Domů » Bleskovky » Microsoft připravuje na příští rok skládací zařízení. Hlavní roli bude hrát stylus

Microsoft připravuje na příští rok skládací zařízení. Hlavní roli bude hrát stylus

Microsoft pomalu ukončuje neúspěšný projekt Windows Phone / Windows 10 Mobile, avšak příští rok by se měl do světa mobilních zařízení s vlastním systémem vrátit. Záměrně nepoužíváme slovo smartphone, neboť zařízení s kódovým označením Andromeda, které v Redmondu připravují, nebude typický chytrý telefon, jak jej známe dnes, ale má být mobilním zařízením, které má v daném segmentu vytvořit zcela novou kategorii.

Digitální kapesní notebook

Podle nejnovějších informací serveru WindowsCentral bude Andromeda skládací tablet, který běží na systému Windows 10 a jeho adaptivní prostředí založené na knihovnách CShell se dokáže jednotlivým režimům přizpůsobit. Tablet má být možné složit do kapesního formátu, tudíž bude možné jej přenášet jako telefon a dokonce jako telefon používat – podpora hovorů a zpráv chybět nemá. Primárně se má ale jednat spíše o digitální kapesní notebook.

Microsoft "Courier" secret tablet

Hlavní zbraní Andromedy má být práce se stylusem, kterou se Microsoft ve Windows 10 snaží propagovat za pomoci funkce Windows Ink. Redakce WindowsCentral tvrdí, že zařízení bude možné používat jako dvoustránkový virtuální psací blok, určitě ale nebude chybět pevná integrace poznámkového bloku OneNote. Andromeda pravděpodobně poběží na ARMovém procesoru Qualomm Snapdragon, běžné desktopové aplikace tak bude možné spouštět jen emulovaně (jestli vůbec).

iPhonům slávu nesebere

Chystané zařízení nemá být konkurencí pro telefony s Androidem či iOS, ostatně sám ředitel Microsoftu Satya Nadella v minulém týdnu prohlásil, že běžnému spotřebiteli nemá co nabídnout, neboť se mu dlouhodobě nedaří nalákat do svého ekosystému vývojáře (více informací). Namísto toho bude chtít Microsoft vytvořit nový trh pro lidi, kteří najdou pro takový styl zařízení uplatnění.

Andromeda na starším obrázku z patentové přihlášky

Redmonští budou chtít chystanou novinkou inspirovat své partnery, a tak je možné, že se v budoucnu dočkáme spousty podobných zařízení, podobně jako se to Microsoftu povedlo u řady Surface. Ostatně do ní zřejmě bude Andromeda patřit také, jmenovat by se mohla například Surface Note.

Příští rok nebo nikdy?

Samozřejmě dokud nebude zařízení oficiálně představeno, můžeme o něm pouze spekulovat. Odhalení je údajně naplánováno na příští rok, avšak Microsoft již v minulosti několikrát dokázal, že nemá problém zrušit zajímavé projekty chvíli před zvednutím opony.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
13 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments