Domů » Články » Odtajněný rozhovor se Stevem Jobsem prozrazuje řadu nových informací

Odtajněný rozhovor se Stevem Jobsem prozrazuje řadu nových informací

Obchod s aplikacemi na jablečných zařízení App Store minulý měsíc oslavil krásných deset let přítomnosti v technologickém světě, což v tomto dynamickém odvětví působí jako věčnost. K příležitosti tohoto výročí zveřejnil Wall Street Journal rozhovor se Stevem Jobsem ze srpna 2008, ve kterém se legendární vizionář o obchodu s aplikacemi více rozpovídal.

Wall Street Journal zveřejnil po deseti letech rozhovor se Stevem Jobsem

App Store slaví 10 let existence. Jak nás Apple naučil utrácet za aplikace?

Rozhovor natočil redaktor Nick Wingfield 7. srpna 2008, tedy měsíc po spuštění App Storu. Tento rozhovor nebyl dosud zveřejněn, přináší tedy dosud neviděný pohled zakladatele na svůj výtvor s odstupem jedné dekády, což je rozhodně zajímavé bilanční období.

App Store pro iPhone jako iTunes pro iPod

Alespoň tak to Steve Jobs v rozhovoru popsal. Konkrétně řekl, že „přemýšlíme o App Store pro iPhone tak, jako přemýšlíme o iTunes pro iPod. Obohacujeme obě zařízení o internet, který umožní na zařízení dostat ten správný obsah. Tak jako do iPodu dostáváme hudbu, do iPhonu dostáváme aplikace, které můžeme bezdrátově také například aktualizovat.“

Ani Steve Jobs jistě netušil, jak se App Store rozroste

Ihned poté se Wingfield zeptal Jobse, kolik aplikací denně přibude na App Storu. Ten mu na to odvětil, že okolo padesáti, což na dnešní poměry působí jako směšně malé číslo. Nicméně v kontextu toho, že šlo o zcela novou službu, to nebyla špatná čísla.

Bez kontroly aplikací by to nešlo

Další otázka, kterou redaktor Jobsovi položil, se týkala moderování obsahu aplikací na App Store. Tady Jobs použil příklad: „Měli jsme několik problémů. Pochopitelně nezveřejňujeme pornografický obsah, nicméně vyhýbáme se také konfliktům s autorskými právy. Měli jsme v Appstore jednu hezkou aplikaci na sledování skóre filmů na Rotten Totmatoes. Vlastník práv, společnost Fox, nicméně řekl, že si tuto aplikaci nepřeje, tak jsme toto stanovisko sdělili i vývojářům. A aplikaci jsme stáhli,“ zamyslel se v rozhovoru.

„App Store pro iPhone je jako iTunes pro iPod,“ zmínil Jobs v rozhovoru

V návaznosti na tento příběh nezapomněl Jobs zmínit, že za prvních 30 dní od spuštění App Store si z něj uživatelé stáhli přes 60 milionů aplikací. V porovnání s loňským rokem se to zdá jako zanedbatelné číslo – minulý rok měl touto dobou App Store přes 180 miliard stažených aplikací.

Jobs tehdejší situaci komentoval se svým typickým nadšením: „Nečekali jsme, že to bude takhle velké. Mobilní průmysl nikdy nezažil něco podobných rozměrů. Abychom byli upřímní, ani počítačový byznys nic podobného nezažil.“

Jobsova predikce do budoucna byla skromná

Zajímavou součástí rozhovoru je ta, ve které Steve Jobs predikuje budoucnost App Storu. Konkrétní čísla neřekl, nicméně zmínil, že „jednou by mohl být miliardovým trhem.“ Daleko od pravdy rozhodně nebyl, neboť minulý měsíc vyplatil Apple vývojářům z App Store přes 100 miliard dolarů.

Pokud jde o čísla, o těch se Jobsovi ani nezdálo

Během rozhovoru nicméně Jobse zastihla také nejistota ohledně toho, zda vývojáři mohou sledovat stažení a příjmy ze svých aplikací. Po krátkém telefonním hovoru s Eddiem Cuem byl ujištěn, že „vývojáři mohou sledovat tyto statistiky, kdykoli chtějí. Aktualizují se totiž jednou denně.“

Co za aplikace měl na svém iPhonu?

Jednou z perliček rozhovoru je také část, ve které popisuje, které aplikace používá. Mezi nimi najdeme například Yelp, Mandarin Phrase, New York Times, Epocrates, Facebook nebo Sudoku. Závěrem se Steve rozpovídal o budoucnosti, která podle něj patří chytrým telefonům.

V predikci do budoucna se Jobs trefil do černého

„Myslím si, že je spousta lidí, mě nevyjímaje, kteří věří, že mobilní trh získá na významu, protože s chytrými telefony lze dělat spousta věcí … pochopitelně, telefony máme stále u sebe, ale některé služby mohou relevantně zprostředkovat pouze mobilní zařízení, jako například lokační služby integrované aplikace. Mobily mohou být neuvěřitelně užitečné, ale zatím jsme poznali pouze špičku ledovce. Myslím si, že tohle bude velké,“ dodal Steve Jobs závěrem rozhovoru.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

3 komentářů

  1. Neviem co by povedal na hovoriace hovienko, lgbt, politiku. Co uz.

    • Jobs zemřel a Apple se zkrátka vydal trochu jiným směrem. Je to zcela normální vývoj..

    • Apple po jeho smrti trhá rekordy. Byl by jistě na firmu a Tima Cooka pyšný.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).