Nový Asus ZenFone 6 láká na špičkovou výbavu a příznivou cenu. Zjistěte o něm více!

Domů » Bleskovky » OneDrive ve Windows 10 zažije proměnu, Insideři si ji mohou vyzkoušet již dnes

OneDrive ve Windows 10 zažije proměnu, Insideři si ji mohou vyzkoušet již dnes

Microsoft dnes nevydal žádné nové sestavení Windows 10, přesto si pro Insidery zapojené do rychlého do rychlého kruhu aktualizací připravil jednu vítanou novinku, kterou naznačil na nedávné vývojářské konferenci Build – synchronizace souborů z cloudového úložiště OneDrive na vyžádání.

V Průzkumníkovi souborů tak budete mít možnost ovlivnit, které soubory či složky se budou fyzicky nacházet na vašem disku, a které na něm budou mít jenom online zástupce šetřícího místo. U souborů a složek budete moci nově narazit na následující ikony:

 • Online soubory – nejsou fyzicky na disku a nezabírají na něm žádné místo. Pokud je zařízení offline, jsou viditelné podle stavu poslední synchronizace, avšak není možné s nimi jakkoliv pracovat. Je-li zařízení online, je možné je přímo otevřít, čímž zároveň dojde k jejich stažení

 • Lokálně dostupné soubory – soubory, které jednorázově stáhnete otevřením; poté jsou již dostupné i offline, dokud je manuálně nepřepnete do online režimu nebo nespustíte nástroj pro uvolnění místa na disku

 • Vždy dostupné soubory – nachází se klasicky na disku, je možné s nimi pracovat v offline i online režimu, poslední stav je synchronizován s cloudem

Podobně OneDrive fungoval už ve Windows 7, 8 a 8.1, z desítek ale Microsoft tuto funkci odstranil, údajně protože ji uživatelé nechápali. Její návrat ale velmi vítáme. Pokud jste Insider a chcete si nový OneDrive vyzkoušet, můžete si jej stáhnout z této adresy, fungovat bude pouze na sestavení 16215 a vyšším.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

30 komentářů

 1. Existuje reálný postup, který by vydržel i aktualizaci, jak odstranit OneDrive úplně ze systému? Používám Disk Google a OneDrive nepotřebuji.

  • Anonym (neregistrovaný)

   MS vi nejlepe co potrebujes a co ne. Proto se take pri kazde aktualizaci resetuji nejruznejsi nastaveni na defaultni hodnoty. Nas*rat…

  • q (neregistrovaný)

   ved tam nic neukladaj a mas vybavene :)

   • Anonym (neregistrovaný)

    Tak to je rada jak noha. Voni jsou hlava, pane vachmajstr…

   • q (neregistrovaný)

    Anonym, hlava je na rozmyslanie, nie na okrasu, niektore veci system zalohuje do onedrive, takze jeho uplnym vypnutim by si si len sposobil problemy. Ak teda nemas Enterprise, kde je onedrive vypnute

   • Petr (neregistrovaný)

    Ze zrovna ty pises o pouzivani hlavy… :-D :-D

   • q (neregistrovaný)

    a ze zrovna ty na to reagujes ;)

  • Karel (neregistrovaný)

   Prostě si vypni spouštění OneDrive při startu a pusť ho z hlavy.

 2. groovox

  „…Microsoft dnes nevydal žádné nové sestavení Windows 10…“ dnes ne, ale včera ANO

 3. Ještě by to chtělo celé nějak zcoolovat, aby to oslovilo mladé, umělo to kočičky a hlavně co nejhorší ergonomii. Aby to ladilo s Skype…

  • lister0 (neregistrovaný)

   Z obrázku to vypadá celkem pochopitelně a ani s předchozími placeholdery jsem neměl žádný problém. U každého souboru byla indikace, jestli je na disku nebo v cloudu. Konečně to tam ti mantáci vrátili a nejsem si jistý, jakou změnou (krom ikonek) to vlastně prošlo. Každopádně je toto velmi dobrá novinka. Není potřeba být prvoplánově negativní.

   • Jsou to šaškové, nic víc. Něco dají něco seberou (neomezené úložiště, funkčnost např.), hlavně že vývoj pro vývoj. Na pomalost jsme si stěžovali roky a roky, to mám pocit ale konečně prolomili. Obecná funkčnost nic moc, atd. Není to zrovna výstavní kousek práce MS, na to, že by to měla být dost podstatná součást platformy….

   • lister0 (neregistrovaný)

    Všechno má své mouchy, i mimo MS, a ano, jsou to někdy výstavní šaškové. Nicméně tihle šaškové vyrobili hromadu softwaru, který já denně používám a to téměř zadarmo, takže co se mě týče, nad nějakou neuvážeností nebo špatným krokem jsem schopný přivřít oči. Mně OneDrive v současném stavu nijak nevadí, neotravuje, plní co má a když mě z nějakého důvodu nevyhovuje, dělám to u konkurence. Drive používám nejmíň, protože je pro mě nejmíň srozumitelný. Dropbox zase měl dlouho zrušené náhledy fotek ve webovém rozhraní, takže byl pro mě zcela nepoužitelný (používám mimo jiné na sync fotek). Přiřazení existující dropbox složky při nové instalaci aplikace je stupidita uber alles. Jak říkám, nasrat se dokážu u všech. Naštěstí to všichni vylepšují a všichni dost pomalu, takže to není jen neduh MS.

   • Tak webová verze OneDrive je úplně „terno“. Tam něčeho dosáhnout…. Nejvíc pobavilo vytváření alb v hudební složce. Copak asi vznikne….ano, prázdné foto album. Tohle mě na půl dne vyřadilo z koncentrace, něco podobného zvládl naposledy pád kamaráda na kole nebo Pratchett:) Atd.

   • TomasSX1

    uni: hlavne ze iCloud je dokonala vec a iMessage nie je pre pubertakov :)

   • TomasSX1: Tak min. iCloud nikdy nesplňoval něco, co nechtěl plnit:)

   • …nesliboval…

   • lukass71 (neregistrovaný)

    Pockat, co je na iMessage spatne?

 4. Jerry (neregistrovaný)

  Onedrive je úplná tragedie, ostatně jako Skype….
  Ve firmě jsme instalovali Office 365, naprosto shodná licence na shodná PC. Na půlku se nainstaloval Onedrive pro business, na druhou obyčejný onedrive, na některých oba…. Udělat takovou primitivní věc, jak je sdílená složka je pratkicky nemožné, takže i když máme 1TB na Onedrive v placené licenci, stejně používáme Google drive, kde je taková základní věc na dva kliky…

  • q (neregistrovaný)

   to bude rukami

   • Anonym (neregistrovaný)

    Jelikoz je podobnych problemu plny internet, rukama to bude, ale rukama nekoho v MS.

   • Jerry (neregistrovaný)

    Bohužel je to fakt otřes… Třeba na mém PC se nainstaloval Onedrive for business. Ve chvíli, kdy jsem potřeboval přesunout úložiště, tak se mi sám od sebe překonvertoval na obyčejný Onedrive. Vedle mě sedí kolegyně, které běží korporátní licence na obyčejném Onedrivu a ten business odmítá spolupracovat. A na PC druhé kolegyně zase naopak běží Ondedrive for business na té samé licenci a při shodném postupu instalace a na naprosto shodné konfiguraci PC….

    Onedrive for business doteď neumí synchronizovat složky ala Google drive, jen při přístupu online. Onderive obyčejný nějak umí, ale neuvěřitelně zpraseně. Dám nasdílet složku a když ji chci u kolegyně nasdílet, aby se k ní natáhla do PC, tak to jde udělat jen s podsložkami dané nasdílené složky… Prostě něco opravdu nepochopitelného…

    A to nemluvím o rychlosti…. Měl jsem 250MB v asi 10000 dokumentech. Na 50/50Mbit lince trvala synchronizace asi 8 hodin a byl při tom vytvořen dočasný adresář asi o velikosti 3GB!!! Prostě jakoby to tahal x krát dokola a ještě příšerně pomalu….

  • lister0 (neregistrovaný)

   Úplná tragédie to není, je celkem fajn. Každopádně o MS je známé, že UX jejich produktů je někdy opravdu na hlavu.

   • lister0 (neregistrovaný)

    Nicméně je potřeba dodat, že mnoho dementního je jak na Drive, tak třeba na Dropboxu. Jsem pracovně na všech třech a jak člověk nic neřeší, je to fajn. Jak je něco potřeba, naseru se u každého z nich. Není to žádná omluva OneDrive samozřejmě.

 5. PetrZ (neregistrovaný)

  Onedrive jde odinstalovat, jako každá běžná aplikace přes aplikace a funkce ;-)

 6. mohla by sa táto možnosť vrátiť aj do windows 7

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *

Sahifa tracking pixel