Domů » Recenze » Netatmo Smart Security je propracovaný bezpečností systém [recenze]

Netatmo Smart Security je propracovaný bezpečností systém [recenze]

Kdo by neznal francouzskou firmu Netatmo, která se zabývá výrobou příslušenství do chytré domácnosti. Designové skvosty nyní doplnil chytrý Smart Alarm, který komunikuje skrze aplikaci Security s chytrou kamerou Smart Cam a senzory detekující otevření dveří či oken. V redakci jsme si mohli vyzkoušet tuto kompletní sestavu pro zabezpečení domácnosti, kterou doplňuje již dříve testovaný kouřový detektor – dává takové zabezpečení smysl? Co vše umí? Obhájí si svou cenu? Nejen na tyto otázky vám odpoví naše recenze.

Design a obsah balení: vše, co budete potřebovat

V balení nehledejte žádné zázraky – kromě samotných zařízení v nich najdete náhradní oboustranné lepící pásky, šroubky a hmoždinky, případně baterie. Hned po vybalení tak můžete začít celou sestavu používat, aniž byste museli do elektra či hobby marketu pro něco navíc.

Netatmo Security 1
Téměř kompletní bezpečnostní balíček, chybí jen detektor kouře

Po designové stránce se jedná o klasické Netatmo. Smart Security Cam je v podobě hliníkového válečku bronzové barvy, který je uprostřed narušen černým pruhem skrývajícím kameru a notifikační diodu. Kamera je vyrobena opravdu kvalitně a design je opravdu špičkový – pokud vlastníte i jiná zařízení od Netatmo, skvěle se k sobě hodí. Designový minimalismus se zároveň hodí do různých typů domácnosti, takže snadno doplní i váš domov.

Netatmo Security 5
V balení najedete vše potřebné pro okamžitou instalaci

Siréna ze všeho nejvíce připomíná detektor kouře, což může potenciální lupiče zmást. Rozměrově větší puk má na vrchní straně mírné designové perforace, které nevypadají vůbec špatně. Troufnu si říct, že se jedná asi o nejhezčí sirénu, kterou jsem kdy viděl. Senzory otevření dveří/oken jsou poměrně rozměrné, na rozdíl od některých konkurenčních řešení ale fungují samostatně. Nemusíte tedy instalovat jednu část na pohyblivou část dveří a druhou na futra. Drobnost, ale rozhodně potěší.

Nastavení a instalace: vše je maximálně intuitivní

Samotná instalace zařízení není vůbec složitá a zvládne ji každý. Kamera potřebuje pouze přístup k zásuvce, o konektivitu se postará Wi-Fi. Každopádně máte možnost využít i ethernetový port, což jistě někteří ocení. Veškeré prvotní nastavení probíhá pomocí aplikace Netatmo Security, která je v češtině a celým nastavením vás rychle protáhne. Sirénu a senzory párujete až ve chvíli, kdy máte zprovozněnou kameru, přičemž tento proces rovněž není nikterak zdlouhavý.

Netatmo Security 6
Nastavení vám zabere jen pár okamžiků

Chytrá kamera je příjemný bytový doplněk

Při popisu funkcí začněme s tím nejzajímavějším a jediným, co může fungovat samostatně – s chytrou kamerou. Ta samotná nahrává v rozlišení Full HD a má úhel 130 °. Výhodou je, že se nezalekne ani tmy; při zhoršených světelných podmínkách se totiž automaticky zapne infračervený režim. Dejte si pozor také na umístění. Při chodu se kamera poměrně dost zahřívá, takže dbejte na to, aby měla kudy odvádět teplo.

Netatmo Security 2
Kamera funguje opravdu spolehlivě

Kamera je citlivá na pohyb, takže jakmile se před ní něco šustne, spustí nahrávání na dodávanou microSD kartu s velikostí 8 GB (s možností vložení vlastní až do kapacity 32 GB), nebo přímo na Dropbox či osobní server, pokud si tuto funkci nastavíte v aplikaci. Kdyby ale kamera uměla jen toto, nemohla by se považovat za inteligentní.

To z ní dělá rozpoznávání obličejů a domácích mazlíčků. Prakticky ihned po zprovoznění je vhodné nastavit si svůj profil, včetně profilů všech osob v domácnosti. Kamera se postupem času bude učit, jak váš obličej vypadá, a podle toho přizpůsobí notifikace, uvítání či případné spuštění alarmu. Přiřazování fotek musíte dělat manuálně, nicméně po vytvoření dostatečné síly vašeho profilu už přiřazování nutné není. Po našem cca dvoutýdenním testování jsou síly profilů mě a mé přítelkyně sotva na střední žluté hranici, přičemž věřím, že zhruba do měsíce můžete využít Inteligentní kameru Netatmo naplno.

Netatmo Security 7
Chytrá kamera funguje také jako designový bytový doplněk

Ihned, jak kamera někoho spatří, spustí nahrávání a zašle vám notifikaci. V případě, že člena domácnosti pozná, rovnou vám napíše, kdo dorazil domů. Pokud ne, označí jej za neznámou osobu a v případě, že máte aktivní alarm, tak dostanete také prostor pro případné odvolání spuštění. U členů domácnosti také můžete vypnout ukládání záznamu.

Netatmo Security 11
O senzorech mnohdy ani nevíte

Inteligentní kamera Netatmo také zapadne do chytré domácnosti. Výhodou je jak nativní podpora Apple HomeKit, tak řešení Google Home a Amazon Alexa. Zatímco v případě HomeKitu můžete ihned úkolovat Siri, aby vám například zobrazila záznam z kamery, u Google Home je potřeba si dokoupit některý z nabídky chytrých displejů. Není to sice moc, ale pro začátek dobré.

Chytrá siréna neruší, ale zloděje vyruší

Alarm samostatně bez kamery nefunguje, což ostatně dává smysl. Ve své podstatě se nejedná o nijak složité zařízení a jedinou důležitou podmínkou pro správné fungování je blízkost ke kameře. A pochopitelně také nabité baterie.

Netatmo Security 9
Siréna spolehlivě vyplaší každého zloděje

Siréna disponuje maximální hlasitostí 110 dB, takže na případné odstrašení lupiče a zburcování okolí je hlasitá dostatečně. Hlasitost si můžete přizpůsobit, takže záleží čistě na vás, jak hlasitá siréna bude. Výhodou je také možnost zvolit typ upozornění.

Siréna může začít pištět pronikavým tónem, ale mnohem užitečnější mi přišel například psí štěkot či dětský pláč. Oba zvuky bezesporu potenciálního narušitele domácího klidu minimálně zmatou a zaskočí, jelikož evokují domněnku, že prostor je přece jen možná není tak prázdný, jak se mohlo zprvu zdát. Za tohle si siréna Netatmo zaslouží palec nahoru.

Inteligentní snímače odvádí dobrou práci

V případě inteligentních snímačů se nejedná o nic nestandardního. Potěšil mě jen jeden modul pro indikaci otevření a zavření oken či dveří, přičemž konkurence mnohdy vyžaduje snímače dva, které fungují na bázi magnetů. Inteligentní snímače Netatmo si vystačí s akcelerometrem, který během okamžiku vyhodnotí, zda se okno či dveře otevřely.

Netatmo Security 10
Senzory fungují na základě pohybu – konkurence se většinou spoléhá na magnety

Na základě toho můžete jen dostat notifikaci, či v kombinaci s ostatními zařízeními spustit alarm. Samostatně je opět, stejně jako sirénu, nelze použít – je potřeba je spárovat s kamerou.

Symbióza produktů je příkladná

Celý systém zabezpečení funguje nejlépe, když je kompletní. Ačkoli se ochrana proti lupičům přímo nabízí, v kombinaci s dříve recenzovaným detektorem kouře může mít i jiné využití. Například když vznikne požár a detektor začne vydávat zvuk, nejen že vás upozorní notifikace, ale kamera může rovnou začít nahrávat. Takto můžete například i identifikovat zdroj požáru, což se někdy může hodit.

Netatmo Security 8
Všechny produkty Netatmo spolu dobře komunikují

Kombinace všech produktů Netatmo Security sice dohromady funguje příkladně, skutečná kouzla ale nastávají ve chvíli, kdy na ně navážete ostatní prvky chytré domácnosti. Když zavřete okno a automaticky se vám zapne topení, nebo z reproduktorů začne hrát vaše oblíbená hudba, jakmile vstoupíte domů. V rámci chytré domácnosti lze na inteligentní kameru navázat řetězce událostí, které jí umožní být užitečná i ve chvílích, kdy se k vám do bytu zrovna nikdo nevloupal.

Mobilní aplikace bohatě dostačuje, jen lokalizace hapruje

Mobilní aplikace Netatmo Security je výchozím správcem chytrého bezpečnostního systému. Bez této aplikace zkrátka nic nenastavíte. Naštěstí vám aplikace nehází klacky pod nohy, naopak je vám nápomocná skrze jednoduché tutoriály, které oceníte především při prvotním nastavování. Čeština také pomůže, byť je jasné, že se jedná o strojový překlad. Pro orientaci nicméně dostačuje.

Netatmo Security
Cena: zdarma

Správa jednotlivých zařízení je pak velmi intuitivní – zorientujete se velmi snadno. Oceňuji přehlednou časovou osu, na které vidíte, kdy se jaká věc udála. Rychle také můžete přejít do živého pozorování vaší domácnosti z kamery, která má sice několikavteřinové zpoždění, ale nejedná se o nic strašného.

V aplikaci doporučuji hned na úvod vypnout anonymní sdílení záznamů z kamery. Stejně tak si raději nastavte rozsvícení diody v případě, že se někdo na přenos z kamery dívá.

Netatmo Smart Security: bezpečnost především

Netatmo inteligentní domácnost zkrátka umí – jejich produkty jsou nejen velmi funkční, ale také esteticky na úrovni, takže se za produkty této francouzské firmy nebudete stydět. Soubor Netatmo Security je nejen užitečným doplňkem domácnosti, ale může se stát jedním z výchozích bodů pro její další rozšiřování. Chytrou ledničku každý nevyužije, ale chytré zabezpečení se hodí každému, ať již v bytě, tak v domě.

Netatmo Security 4
Netatmo Security: skvělá kvalita za vyšší cenu

Za design a příkladnou symbiózu si ale Netatmo nechá pořádně zaplatit. Na chytrou kameru musíte z peněženky vytáhnout 5 999 korun, chytrá siréna vás vyjde na 1 999 korun a trojice senzorů na rovných 2 599 korun. Jedna sada zabezpečení bez chytrého detektoru kouře tak domácnost „ochudí“ o takřka 10 600 korun, což není zrovna málo. Záleží čistě jen na vás, zda vám produkty Netatmo za tuto cenu stojí, či nikoli.

Netatmo Smart Security

8.7

Design a zpracování

9.5/10

Možnosti

8.5/10

Mobilní aplikace

8.4/10

Využití v chytré domácnosti

8.5/10

Klady (+)

 • precizní zpracování, povedený design
 • dobrá komunikace mezi produkty
 • podpora Apple HomeKit, Google Home a Amazon Alexa
 • jednoduché a intuitivní ovládání

Zápory (–)

 • velmi vysoká cena
 • nutnost zakoupit kameru pro využití ostatních modulů

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

3 komentářů

 1. Prima.
  Ale prijde mi to drahe.
  Ma nekdo tip na cenove zajimavejsi zabezpeceni?
  Podle me musi splnovat nasledujici:
  – staci jeden detektor pohybu do predsine (bydlim v 5.patre, jinudy, nez dverma se mi sem fakt nikdo nedostane)
  – mozna nejaky detektor otevreni dveri ci detektory na okna, ale neni to podstatne – do 5. patra oknem fakt nikdo nepoleze
  – kamera se hodi, aby se clovek mohl treba podivat, zda nejde o falesny poplach
  – dulezita je ale ustredna – musi byt schopna odeslat info o poplachu na muj smartphone a to i tehdy, kdyz zlodej vyhodi pojistky (= musi mit GSM modul a BATERII)

  A to je podle me vicemene vsechno, co je potreba, ne?
  Teoreticky by mohl stacit starsi telefon (kameru, GSM i baterii ma) s detektorem pohybu pomoci kamery pripadne i pomoci mikrofonu. Otazka je, zda to bude uspkojive fungovat ve tme (coz ultrazvukovy senzor pohybu od alarmu bude).

 2. Pozor na umístění, kamera detekuje i obličeje z tv obrazovky. Pak máte v aplikaci obličeje všech herců :-)

 3. Prehrievala sa Vam kamera alebo tento neduh uz vyriesili?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).