Domů » Bleskovky » Nubia Alpha: co umí nový telefon, který si obtočíte okolo zápěstí?

Nubia Alpha: co umí nový telefon, který si obtočíte okolo zápěstí?

Telefon, který si obtočíte okolo zápěstí. S tímto produktem přijela na veletrh MWC čínská značka Nubia, která jej jako koncept představila již loni na veletrhu IFA. V Barceloně však ukázala hotové zařízení, které půjde do prodeje. My jsme si náramek natočili ještě před jeho oficiálním odhalením, nyní však konečně známe všechny podrobnosti.

Podívejte se na ohebný telefon Nubia před světovou premiérou

Telefon, hodiny nebo náramek pro vězně?

Nubia Alpha disponuje ohebným displejem s úhlopříčkou 4″ a rozlišením 960 × 192 pixelů; poměr stran je tak velmi netradičních 36:9. Jedná se o dotykový OLED panel, který vzešel ze spolupráce se společností Visionox, zařízení je ale také možné ovládat zcela bez dotyku gesty.

nubia Alpha - Flex Your Life

V rámečku napravo od displeje najdeme 5Mpx kamerku se světelností f/2.2, která má sloužit pro videohovory a pořizování fotografií; pro tytu účely ale bude nutné nepřirozeně ohýbat zápěstí.

Pokud jste se těšili na systém Android, musíme vás zklamat; na zařízení běží vlastní software, který hospodaří s poměrně omezenými prostředky – na pozici čipsetu byl osazen stařičký Qualcomm Snapdragon Wear 2100 s 1 GB RAM a 8GB pamětí. Příliš si nebudete moci vyskakovat ani s výdrží, uvnitř je 500mAh baterie, která má podle výrobce vydržet den, maximálně dva. Potěší odolnost vůči vodě, byť nevíme, jak velká.

Funkce jako na telefonu

Zařízení lze používat jako běžný smartphone s podporou 4G sítí, pouze však s eSIM. Další možnost bezdrátového spojení zajišťují Wi-Fi a Bluetooth. Nechybí ani senzor pro měření srdečního tepu, o fitness funkce tak nepřijdete.

nubia Alpha - Flex Your Life

O GPS se výrobce nezmiňuje, v propagačním videu je však vidět funkce kompas. Mezi další patří přehrávač hudby, budík, předpověď počasí, stopky, odpočet, prohlížení map, placení přes AliPay, telefonování, videohovory nebo SMS komunikace. Zda půjde doinstalovávat i vlastní aplikace, nevíme, avšak dost o tom pochybujeme. Pro účely telefonování lze využít nejen zařízení samotné, ale i bezdrátová sluchátka; Nubia na MWC představila vlastní model s cenou 100 EUR (asi 2 600 korun).

Cena a dostupnost

Nubia Alpha půjde na trh ve verzi s eSIM a bez ní. Bluetooth varianta bude dostupná v dubnu v černé barvě za cenu 450 EUR (asi 11 600 korun). eSIM varianta bude v Evropě prodávána až ve třetím kvartále, výrobce si za ni řekne o 550 EUR (asi 14 100 korun) za černý model, popř. 650 EUR (asi 16 700 korun) za variantu pozlacenou 18K zlatem.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).