Cena:

Nové sestavení Windows 10 přináší novinky v Edge a psaní tahy v češtině

Microsoft včera v noci vydal nová testovací sestavení systémů Windows 10 a 10 Mobile. Zatímco telefony povyšují v rámci větve feature2 na sestavení s číslem 15226 a tradičně nedostávají žádné novinky, na svůj počítač či tablet si jako Insider můžete stáhnout mnohem zajímavější build s číslem 16226, který je novinkami doslova prošpikován.

Novinky v Microsoft Edge

Vylepšen byl nativní internetový prohlížeč, který pro snadnější přechod nově umožňuje migraci Cookies a nastavení z Google Chrome. Edge jako čtečka knih dostal novou funkci „zkopíruj a zeptej se Cortany“, přičemž hlasová asistentka vám dokáže vysvětlit označený text v knize, bohužel nikoliv v naší mateřštině.

Majitelé zařízení s dotykovým perem budou moci přidávat do knih štítky s ručně psanými poznámkami.

Microsoft Edge také umí lépe pracovat s přidáváním oblíbených záložek, které se nově zobrazují ve stromové struktuře. URL oblíbeného webu lze nově upravovat přímo z panelu oblíbených položek.

Křížek k zavření otevřeného panelu by v Edge od tohoto sestavení měl fungovat vždy a nezastaví jej ani JavaScriptové okno či jiná hláška. To se může hodit zejména v tabletovém režimu, kdy uživatel nemusí zaregistrovat, že zavření panelu „brzdí“ jiné okno.

Emoji 5.0

Windows 10 také s podzimními Creators Updatem dostanou novou sadu smajlíků, která bude korespondovat s poslední verzí Unicode, a to včetně nových obrázků jako jsou dinosauři, fantasy postavy, zombies, apod. Některé současné smajlíky byly na přání Insiderů přemalovány.

Emojis lze od minulého sestavení vyvolat klávesovou zkratkou, nově je možné v záplavě obrázků vyhledávat. Panel smajlíků se stále vyvolává klávesovou zkratkou WIn + . nebo Win + :, poté je možné k hledání požadovaného smajlíku rovnou psát na klávesnici jeho popis (např. květina). Bohužel tato funkce zatím funguje pouze na anglické klávesnici.

Klávesnicový emoji panel lze také přepnout do tmavého zobrazení.

Dotyková klávesnice umí česky

Windows 10 dostanou na podzim i novou softwarovou klávesnici, která pochází z mobilních desítek. Tato klávesnice se pyšní podporou psaní tahy, díky přidání nových slovníků je možné psát tahy i v češtině, stejně tak funguje našeptávač českých slov.

Softwarová klávesnice má však i další novinky, například tlačítko pro vkládání textu ze schránky či novou jednoruční klávesnici pro psaní japonských znaků.

Virtuální klávesnici ve zmenšené podobě již není nutné přesouvat tlačítkem, ale lze ji uchopit za jakýkoliv bod. Menu nastavení klávesnice je pak bohatší o některé nové položky, např. nastavení jazyka, či rozložení.

Zlepšovalo se i ruční psaní, zadní stranu stylusu lze například použít pro mazání textu (jako guma na tužce), byl aktualizován panel pro psaní, který dostal nový font, apod.

OneDrive a soubory na vyžádání

V minulém týdnu updatoval Microsoft logiku synchronizace a zobrazování obsahu z OneDrive v Průzkumníkovi souborů (více informací). Od tohoto sestavení je nový OneDrive do Windows přímo implementován, další novinkou je zobrazování notifikace v případě, že se některá aplikace snaží stáhnout z OneDrive data, která jsou pouze online.

Windows Sonic

Microsoft s podzimním updatem přidá do Windows 10 funkci Windows Sonic, která sem má ve Windows 10 starat o prostorový zvuk, pochopitelně pouze podporovaných zvukových karet, a zařízení. Podrobně bude možné konfigurovat rozložení 5.1, 7.1, formáty jako Dolby Atmos apod. Vývojáři navíc dostanou do rukou nové nástroje, aby mohli podporu prostorového zvuku pod taktovkou Windows Sonic přidat do svých aplikací.

Novinky pro hráče

Od tohoto sestavení je možné ve správci úloh – výkon monitorovat výkon a vytížení grafické jednotky, případně jejích komponent (3D, kódování/dekódování videa). Je také možné nechat si zobrazit vytížení GPU u jednotlivých běžících procesů.

Do Nastavení Xbox byla přidána položka Xbox Networking, která pomůže řešit hráčům problémy týkající se hraní multiplayerových her, hlasového chatu, apod. s ostatními uživateli Xbox Live.

Novinky v Nastavení

Pár změn se odehrálo i v systémovém nastavení, sekce úložiště například umí čistit disk včetně mazání starších verzí systému. Nastavení úložiště také vypadá přímočařeji.

Z Ovládacích panelů se do Nastavení přesunula položka pro nastavení vzdálené plochy, a byla vylepšeno reportování chyb, které se stanou při selhání služby Windows Update.

Fluent Desing

Do Windows 10 se pomalu dostávají další nové prvky z chystaného redesignu, například Reveal Highlight, tedy nová vizualizace při označování jednotlivých prvků v nabídce. Tuto položku mají vývojáři možnost přidat do svých aplikací.

Rychlejší sdílení v Průzkumníku

Do tradičního Průzkumníka souborů se dostaly nové položky do kontextového menu, konkrétně sdílení souborů a složek s vybranými službami a uživateli. Původní sdílení s uživateli v rámci sítě bylo přejmenováno na „Give access to“, tedy udělit přístup.

Kalkulátor rozumí kurzům měn

Systémová kalkulačka vám nově může posloužit jako rychlý převodník měn, a to podle aktuálních kurzů stažených z internetu. Díky tomu, že Kalkulátor není součást systému, ale samostatná aplikace, můžete si update na verzi 10.1706.1602.0 nainstalovat i na stabilní verzi Windows 10.

Další novinky

 • Několik designových změn bylo provedeno ve funkci Moji lidé
 • Byly vylepšeny funkce našeptávač a lupa v Usnadnění přístupu
 • Vylepšena byla i smíšená realita, zejména opraveny chyby ve stahování dat a prohlížení 360° videa, apod.
 • V Hyper-V lze nově sdílet virtuální stroje, a to za pomocí nové ikony, která virtuální stroj zkomprimuje a uloží ve formátu .vmcz, ten lze poté dvojklikem otevřít a naimportovat.

Známé chyby

Pochopitelně spousta novinek k testování přinesla i několik nových chyb, konkrétně:

 • Aktualizaci nelze nainstalovat, pokud máte instalován .NET 3.5 Framework. Řešením je jeho odinstalace a znovunainstalování po úspěšné aktualizaci systému
 • V některých případech nefunguje automatické doplňování URL v prohlížeči Edge
 • Některé univerzální aplikace, např. Twitter, zkolabují hned po startu
 • Word 2016 zkolabuje při otevření souboru s koncovkou .ink
 • Některé aplikace nezobrazují v nabídce Start své jméno, ale řetězec “ms-resource:” apod. Na jejich funkci to však nemá žádný vliv
 • U některých zařízení se neaktualizuje stav nabití baterie v případě, že jsou odpojena ze zdroje
 • Po aktualizaci nefungují připnuté webové stránky na hlavní panel, řešením je jejich odepnutí a opětovné připnutí
Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.