Domů » Bleskovky » Microsoft připravuje na příští rok skládací zařízení. Hlavní roli bude hrát stylus

Microsoft připravuje na příští rok skládací zařízení. Hlavní roli bude hrát stylus

Microsoft pomalu ukončuje neúspěšný projekt Windows Phone / Windows 10 Mobile, avšak příští rok by se měl do světa mobilních zařízení s vlastním systémem vrátit. Záměrně nepoužíváme slovo smartphone, neboť zařízení s kódovým označením Andromeda, které v Redmondu připravují, nebude typický chytrý telefon, jak jej známe dnes, ale má být mobilním zařízením, které má v daném segmentu vytvořit zcela novou kategorii.

Digitální kapesní notebook

Podle nejnovějších informací serveru WindowsCentral bude Andromeda skládací tablet, který běží na systému Windows 10 a jeho adaptivní prostředí založené na knihovnách CShell se dokáže jednotlivým režimům přizpůsobit. Tablet má být možné složit do kapesního formátu, tudíž bude možné jej přenášet jako telefon a dokonce jako telefon používat – podpora hovorů a zpráv chybět nemá. Primárně se má ale jednat spíše o digitální kapesní notebook.

Microsoft "Courier" secret tablet

Hlavní zbraní Andromedy má být práce se stylusem, kterou se Microsoft ve Windows 10 snaží propagovat za pomoci funkce Windows Ink. Redakce WindowsCentral tvrdí, že zařízení bude možné používat jako dvoustránkový virtuální psací blok, určitě ale nebude chybět pevná integrace poznámkového bloku OneNote. Andromeda pravděpodobně poběží na ARMovém procesoru Qualomm Snapdragon, běžné desktopové aplikace tak bude možné spouštět jen emulovaně (jestli vůbec).

iPhonům slávu nesebere

Chystané zařízení nemá být konkurencí pro telefony s Androidem či iOS, ostatně sám ředitel Microsoftu Satya Nadella v minulém týdnu prohlásil, že běžnému spotřebiteli nemá co nabídnout, neboť se mu dlouhodobě nedaří nalákat do svého ekosystému vývojáře (více informací). Namísto toho bude chtít Microsoft vytvořit nový trh pro lidi, kteří najdou pro takový styl zařízení uplatnění.

Andromeda na starším obrázku z patentové přihlášky

Redmonští budou chtít chystanou novinkou inspirovat své partnery, a tak je možné, že se v budoucnu dočkáme spousty podobných zařízení, podobně jako se to Microsoftu povedlo u řady Surface. Ostatně do ní zřejmě bude Andromeda patřit také, jmenovat by se mohla například Surface Note.

Příští rok nebo nikdy?

Samozřejmě dokud nebude zařízení oficiálně představeno, můžeme o něm pouze spekulovat. Odhalení je údajně naplánováno na příští rok, avšak Microsoft již v minulosti několikrát dokázal, že nemá problém zrušit zajímavé projekty chvíli před zvednutím opony.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

13 komentářů

 1. Celkom dobry koncept ma lenovo.

 2. Presne takto to ma zmysel.
  Galaxy s9, s10 microsoft edition napriklad.
  Plus vlastne zariadenie. Ani nie tak telefon ale vreckovy tablet.

  Taki ktorych to zaujme, budu popritom vlastnit aj telefon s androidom. Proste budu mat tablet s win vo vreckovom formate

 3. Ale ty ramecky jako krava. Vzdyt vypada jako z devadesatych let

 4. Vypadá to zajímavě, teď to ještě umět prodat á prosadit, v tomhle je MS na štýru….viz jinak kvalitní WP/WM

  • Ani apple by nepredal os s ovela mensim poctom aplikacii.
   Co jako mal vediet predat? Tam v hlavnych mestach si mal po budovach rozne svetelne show, prichadza lumia. Fakt mega reklamy.

   Ako co viac mohli spravit. Ludia to nechceli kvoli aplikaciam

  • 2v1 zariadenia, odomykanie ksichtom, AR a jednoduchy dizajn v SW presadil statočne, aj u konkurencie :-)

 5. Karasek by mel prestat zrat ty marketingove zvasty Windows central a MS.

  • Tak trochu textu – ano, je to jedna velká neznámá, tak uvidíme.
   Nápad velice zajímavý, realizace zatím v nedohlednu, tak tomu dejme čas.
   McLaren byl ten, na který jsem se opravdu těšil, tak to snad s tímto projektem nedopadne stejně…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).