Cena:

Německo vrací úder: nenávistné komentáře nejen na Facebooku se mazat budou

Nenávistné komentáře na sociálních sítích, především pak na Facebooku, můžeme vídat téměř každý den pod jen trochu rezonujícími příspěvky. V Německu byl tzv. hate speech trnem v oku mnoha poslanců již delší dobu. Nyní má boj proti nenávistným a rasistickým projevům na sociálních sítích v Německu oporu v zákoně. Poslanci Bundestagu schválili Netzwerkdurchsetzungsgesetz – zákon, který internetové prostředí reguluje. Tento zákon vstoupí v platnost v říjnu letošního roku.Nepřehlédněte

Google, Facebook a Twitter budou v Německu mazat nenávistné příspěvky

Zákon nařizuje sociálním médiím odstraňovat obsah, který je v rozporu s trestním právem a je zaměřen zejména na hate speech. Pakliže sociální sítě budou v odstraňování tohoto obsahu laxní tak jako doposud, budou čelit vysokým pokutám. Při neodstranění závadného obsahu do 24 hodin je nejnižší pokuta 5 milionů euro, přičemž částka se může vyšplhat až na 50 milionů euro.

Bude německý zákon znamenat konec nenávisti na Facebooku?

Německá vláda a média za ochranu obyvatel

Ministr spravedlnosti Heiko Maas společně s ostatními podporovateli zákona argumentoval, že nenávistné komentáře je třeba omezit, přestože jsou už nyní striktně regulovány německými zákony. V případě sociálních sítí však uplatňování zákonů mnohdy naráží na nezájem velkých společností. „Zkušenosti ukazují, že bez politického tlaku internetové společnosti neplní své závazky, tudíž je zákon nezbytný,“ pronesl Maas k zákonu, přičemž dodal, že „svoboda slova končí tam, kde začíná trestní právo.“

Nad efektivitou a morálností zákona se zamýšlí i Matthias Müller von Blumencron, šéfredaktor online redakce Frankfurter Allgemeine Zeitung. „Je to ožehavý zákon – zasahuje do svobodného vyjadřování názoru, jednoho z nejcennějších základních práv demokracie. Snaží se najít střední cestu mezi svobodou slova a ochranou jednotlivce před útoky na svou osobu. Je to nutný zákon – co se principu týče.“

Sociální sítě čelí tlaku i od ostatních lídrů zemí Evropské unie. Ti rovněž požadují, aby sociální sítě důrazněji přistupovali k mazání nenávistných komentářů, fake news a teroristické propagandy. Minulý měsíc schválila Evropská rada několik návrhů, které nařizují internetovým společnostem blokovat videa, která obsahují hate speech nebo podněcují k terorismu. Sám ministr spravedlnosti Maas volá po celoevropském řešení.

Heiko Maas: „Svoboda slova končí tam, kde začíná trestní právo.“

Facebook s regulacemi nesouhlasí

„Věříme, že nejlepší řešení lze nalézt pouze, pokud se shodne vláda, občanská společnost a firemní prostředí. Tento zákon, tak jak je napsán, nepomůže k vyřešení tohoto vážného společenského problému,“ uvedl tiskový mluvčí Facebooku. Tiskové oddělení Twitteru se k zákonu nevyjádřilo, nicméně podle The Washington Post připravuje sociální síť nástroj k omezení nenávistných komentářů a fake news. Tento nástroj je údajně v rané fázi a později by měl zahrnovat i mechanické učení, aby odstraňování kontroverzního obsahu bylo ještě rychlejší.

Česká republika prostředí nerozlišuje

V České republice konkrétní zákon, který by se zabýval šíření nenávistných projevů na internetu nemáme. České právo zná pouze přečin podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. Podle tohoto § 356 odst. 1, 3 písm. a) zákona č. 40/2009 Sb. trestního zákoníku byl například souzen za nenávistné projevy na Facebooku bývalý poslanec Otto Chaloupka. Tomu soud uložil půlroční podmíněný trest. Podle serveru Iurium však chybí „vzorový“ nález, který by stanovil precedent. V současnosti se totiž k nenávistným projevům na sociálních sítích přistupuje stejně jako k ostatním projevům nenávisti, což vzhledem k povaze sociálních sítí není optimální.

Jakákoliv regulace internetového prostředí přináší kontroverze

Facebook má s regulacemi nenávisti dlouhodobé problémy

Sám Facebook dlouhodobě bojuje s nastavením tzv. chráněných skupin. Nenávistné projevy namířené proti těmto chráněným skupinám Facebook nelítostně maže, zatímco projevy proti nechráněným skupinám nechává bez povšimnutí, na což upozornil server ProPublica. Chráněné skupiny jsou založené na rase, pohlaví či sexuální orientaci, mezi nechráněné skupiny patří například věk, vyznání či politické preference. Komentář amerického kongresmana Claye Higginse, který vyzýval k zabíjení radikálních muslimů slovy „Lovte je, identifikujte je a zabijte je. Zabijte je všechny,“ nechala největší sociální síť bez povšimnutí. Naproti tomu byl aktivista Didi Delgado za komentář „Všichni bílí lidé jsou rasisti“ na sedm dní zablokován.

Jednoduchá rovnice, podle které se řídí Facebook
Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.