Domů » Bleskovky » Největší sbírka počítačů Mac v ohrožení. Majiteli došly peníze na pronájem skladu

Největší sbírka počítačů Mac v ohrožení. Majiteli došly peníze na pronájem skladu

Rakouský opravář a sběratel Roland Borsky začal shromažďovat počítače Mac v době, kdy v osmdesátých letech minulého století pracoval v opravně počítačů značky Apple. Za desítky let sbírání se mu podařilo vytvořit největší existující kolekci Apple počítačů na světě.

„Někteří sbírají auta, což je nutí žít ve velmi skromných podmínkách, aby si to mohli dovolit. Se mnou je to podobné,“ uvedl Borsky v rozhovoru pro Reuters. Borsky svou kolekci skladuje v pronajatém skladu nedaleko Vídně. Počet položek je téměř dvojnásobný v porovnání s množstvím vystavených kousků v Apple muzeu v Praze. Doposud se přitom mělo zato, že právě muzeum v našem hlavním městě se může pochlubit největší soukromou sbírkou, která obsahuje 472 kusů hardwaru.

Borskyho úctyhodná sbírka je však nyní ve vážném ohrožení, pokud ji od něj někdo včas neodkoupí. Po dlouhá léta si Borsky vydělával na živobytí opravováním počítačů, ale po otevření prvního Apple Store ve Vídni se počet jeho zákazníků výrazně zmenšil, neboť se většina lidí začala se svými problémy obracet přímo na oficiální podporu od Applu. Nové a moderní produkty jsou navíc stále více náročnější na opravu. Tyto důvody vedly Borskyho k rozhodnutí, aby svou opravnu po letech zavřel.

Odtajněný rozhovor se Stevem Jobsem prozrazuje řadu nových informací

A právě kvůli tomu si sběratel již nemůže dále dovolit platit za pronájem velkého skladu, kde se jeho ceněná kolekce ukrývá. Borsky se v současné době poohlíží po novém majiteli. Ve zmíněném rozhovoru pro Reuters uvedl, že preferuje prodej všech kusů hardwaru jednomu zájemci, aby sbírka zůstala kompletní a on mohl zároveň splatit dluh, který se pohybuje někde v rozmezí mezi dvaceti až třiceti tisíci euro.

Část archivu Apple produktů už v minulosti několikrát sklad opustila při příležitosti různých menších výstav v okolí Vídně. Borsky však doufá, že se mu pro počítače podaří najít dlouhodobější domov. „Byl bych spokojený, ať už by byla sbírka vystavena kdekoliv. Hlavně aby si ji lidé mohli prohlédnout,“ svěřil se Borsky se svým přáním.

Pokud se nenajde vhodný zájemce, bude muset sběratel kolekci, bohužel, zlikvidovat. „Tyto myšlenky mě trápí ze všeho nejvíc, protože v současné době si pronájem skladu skutečně nemohu dovolit,“ uzavřel Borsky. V redakci doufáme, že počítače si svého kupce nakonec najdou, protože přijít o tak významný kus počítačové historie by byla skutečně škoda.

Marek Bartík

Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.
Subscribe
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments