Domů » Bleskovky » Vyrobí Microsoft další smartphone? Jestli ano, bude určen výhradně pro podniky

Vyrobí Microsoft další smartphone? Jestli ano, bude určen výhradně pro podniky

Systém Windows 10 Mobile již má svoji existenci definitivně sečtenou, před dvěma týdny to na Twitteru potvrdil i někdejší šéf mobilních Windows Joe Belfiore, který nyní v Microsoftu pracuje jako korporátní viceprezident skupiny operačních systémů. To, že Redmondští „zařízli“ mobilní desítky, však neznamená, že se v blízké budoucnosti smartphonu s logem Microsoft nedočkáme; nebude se ale rozhodně jednat o masový produkt.

Na přímou otázku, zda Microsoft zcela vzdal výrobu smartphonů, v minulém týdnu na GeekWire summitu odpovídal sám ředitel Satya Nadella. Na místo jasného „Ne“ šéf redmondských odpověděl: „Nemáme tržní podíl, abychom měli smartphone, který by se stal skutečnou volbou pro běžného spotřebitele, neboť neumíme přilákat vývojáře. Chceme však ujistit, že náš software je k dispozici, aby mohl sloužit firemním zákazníkům, jež nezajímají věci, které jsou pro běžné spotřebitele důležité.“

Live from 2017 GeekWire Summit - #GWSummit

Teoretický příchod mobilního nového mobilního zařízení naznačily i další odpovědi na otázky týkající se systému Windows 10. O něm Nadella hovořil jako o jednom operačním systému, který již nedělá rozdíly v tom, zda běží na počítačích, Xboxu nebo na telefonu; údajně jedná se o jednu platformu. To víceméně potvrzuje nedávné spekulace o tom, že z Windows 10 se brzy stane univerzální základní systém, jehož rozšíření pro konkrétní typy zařízení budou obstarávat moduly.

„Andromeda OS“: Windows 10 budou modulární a pojedou úplně na všem

Na otázku, zda je v rodině zařízení Surface ještě nějaký neprozkoumaný form-faktor, o který se v Microsoftu zajímají, Nadella odpověděl: „Rozhodně vám nebudu nic prozrazovat, dokud nebudu mít zařízení v ruce. O samotné zařízení ale ve skutečnosti tolik nejde, jde o spojení softwaru a zařízení. Nyní máme schopnost tvořit zařízení od počátku až do konce, od křemíku až ke cloudu, a to je to, co musíme využít ve vytváření nových kategorií.“

Jestli tedy Microsoft představí nějaký smartphone, bude se jednat o kapesní počítač určený pro firemní klientelu, které patrně poběží na klasických Windows 10 s moduly obstarávající potřebné mobilní funkce. A běžný spotřebitel? Ten má možnost koupit si jakýkoliv telefon s Andoidem či iOS a provozovat na něm širokou paletu „microsoftích“ aplikací.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
46 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments