Domů » Recenze » Netatmo Smart Radiator Valves recenze: mějte vytápění pod kontrolou

Netatmo Smart Radiator Valves recenze: mějte vytápění pod kontrolou

Francouzská společnost Netatmo patří v oblasti chytré domácnosti mezi špičku. Kromě meteostanice a produktů zajišťujících bezpečí vašeho domova, jako například chytrý detektor kouře Smart Smoke Alarm, se Francouzi zaměřují také na ovládání topení ve vašem domě. V tomto ohledu nabízí dva produkty – chytrý termostat (ideální pro rodinné domy) a hlavice na radiátory (ideální do bytu). Právě druhý jmenovaný produkt jsme podrobili našemu testování. Je pravda, že teď v létě vám chytré hlavice od Netatmo přijdou vhod tak maximálně pro měření teploty v místnosti, ale v zimě jsou nepostradatelným pomocníkem, který by ve vašem bytě neměl chybět.

Obsah balení a design: vše, co je potřeba

V balení Netatmo Smart Radiator Valves naleznete vše potřebné pro začátek chytrého vytápění ve vaší domácnosti. Kromě dvou kusů samotných hlavic a řídící jednotky v balení najdete také 6 kusů adaptérů na různé typy hlavic, konkrétně M30x1.5, M30x1.0, M28x1.5x Danfoss RAVL, Danfoss RA a Giacomini. Dále potěší také 8 kusů barevných lepících kroužků, kterými můžete své hlavice snáze odlišit. Dvě AA baterie pro napájení jsou pak samozřejmostí.

Z designového hlediska nelze hlavicím nic vytknout. Čisté a elegantní křivky jsou předností Netatmo, takže ostudu ve vašem domě či bytě rozhodně dělat nebudou. Výhodou je také jejich nenápadnost, kdy nekřičí na celou místnost, že se jedná o něco výjimečného, či chytrého. Integrovaný displej s elektronickým inkoustem je chytře umístěný, takže i bez mobilního telefonu snadno nastavíte teplotu.

Instalace a spuštění: jednodušší, než si myslíte

Výměna hlavic u radiátorů rozhodně není činnost, kterou provozujete každý den. I proto jsem měl z jejich instalace nejprve obavy, nicméně ty se záhy rozplynuly. Nasadit chytré hlavice Netatmo zvládne takřka každý, přičemž díky redukcím je prakticky vyloučeno, aby se instalace na váš typ vytápění nepovedla. Výhodou je, že vůbec nezáleží, jestli v domě máte například centrální vytápění, wafku či kotel. Na finální dotažení doporučuji mít po ruce Sika kleště.

Po úspěšném nasazení můžete jednotlivé hlavice odlišit barevnými kroužky – ty stačí nalepit na přední stranu. Pokud z nějakého důvodu nebudete pro ovládání využívat internet/mobilní aplikaci, nemějte obavy – teplotu v domácnosti můžete také hezky postaru regulovat skrze samotnou hlavici (po 0,5 °C). Jen pozor, pokud si v pokoji nastavíte vlastní teplotu ručně a skrze mobilní aplikaci máte naplánované změny teplot v nastavený čas, automaticky vám v danou domu aplikace teplotu přenastaví, jelikož má vyšší prioritu. Pro zjištění nastavené teploty přijde vhod e-ink displej, který nespotřebovává takřka žádnou energii.

Netatmo Smart Radiator Valves

Chytrá domácnost a funkce: skutečná úspora času a peněz

Teď k tomu nejdůležitějšímu, tedy využití Netatmo Smart Radiator Valves v rámci chytré domácnosti. Po spárování hlavic, řídící jednotky a aplikace v chytrém telefonu nic nebrání ovládání teploty prakticky odkudkoliv. A nastavování teploty z telefonu, webové aplikace či pomocí HomeKitu, Alexy IFTTT nebo Google Home je jen začátek.

Netatmo Energy
Netatmo Energy
Autor: Netatmo
Cena: zdarma
‎Netatmo Energy
‎Netatmo Energy
Autor: Netatmo
Cena: zdarma

Mezi největší přednosti patří časování vytápění, kdy můžete například vytopit koupelnu půl hodiny před tím, než ji ráno navštívíte, a naopak topení utlumit ve chvíli, kdy domov pravidelně opouštíte. Nastavování rutin je intuitivní a můžete si jej přizpůsobit dle libosti – podle konkrétního času, dne nebo aktuální venkovní teploty. Plánovat můžete na jednotlivé dny nejen z mobilní aplikace, ale také z webového rozhraní, které je velmi přehledné. Na obou místech rovněž vidíte historii vývoje teploty v místnostech, kde Netatmo hlavice používáte.

Netatmo nabízí propracovanou mobilní aplikaci, kterou můžete používat pro plánování vytápění a vzdálené ovládání
Netatmo nabízí propracovanou mobilní aplikaci, kterou můžete používat pro plánování vytápění a vzdálené ovládání

Právě u posledně jmenovaného využijete meteostanici Netatmo. Vzájemná integrace obou produktů je příkladná a významně přispívá k pohodlné automatizaci chytré domácnosti. Především v jarních a podzimních měsících oceníte nastavení optimální domácí teploty podle venkovních podmínek, které jsou v těchto obdobích velmi proměnlivé.

Centrální jednotka, která zajišťuje vzájemnou komunikaci mezi hlavicemi a telefonem
Centrální jednotka, která zajišťuje vzájemnou komunikaci mezi hlavicemi a telefonem

Hlavice dokonce sama pozná, že v místnosti máte otevřené okno, a vytápění automaticky utlumí, abyste netopili pánubohu do oken. Funkce automatického přidávání tepla po dobu 3 hodin využijete především v případě, kdy před cestou domů z práce se budete chtít stavit ještě na nákup, nebo pokud nemáte rádi teplotní šoky. Stejně tak lze jedním kliknutím nastavit režim „Opouštím domov“, kdy se nebude topit.

Ačkoli lze ve výchozím stavu propojit Netatmo Smart Radiator Valves se třemi velkými konkurenty na poli chytré domácnosti, skutečné benefity ale nabízí až integrace se službou IFTTT. Výchozí aplikace totiž neumožňují například začít vytápět domov ve chvíli, kdy opouštíte zaměstnaní, či se přiblížíte do určitého okruhu svého domova (regulace na základě GPS pozice). Stejně tak si můžete nastavit vypnutí vytápění ve chvíli, kdy opustíte město.

Netatmo Smart Radiator hlavice
Netatmo Smart Radiator hlavice

Geo-fencing je zkrátka funkce, kterou bychom uvítali ve výchozím stavu. Integrace s Facebook Messengerem je sice přidanou hodnotou, nicméně to ocení především skuteční nadšenci největší sociální sítě světa. Osobně nevidím důvod, proč si raději psát s botem v Messengeru, než využít Assistanta/Alexu/Siri, ale lepší funkci mít a nepoužít, než jí nemít.

Pro přímé ovládání chytrých hlavic je nelepší využít výchozí aplikaci přímo od Netatma. Ačkoli potěší možnost ovládat teplotu z aplikací HomeKit, Home či Alexy, není příliš důvodů tento typ ovládání využívat. Smysl propojení pochopíte až ve chvíli, kdy ovládání pokojové teploty zakomponujete do svých přednastavených rutin. Jedním příkazem tak můžete vykonat více činností, pro což je integrace s těmito službami naprosto klíčová.

Přečtěte si naše další recenze produktů Netatmo

Je také dobré vědět, že při motorek při regulaci teploty vydává slabý zvuk, připomínající poměrně tiché vibrování telefonu. Při běžném domácím provozu jej vůbec nepostřehnete, ale v noci při úplném tichu ano. Nejde ale o nic hrozného, sám jsem spal zhruba metr od Netatmo hlavice a nikdy mě v noci při regulaci teploty nebudila.

Netatmo Smart Radiator Valves: závěrečné hodnocení

Netatmo Radiator Valves jsou jedny z nejužitečnějších gadgetů do chytré domácnosti, co mi prošly pod rukama. Zatímco chytré ledničky či mikrovlnky považuji spíše za hříčky než za užitečné pomocníky, chytré hlavice pro ovládání teploty jsou důležité nejen pro vytvoření rodinné pohody a komfortu v domácnosti, ale také pro ušetření nějaké té koruny na účtu za energie.

Podle výrobce ušetříte až 37 % na spotřebě energie při vytápění a to rozhodně stojí za zvážení. Ovládání teploty odkudkoli, integrace s Apple HomeKit/Google Home/Amazon Alexa je rozhodně přidanou hodnotou, stejně jako využití v rámci IFTTT.

Z nevýhod mě napadá snad jen řídící jednotka, která je nutným zlem, a také cena. Ta se zastavila na 5 499 korunách, což za dvě hlavice není zrovna nejnižší částka. Pokud máte v domácnosti více než dvě topení, pak si za každou další hlavici připlatíte 1 999 korun, což rozhodně stojí za zvážení.

Pakliže zakládáte chytrou domácnost a hledáte produkt, kterým začít a který by zároveň dával největší smysl, jsou Netatmo Smart Radiator Valves ideálním produktem pro každého.

Netatmo Smart Radiator Valves

9.1

Design a zpracování

9.2/10

Kvalita a spolehlivost

9.0/10

Funkcionalita

9.6/10

Integrace s chytrou domácností

8.5/10

Mobilní aplikace

9.0/10

Klady (+)

  • kvalitní zpracování a elegantní design
  • široké možnosti časového vytápění
  • integrace s HomeKit, Google Home, Alexou i IFTTT
  • funguje i bez internetu
  • spolupráce s ostatními produkty Netatmo

Zápory (–)

  • vysoká cena
  • nutnost napájet řídící jednotku
  • přídavné hlavice nejsou nejlevnější

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
17 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments