Domů » Recenze » Netatmo Smart Smoke Alarm recenze: žádný kouř vás nepřekvapí

Netatmo Smart Smoke Alarm recenze: žádný kouř vás nepřekvapí

Francouzská společnost Netatmo se zaměřuje na široké portfolio zařízení do chytré domácnosti, přičemž hlavní filozofií je kromě hezkého designu také spolehlivost a jednoduchost. Ne jinak tomu je v případě chytrého detektoru kouře Netatmo Smart Smoke Alarm, který jsme měli možnost otestovat po meteostanici a chytrých hlavicích, na jejichž recenzi se můžete těšit.

Netatmo Smoke Alarm
Netatmo Smart Smoke Alarm recenze: žádný kouř vás nepřekvapí

Vzhledem k tomu, že alespoň jeden detektor by měla mít každá domácnost, tak ani toto chytré řešení neuniklo naší pozornosti. Jak obstál v naší recenzi?

Obsah balení a design: všehovšudy prostý základ

Balení chytrého hlásiče nijak nepřekvapí, kromě samotného přístroje v něm naleznete nezbytné manuály a pomůcky pro připevnění na strop, kde je hlásič nejefektivnější. Uvnitř nenaleznete ani baterie – ty jsou totiž napevno integrovány a slibují výdrž až 10 let. To je ostatně také doba, po které byste měli své hlásiče vyměnit za nové.

Netatmo smoke balení
Netatmo Smart Smoke Alarm: balení je velmi skromné

Po designové stránce se nejedná o žádnou hitparádu. Vzhled je poměrně obyčejný a nijak exkluzivní, což nejvíce vynikne v přímém porovnání s „hloupým“ detektorem. Od Netatmo zkrátka čekáme prémiový design, který se zde bohužel nekoná. Na druhou stranu se nejedná o produkt, který bude nějak výrazně upoutávat pozornost a v ideálním případě zapomenete, že vůbec nějaký detektor kouře máte.

Aplikace a funkce: o požáru se dozvíte rychlostí blesku

Nebyl by to ale chytrý detektor kouře, pokud by nedisponoval chytrými funkcemi. Po zacvaknutí zadního dílu a úspěšném spárování s aplikací Netatmo Security už zbývá detektor jen vhodně umístit do prostoru, kde hrozí vznik požáru nejvíce. Žádné další nastavování není potřeba, což je přesně ta úroveň jednoduchosti, kterou od detektoru kouře očekáváme.

Netatmo Security
Cena: zdarma

Pro spojení s internetem využívá Netatmo Smart Smoke Alarm Wi-Fi 802.11 b/g/n (2.4 GHz) a Bluetooth Low Energy. S chytrou domácností si poradí pouze v případě, že máte domácnost zařízenou pod HomeKitem, což je trochu škoda.

Situaci nezachrání ani možnost integrace s IFTTT, která dává smysl v případě, když máte komplexní chytrou domácnost. Stav alarmu můžete nicméně sledovat kromě aplikace také z prohlížeče, což oceníte především v případě, kdy používáte vícero produktů od Netatmo.

Nebyl by to ale hlásič, kdyby nedokázal správně hlásit. Pro účely testování jsme dostali také speciální CO² sprej, kterým jsme mohli simulovat kouř bez nutnosti cokoliv reálně zapalovat. Fotoelektrický kouř rozpoznal okamžitě a ihned spustil 85dB pištivý zvuk, který jen tak nepřeslechnete. Zároveň také okamžitě dorazila notifikace na chytrý telefon, která na požár upozornila.

Netatmo Smoke porovnání
V porovnání s hloupými detektory není Netatmo po designové stránce žádná hitparáda

V případě falešného poplachu můžete stisknutím vrchní části detektor kouře na 15 minut utišit, což lze udělat také z mobilní aplikace. Notifikaci na mobilní zařízení dostanete také v případě, když začne docházet detektoru baterie. Nastavit si můžete rovněž měsíční, půlroční či roční testování zvuku, jestli vše funguje tak, jak má.

Netatmo smoke rozebráno
Baterie sice nevyměníte, zato vydrží až deset let

Chytrý detektor rovněž pravidelně kontroluje sám sebe a v případě, že je něco v nepořádku, nenechá vás Netatmo Smart Smoke Alarm v nevědomosti. Rovněž se nemusíte bát ani výpadku internetového přípojení – i bez chytrých funkcí zvládá detektor fungovat tak, jak byste od detektoru kouře očekávali.

Netatmo Smart Smoke Alarm: užitečný doplněk chytré domácnosti

Chytrý detektor kouře Netatmo Smart Smoke Alarm je užitečným doplňkem do každé domácnosti, nicméně během jeho testování jsme narazili na spoustu ale. Výhodou je bezesporu dlouhá výdrž na baterie, která atakuje jednu dekádu, či upozornění ba případný kouř reálném čase. Propojení s HomeKitem pak potěší především majitele zařízení od Applu, využití IFTTT ale pokulhává.

Netatmo smoke náhledový
Netatmo Smart Smoke Alarm je sice užitečný pomocník, ale za příliš vysokou cenu

Nebylo by to ale Netatmo, kdyby si za své produkty nenechalo pořádně zaplatit. Za chytrý detektor této francouzské společnosti musíte z kapsy vytáhnout částku 2 599 korun, což je na detektor kouře zkrátka příliš. Hloupé detektory se pohybují cenově v řádu stokorun a poslouží stejně dobře, pokud oželíte chytré funkce.

Netatmo Smoke detail
Na propojení s chytrou domácností by to chtělo ještě zapracovat

Bohužel ani design, kterým se normálně Netatmo pyšní, nelze v tomto případě příliš pochválit. Pro koho je tedy tento chytrý hlásič určen? Především pro fanoušky značky Netatmo a technologické nadšence, kteří chtějí mít na povel celou svou chytrou domácnost z kapsy odkudkoli. Pro běžného smrtelníka se nicméně jedná o příliš drahou investici, jejíž benefity jsou diskutabilní.

Netatmo Smart Smoke Alarm

7.6

Design a zpracování

5.6/10

Výdrž a hlasitost

9.8/10

Náročnost instalace

9.1/10

Chytré funkce

6.6/10

Integrace s chytrou domácností

7.1/10

Klady (+)

 • dlouhá výdrž na baterii
 • integrace s HomeKitem a IFTTT
 • hlasité upozornění i bez internetu
 • intuitivní ovládání v aplikaci

Zápory (–)

 • vysoká cena
 • nudný design
 • chybějící integrace s Google Home/Amazon Alexa
 • žádná přidaná hodnota

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

4 komentářů

 1. Stačí se poohlédnout například u Xiaomi: zakoupit gateway a k tomu Xiaomi Mijia Honeywell Smart Fire Alarm Smoke Detector. Pokud budete nákup realizovat přes CHN obchody, bude cena za obě zařízené do 55USD.

  A musím zmínit to, že pokud již budete vlastnit Xiaomi gateway, máte možnost dokupovat další senzory pro chytrou domácnost (dveřní/okenní senzory, teploměry, senzory pohybu, atd…), které máte kdykoliv dostupné skrze app MiHome…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).