Domů » Bleskovky » Nové video ukazuje neznámý prototyp Lumie s podporou Surface Pen

Nové video ukazuje neznámý prototyp Lumie s podporou Surface Pen

Řada tabletofonů Samsung Galaxy Note mohla mít před několika lety konkurenci z dílen Nokia / Microsoft. Ví se například, že poslední vlajkové Lumie 950 a 950 XL měly dostat podporu stylusu Surface Pen, nakonec však k její implementaci nedošlo. O tom, že Microsoft chtěl Surface Pen využít i u smartphonů, svědčí následující video.

Surface Pen on a Windows Phone? Microsoft was considering it

Na něm je k vidění neznámý prototyp telefonu s mobilními Windows a dotykovou vrstvou, která na dotek pera reaguje. Prototyp byl údajně vyroben v době předtím, než Microsoft koupil společnost N-trig (v květnu roku 2015), která za technickým fungováním pera Surface Pen stojí.

O stáří prototypu také hovoří 10pinový microUSB konektor (micro-B, 3.0), který se objevil například u Samsungu Galaxy S5 či Galaxy Note 3, jinak se ve světe smartphonů nijak zvlášť neuchytil. Z videa je patrné, že vývoj byl zcela na začátku a displej příkazy z pera nepřenášel nejplynuleji.

Microsoft připravuje na příští rok skládací zařízení. Hlavní roli bude hrát stylus

Dnes už víme, že Microsoft svoji mobilní divizi rozpustil a vývoj Windows 10 Mobile zaříznul, možná však využije podporu pro stylus u spekulovaného zařízení s názvem Andromeda. Tento univerzální kapesní minipočítač mají pohánět plnohodnotná Windows 10, u nichž se Microsoft snaží tlačit kupředu funkci Windows Ink, tedy právě práci se stylusem.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

9 komentářů

 1. První věta je nesmysl. Jak to mohlo být konkurent Note, když to mělo Windows? Jak víme tak z historie, tak Windows byl na telefonech, tabletofounech propadák, přesně opak note s Androidem. Ale v každém případě se jedná o zajímavost, takový nepovedený vtípek…

  • Kdyz uz chces slovickarit, tak bys mel vedet, ze kazda konkurence je konkurence. I ta, co se nakonec neuchyti a skonci…

  • To pak není konkurence, to je jen pokus být konkurenční. Když se to nepovede není to konkurence ale propadák.

  • Tvoje početí bylo taky pokus být konkurenční, ale jaksi se to nepovedlo a stal se z toho propadák. Je mi to líto.

  • Honzo, Honzo…

  • Prepadak je nieco zle, ak niekto pride s niecim naozaj zlym a stane sa to prepadakom. Prepadak nie je to, ak niekto pride s niecim naozaj dobrym a este niekolko rokov po jeho smrti kopiruju jeho funkcie lebo su dobre. Ina kapitola je, ze sa vobec nedokazali presadit a preto umreli.

  • Propadak je neco, co nikoho nezajima a nikdo to nechce. Stejne jako u filmu nebo divadla to plati take o OS pro mobily. A propadak, je jeste mirny vyraz. Ja bych to nazval totalni pohromou (financni) a fiaskem.

 2. pride mi to ako tuposť. Surface pen hentakym spôsobom funguje aj na mojej Lumiji 920, konkretne normalne pero s hrotom zo Surface Pro 3.
  A funguje to len vdaka zvyšenej citlivosti na dotyk

 3. Nikdo neví jestli to byl telefon s Windows. Já sem taky dokázal překopat Ubuntu tak aby na první pohled to vypadalo jako OS X. Nebo fake Iphony z Číny – v hlavním menu nejde ani rozpoznat že je to Android. Všechno vypadá skvěle. A až po kliknutí na AppStore vás to hodí na Google Play :)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).