím zásadním rozdílem je absence Blu-ray mechaniky. Series S sází především na bohatou knihovnu her Game Pass (společně s EA Access), případně na digitální distribuci a pravidelné slevy. Zapomenout musíte na zpětnou kompatibilitu, pokud se váže k fyzickým diskům.

Dává Xbox Series S smysl?

Xbox Series S je nová generace tak nějak napůl. Samotná konzole má za úkol nabídnout alternativu k minulé generaci konzolí, konkrétně ke konzolím Xbox One X a Xbox One S All-Digital. Podobný výkon jako One X a bezdiskové řešení One S All-Digital cílí především na nenáročné hráče.

Xbox Series S 1
Pokud vlastníte Xbox One X, pak Series S nebude pro vás

Z pozice Microsoftu se jedná o skvělý tah – má na trhu jak konkurenceschopnou konzoli za plnou cenu se všemi výhodami, tak slabší variantu s mnohem nižší cenou. Novou generaci konzolí si tak může dovolit mnohem širší masa lidí než novou generaci PlayStationu 5.

Ne každý hráč má doma velkou a drahou televizi podporující 4K a HDR, ne každý hráč potřebuje to nejvýkonnější a nejlepší. Microsoft se Series S myslí taky na hráče, kteří mají starší televizi či pouze monitor, týdně mají k dispozici pouze několik hodin volného času a když už k něčemu zasednou, jsou to tituly typu FIFA či Call of Duty.

Xbox Series S 7
Nižší cena může spoustu lidí přesvědčit

Xbox Series S je vhodnou konzolí pro nenáročné hráče, kteří nepotřebují to nejlepší, ale chtějí si občas jen tak něco zahrát, ať už sami či s přáteli. Díky menším rozměrům se Series S vleze snadno do každého obýváku nebo dokonce do batohu, pokud s konzolí častěji cestujete.

Xbox Series S 10
Chybějící mechaniku může nahradit Game Pass

Jedinou zásadní nevýhodou tak může být fyzická mechanika, ale tento nedostatek spolehlivě nahradí digitální knihovna Game Pass nebo pravidelné slevy na Microsoft Store.

Závěrečné hodnocení

Xbox Series S je obtížné zhodnotit, neboť se nejedná o konzoli nové generace v pravém slova smyslu. Od vybavenějšího sourozence přebírá nové funkce a rychlý SSD disk, od minulé generace zase nižší výkon a absenci diskové mechaniky.

Xbox Series S 16
Xbox Series S je dobrou volbou především pro nenáročné a sváteční hráče

Ty hlavní rozdíly jsem v recenzi popsal, nicméně když už se do obchodu vydáte, tak ve finále často rozhoduje více peněženka, než rozum. Xbox Series S zakoupíte za 7 990 korun, čemuž se žádná konzole nové generace nemůže rovnat, snad jen s výjimkou Nintenda Switch (což je ale úplně jiný typ konzole).

Xbox Series S 17
Nižší výkon může být do budoucna překážkou, FIFU si ale zahrajete vždy

Xbox Series S si jistě své příznivce najde, ačkoli je v očích mnohých holý nerozum fragmentovat konzolový trh. Podle mého názoru vývojáři jistě zvládnou optimalizovat své hry na jedno zařízení navíc. Obzvláště, pokud se ze Series S stane prodejní hit.

Xbox Series S

Xbox Series S
8.4

Design a zpracování

9.1/10

Výkon a optimalizace

7.5/10

Hardwarová výbava

8.0/10

Dostupnost her a služeb

8.2/10

Pohodlnost hraní

9.0/10

Klady

  • menší rozměry
  • tichý chod i při vysoké zátěži
  • podpora nových her
  • bohatá knihovna Game Pass
  • dostupná cena

Zápory

  • nižší výkon
  • absence Blu-ray mechaniky
  • malé úložiště
  • nespolehlivý Quick Resume
Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku