Domů » Články » Německo vrací úder: nenávistné komentáře nejen na Facebooku se mazat budou

Německo vrací úder: nenávistné komentáře nejen na Facebooku se mazat budou

Nenávistné komentáře na sociálních sítích, především pak na Facebooku, můžeme vídat téměř každý den pod jen trochu rezonujícími příspěvky. V Německu byl tzv. hate speech trnem v oku mnoha poslanců již delší dobu. Nyní má boj proti nenávistným a rasistickým projevům na sociálních sítích v Německu oporu v zákoně. Poslanci Bundestagu schválili Netzwerkdurchsetzungsgesetz – zákon, který internetové prostředí reguluje. Tento zákon vstoupí v platnost v říjnu letošního roku.

Google, Facebook a Twitter budou v Německu mazat nenávistné příspěvky

Zákon nařizuje sociálním médiím odstraňovat obsah, který je v rozporu s trestním právem a je zaměřen zejména na hate speech. Pakliže sociální sítě budou v odstraňování tohoto obsahu laxní tak jako doposud, budou čelit vysokým pokutám. Při neodstranění závadného obsahu do 24 hodin je nejnižší pokuta 5 milionů euro, přičemž částka se může vyšplhat až na 50 milionů euro.

Bude německý zákon znamenat konec nenávisti na Facebooku?

Německá vláda a média za ochranu obyvatel

Ministr spravedlnosti Heiko Maas společně s ostatními podporovateli zákona argumentoval, že nenávistné komentáře je třeba omezit, přestože jsou už nyní striktně regulovány německými zákony. V případě sociálních sítí však uplatňování zákonů mnohdy naráží na nezájem velkých společností. „Zkušenosti ukazují, že bez politického tlaku internetové společnosti neplní své závazky, tudíž je zákon nezbytný,“ pronesl Maas k zákonu, přičemž dodal, že „svoboda slova končí tam, kde začíná trestní právo.“

Nad efektivitou a morálností zákona se zamýšlí i Matthias Müller von Blumencron, šéfredaktor online redakce Frankfurter Allgemeine Zeitung. „Je to ožehavý zákon – zasahuje do svobodného vyjadřování názoru, jednoho z nejcennějších základních práv demokracie. Snaží se najít střední cestu mezi svobodou slova a ochranou jednotlivce před útoky na svou osobu. Je to nutný zákon – co se principu týče.“

Sociální sítě čelí tlaku i od ostatních lídrů zemí Evropské unie. Ti rovněž požadují, aby sociální sítě důrazněji přistupovali k mazání nenávistných komentářů, fake news a teroristické propagandy. Minulý měsíc schválila Evropská rada několik návrhů, které nařizují internetovým společnostem blokovat videa, která obsahují hate speech nebo podněcují k terorismu. Sám ministr spravedlnosti Maas volá po celoevropském řešení.

Heiko Maas: „Svoboda slova končí tam, kde začíná trestní právo.“

Facebook s regulacemi nesouhlasí

„Věříme, že nejlepší řešení lze nalézt pouze, pokud se shodne vláda, občanská společnost a firemní prostředí. Tento zákon, tak jak je napsán, nepomůže k vyřešení tohoto vážného společenského problému,“ uvedl tiskový mluvčí Facebooku. Tiskové oddělení Twitteru se k zákonu nevyjádřilo, nicméně podle The Washington Post připravuje sociální síť nástroj k omezení nenávistných komentářů a fake news. Tento nástroj je údajně v rané fázi a později by měl zahrnovat i mechanické učení, aby odstraňování kontroverzního obsahu bylo ještě rychlejší.

Česká republika prostředí nerozlišuje

V České republice konkrétní zákon, který by se zabýval šíření nenávistných projevů na internetu nemáme. České právo zná pouze přečin podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. Podle tohoto § 356 odst. 1, 3 písm. a) zákona č. 40/2009 Sb. trestního zákoníku byl například souzen za nenávistné projevy na Facebooku bývalý poslanec Otto Chaloupka. Tomu soud uložil půlroční podmíněný trest. Podle serveru Iurium však chybí „vzorový“ nález, který by stanovil precedent. V současnosti se totiž k nenávistným projevům na sociálních sítích přistupuje stejně jako k ostatním projevům nenávisti, což vzhledem k povaze sociálních sítí není optimální.

Jakákoliv regulace internetového prostředí přináší kontroverze

Facebook má s regulacemi nenávisti dlouhodobé problémy

Sám Facebook dlouhodobě bojuje s nastavením tzv. chráněných skupin. Nenávistné projevy namířené proti těmto chráněným skupinám Facebook nelítostně maže, zatímco projevy proti nechráněným skupinám nechává bez povšimnutí, na což upozornil server ProPublica. Chráněné skupiny jsou založené na rase, pohlaví či sexuální orientaci, mezi nechráněné skupiny patří například věk, vyznání či politické preference. Komentář amerického kongresmana Claye Higginse, který vyzýval k zabíjení radikálních muslimů slovy „Lovte je, identifikujte je a zabijte je. Zabijte je všechny,“ nechala největší sociální síť bez povšimnutí. Naproti tomu byl aktivista Didi Delgado za komentář „Všichni bílí lidé jsou rasisti“ na sedm dní zablokován.

Jednoduchá rovnice, podle které se řídí Facebook

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

37 komentářů

 1. Němci opět mrší Evropu. Jenže zatímco se v předchozích případech ostatní země bránily, dnes s nimi vesele spolupracují i proti vlastním občanům.

  • Josef Uváčik

   Elita EU žijící mimo realitu, od té se to dá čekat…….Každý si může udělat svou představu o tom co je k čtení a co ne. Já bych na Face Booku zakázal projevy poslanců Německa neboť mě hluboce urážejí jejich ptákoviny mimo realitu….

 2. Ono to má dvě roviny pohledu. Na chatu, kde člověk není v přímém kontaktu s druhu stranou nebo s dalším člověkem, vypustí z úst i věci, které by normálně neřekl. To je vcelku novinka pro společnost a proto ji politici řeší. Jenže to řeší samozřejmě špatně. Omezování svobody slova je prostě špatně, je to totalitní způsob. Politici obvykle najdou správné řešení problému až když vyčerpají všechny špatné. :-(
  Navíc, každý stát má obdobné zákony ohledně nenávisti jako my a může je řešit. Tímto zákonem vlastně přesouvají svoji neschopnost problém řešit od státu k soukromé společnosti.
  Ono je samozřejmě špatně, že někdo na webu mluví o nenávisti k někomu a nabádá k vraždění apod., ale tím, že zakážou zveřejnit ten názor, problém nezmizí, jen není vidět.

  • Naprostý souhlas, a rád bych dal tučně Tvůj druhý odstavec. Místo toho, aby stíhali toho, kdo ty příspěvky píše, chtějí zodpovědnost na někom, kdo provozuje WEB a nemá s těmito příspěvky nic společného.
   Navíc mazání příspěvků znamená jistou práci a práce znamená peníze. A zaplatí to zase provozovatel WEBu.
   A kdo bude rozhodovat o tom, že nějaký příspěvek je nevhodný? Když např. Babiš, nebo Zeman mluví jako poslední kanálník, to nikomu nevadí? Na to má být soud, protože i vražda může být právně ospravedlnitelná. Takže, i když použiji silnějších výrazů, stále mohu mít pravdu. A o pravdu by mělo jít v prvé řadě.
   Takže za mě je to úplně všechno špatně a směřuje nás to někam, kam bychom neměli jít. Protože jen Pičus (píšu to s velkým „P“ aby to bylo jméno a nemohl mi to tu někdo smazat) může vymyslet takový zákon.

 3. Takže ďalšia časť do skladačky ako umlčať ľud a nevhodné či protisystemove názory? Sloboda slova a vyjadrovania potlačená som len zvedavý kedy zase otvoria gulagy a ktobude novým didkatorom EÚ…

 4. Svéprávný člověk si může na FB tyhle texty zablokovat, nečíst je popř. FB vůbec nepoužívat.

  Dnešní Reich / půlka EU je ráj pro tyhle neomarxisty, SJW a podobnou pa*áž :-(

  • Dieťa nieje svojprávne. A keď vidí na facebooku nenávistné, rasistické alebo dokonca nacistické prípúevky tak si bude myslieť, že je to ok.

   • Dite pod 13 let na FB nema co delat, to jaksi plyne z podminek pouzivani FB. A ve 23 letech uz by clovek mel byt dosatecne poucen od rodicu. Takze tvuj prispevek je naprosto mimo.

   • takže nad 13 rokov už niesú deti?

   • Paneboze, jste uplne tupi obadva? Pisu snad jasne, ze ve trinacti uz ma byt dite pouceno od rodicu a ty dva roky do svepravnosti uz nic nezachrani.

   • Iii… Do 18 si dieta. Dovtedy zodpovedaju za teba rodicia

   • Pises 23 :D to ich asi zmiatlo :D

   • Zmatlo to leda tebe, oni dva to zjevne podle reakce pochopili.

  • 1) dítě má rodiče/zákonné zástupce, ty se o něj mají postarat, ne házet tyhle náležitosti na ostatní

   2) rasistické nebo dokonce nacistické názory si může přečíst kdekoli jinde nebo dokonce zažít off-line.

   A jsme zase zpátky u toho, že od toho má rodiče, který mu to musí vysvětlit atd.

   A zavádět skoro *cenzuru kvůli pár děckám, o který se rodiče nestaraj je hodně hova*skej nápad.

   __

   * teď to možná ještě cenzura není, čeká se na precedens, ale tohle není normální, mít takhle gumovej zákon, kterej se bude dát naroubovat na prakticky cokoli.

   • 1.) rodičia toto nemôžu ustrážiť, prevadzkovateľ služby áno

    2.) a to je ospravedlnením toho aby to bolo aj na facebooku?

    Facebbok je súkromná služba a má svoje podmienky, tak ako diskusie pod článkami na weboch.

    Ak niekto chce šíriť rasistické alebo nenávistné príspevky nech si ide na všelijake proruské stranky čo túto radikálnu a fašistickú scénu podporujú.

   • 1) tak jsou rodiče na baterky a žádná regulace jim nepomůže

    2) ne, kvůli pár pitomcům je ospravedlnitelná skoro cenzura?

    Facebook je soukromá služba, ano. Jestli sis uráčil všimnout, tak na soukromou firmu tlačí státní/EU orgány.

    Ak niekto nechce v žádném případě vidět nějaká ošklivá slovíčka, ať vůbec nezapíná počítač a radši nevychází ven.

   • xxx je zrejme duchodce, ktery je zvykly na to, ze vse za nej rozhoduje stat, osobni zodpovednost povazuje za neco nebezpecneho, protoze je prilis hloupy na to, aby je prevzal. Tihle jsou nejhorsi. Takovi nas privedou k Orwellovi.

   • Ak niekto nechce v žádném případě vidět nějaká ošklivá slovíčka, ať vůbec nezapíná počítač a radši nevychází ven.

    Ešte raz, tu neide o dospelých ľudí ktorý vedia rozoznať(no väčšinou nie vždy) čo správne ale mladých, ktorí sú ľahko ovplyvniteľní ešte aj v 18 rokoch a nie v 13 rokoch(a vieme, že na internet sa dostanú aj oveľa mladší). Nie rodišia to nemajú ako ovplyvniť v dnešnej dobe, kde je prístup na internet praktický hocikde a dostať sa k nemu je pomaly ľahšie ako k jedlu. Ako ľahko sú ovplyvniteľní sme videli na Hitlerovej mládeži v minulom storočí, vidíme to dnes na nenávistných a rasistických komentárov mladých vďaka rôznym fašistickým skupinam a stranám alebo v zahraničí na mladých moslimov ovplyvnených rôznym radikálnymi imanmi a wahabistami nielen na internete. Sloboda slova neznamená slobodné slovne šíriť nenávisť voči niekomu inému. Keď ti neikto vyhrožuje násilím, tak to tiež riešiť cez políciu a príslušné orgány. Niečo iné je kritika niečoho a niečo iné šírenie nenávisti voči niečomu a podnceovaniu k násiliu.Od slov je blízko k činom, čo sme videli aj v minulosti. Prevádzkovatelia týchto služieb sú povinný ak sú seriózní zabrániť podomným veciam. A niesom dôchodca, mám stále polovičný vek oproti dôchodcovi.

 5. Jednoho dne nějací mocní Páni v Bruselu rozhodnou, že celý internet je xenofobní a rasistický a já nevím jaký a stisknou pomyslné tlačítko OFF, celé to posvětí zákonem a pak budeme čučet co může být demokratické. Je jedno jestli vládnou červení, modří či fialoví, jsou to stejně pokřivené charaktery které jdou jen za ziskem a osobními výhodami, politický „názor a jeho prezentace“ je jen způsob jak se dostat k voličům a k moci.
  Pak mohou zakázat kina, knihy a jsme ve středověku, hlavně „demokraticky“!!!!!! (neproběhla v té době defenestrace???)

  • Nemylime si náhodou pojmi? Demokracia neznamená sloboda prejavu. Demos a krátiš volne prelozene vlada ludu. Je založená na referendach. Na zakonoch a podmienkach sa dohodne lud v referende. Vecsinove odsúhlasenie sa stava pravoplatne, menšina sa prisposobuje. To co je teraz vo svete je bud kapitalizmus alebo parlamentna demokracia ktorá neberie ohľad na to co chcú ľudia. Ono keby v referende presiel hlasovanim komunizmus alebo socializmus, da sa povedať že je to domokraticky zvolený socializmus cize sociálna demokracia s podmienkami ktoré by si nastavili ľudia, bez zatvorenych hranic atd.

   • Chlape, to jsou neuveritelne komouske kydy, soudruhu. Zalez odkud jsi vylezl ty kreaturo.

   • Iii… To niesu komunistické lidy. Sa dovzdelaj co znamená demokracia. Očividne si si to nikdy nezistoval, max to cim ta krmia media. Ver že demokracia neni sloboda prejavu. Sloboda prejavu je len výsledok demokracie

   • Iii… A aj ta sloboda prejavu ma v demokracii pravidla, na ktorych by sa mali v referende dohodnúť ľudia. To ze to dnes robia za nas politici, neznamená ze toto je demokracia

 6. Čím dříve, tím lépe myslím tím odchod z EU.Jejich zákony nám přinesou stále větší problémy.Vedení EU si ale bude stále udržovat poslušnost od svých úředníků to jest Bruselských a to tak ,že jim dává nekřestanské platy a tak nemáme jinak šanci.

 7. Adolf by byl zajisté hrdý, na to, jak jeho následovníci vládnou…

  • toto má práve pomôcť práve proti takým, čo šíria hiitlerové myšlienky

   • :D :D :D
    Spamatuj se. Dnes jsou nejvetsi rasisti cikani, muslimove, cernosi. Uz i ti aziati si z nas delaji rasisticke vtipy. A vsem to projde. Jen bily evro/american musi drzet hubu.

 8. Jéžiš tady je zas hloupých názorů od chlapců, co všemu rozumí. Doporučuji si přečíst ty zákony a o jaký druh „hate speech“ jde. Nabádání k vyhlazení, k popravám apod. rozhodně není „svoboda slova“ a samozřejmě má být zákonem regulována. To je stejné, jako tvrdit, že omezovat násilí zákonem je zásah do svobody jednotlivce. Nejde tady o žádnou xenofobii. Zákony jsou obecné. Stejně tak budou platit na věci jako „všechny voliče ANO bych pověsil za vlastizradu a měli by být okamžitě postaveni ke zdi“ apod. hloupý projevy.

  • Johny to máš jistě pravdu. Ale za prvé by stát neměl přesouvat svou zodpovědnost a neschopnost řešit problém na někoho jiného a měl by sám konat. A za druhé problém smazáním příspěvku na chatu nezmizí, jen se nebude tak rychle šířit. Co se stane člověku, který bude šířit nezákonné názory na chatu? Nic, smaže se mu příspěvek. Přitom teď mohou trestněprávní orgány konat a takového člověka potrestat. Co z toho je lepší?

   • Radeklaz… Samozrejme. Potrestať niekoho kto šíri text v rozpore so zákonom však nevylucuje povinnost, mazat take texty zo stránok ktoré su verejne dostupne. Presne ako pise johny nižšie.

  • Stejné je to s nemocí. Buď najdeš příčinu nemoci a vyléčíš ji, pokud to ještě lze. A nebo jen vypneš tělesné signály důsledků nemoci, což bude chvíli fungovat s podporou léků, ale pak zemřeš.

  • Jsem dalek zastávat se těchhle hova*, ale:

   1) když to nechci číst, blokování/skrývání funguje

   2) nemusím fb používat

   3) (ne)omylnost je diskutabilní

   4) hatespeech/fakenews nepřestane existovat, jenom se přesune někam jinam – teď je to všechno momentálně na očích a dá se na to poukazovat, vysvětlovat atd. To v budoucnu zmizí.

   ale hlavně:

   4) svobodu slova nemáme, abychom se bavili o počasí

   Nepřekvapuje mě, že zrovna ty u toho hýkáš nadšením.

  • RadekLaz: Nebudu tu řešit vaše dětské vize o tom, jak mají fungovat zákony a jak každý občan je geniální a odpovědný sám za sebe a proto nevyžaduje společnost ze strany státu ochranu. Je to typický příklad, jak právu nerozumíte a taková diskuze je vhodná ledatak do hospody. Proto zareaguji jen na tu část „přesunutí odpovědnosti“. Provozovatel sociální sítě provozuje nějakou službu, skrze kterou musí dohlížet na dodržování zákonů jednotlivých zemí (viz třeba pád Last.FM). Služba neexistuje ve vakuu a tudíž i v ní musí být právo vymahatelné a dodržované. Regulace ve formě nařízení odstranění závadného obsahu není přenesení odpovědnosti. S takovouhle argumentací byste mohli vytvořit portál, kam by bylo možné sdílet dětskou pornografii naprosto beztrestně s argumentací „není to problém služby, svoboda!“. Je to starost služby. Služba je trestána za nečinnost, nikoliv za to, že sama obsah publikuje.

 9. Co si představují pod pojmem „hatespeech“ lze vidět ve zprávě organizace Člověk v tísni. Takže ano, onen zákon lze pak naroubovat na cokoliv, co se v danou chvíli nelíbí, neb škatulka „hatespeech“ sama o sobě je velmi volná. A jak píší „RadekLaz“ či „SmetyCZ“, nepřestane to existovat jenom proto, že se to zakáže. A fakt, že někteří neumí používat již stávající nástroje, jak nepříjemné nezobrazovat, není oprávněním k onomu zákonu. Ukazuje to jen na neschopnost těch, co onen zákon (s)stvořili.

 10. Velmi nebezpecny krok k dalsimu omezeni svobody slova, protoze pod hatespeech bude mozne ukryt cokoli. Je az s podivem, kolik omezencu tomu tady tleska. Jiste jiz zapomneli na ono povestne: „Stvym nazorem hluboce nesouhlasim, ale udelam vse pro to, abys ho mohl svobodne vyjadrit.“

 11. O ničem – k ničemu – na nic.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).