Domů » Články » Nejdražší Apple v historii? iMac Pro v maximální výbavě vyjde na půl milionu

Nejdražší Apple v historii? iMac Pro v maximální výbavě vyjde na půl milionu

Apple minulé pondělí představil nejvýkonnější Mac v historii – iMac Pro je určený například pro filmová studia a pro všechny, kteří vyžadují opravdu brutální výkon. Na první pohled iMac Pro od klasického iMacu poznáte podle barvy – Apple jej zabalil do tmavého kabátku, a to včetně klávesnice a myši.

Základní verze iMacu Pro se 27″ 5k displejem bude poháněna osmijádrovým nebo desetijádrovým procesorem Xeon, nicméně v nejvyšší variantě bude možné počítač obsadit až osmnáctijádrovým procesorem Intel Xeon. Základní velikost operační paměti bude 32 GB DDR4 RAM (2666 MHz), nicméně za příplatek bude možné hodnotu navýšit až na 64 či 128 GB RAM.

Základní verze se do prodeje dostane během prosince za cenu 4 999 USD (bez daně). iMac Pro dále nabídne grafickou kartu AMD Radeon Vega s až 16 GB VRAM a 1, 2 nebo až 4TB SSD úložiště.

iMac Pro od klasického iMacu na první pohled poznáte díky tmavě šedivé barvě :-)

A jdeme počítat…

Redaktoři serveru ZDNet.com spočítali předběžnou cenu nejvýkonnější varianty iMacu Pro. Apple zatím neoznámil, jakou variantu osmnáctijádrového Xeonu použije, nicméně redaktoři sáhli po modelu Xeon E5-2697, který stojí 2 282 dolarů, nicméně jak je známo, Apple při těchto volitelných upgradech hardwaru cenu navyšuje až o 75 %, tudíž by výsledná cena za tento procesor mohla být až 4 000 dolarů.

Jdeme na operační paměť. Na té má Apple až 80% marži, což v praxi znamená, že upgrade na 128 GB RAM by mohl stát okolo 2 700 dolarů. V případě grafického akcelerátoru bude možné sáhnout po Radeonu Pro Vega s 16GB pamětí, nicméně ten zatím ještě nebyl naceněn, proto redaktoři sáhli po konkurenční NVIDII GTX Titan X, a to hned po dvou kusech (jeden s 6GB a druhý s 12GB pamětí); cena Radeonu Pro Vega s marží Applu by se mohla pohybovat okolo 2 000 dolarů.

A konečně tu máme aktualizaci na 4T SSD disk, opět s 80% marží Applu, takže by výsledná cena za tuto komponentu mohla být okolo 3 600 dolarů.

Pojďme si to zrekapitulovat:

 • základní model iMacu Pro = 4 999 USD bez DPH (v USA)
 • osmnáctijádrový Intel Xeon = 4 000 USD
 • 128 GB RAM = 2 700 USD
 • Radeon Pro Vega, 16 GB = 2 000 USD
 • 4TB SSD disk = 3 600 USD
 • Celková cena v USA (bez daně): 17 299 USD = cca 403 000 Kč
 • Celková cena v Evropě (s daní): 18 000 – 20 000 EUR = až 500 000 Kč

Nicméně pozor, u většiny produktů Applu jsou evropské ceny ještě vyšší, než v případě těch amerických, respektive abychom byli přesní, ceny v dolarech jsou uvedeny bez daně, zatímco v Evropě jsou na Apple Store uvedeny s daní. Při objednávce v americkém Apple Store tedy jako zákazník musíte zadat ZIP kód (PSČ) svého bydliště, podle kterého je vám následně vypočítána daň.

Například základní 21,5″ iMac s Intel Core i5 procesorem se v USA prodává za 1 099 USD (bez daně), zatímco v Německu je cena stejně vybaveného modelu 1 299 EUR a v ČR je to 33 990 Kč, avšak s daní. To samé v případě iPhone 7, jehož 32GB verze se v USA prodává za 649 USD, zatímco v Německu za ni zaplatíte 759 EUR a u nás dokonce 21 190 Kč.

V praxi to tedy znamená, že cena iMacu Pro v plné výbavě by se mohla pohybovat mezi 18 000 až 20 000 eury s daní, což po přepočtu atakuje hranici více než půl milionu korun. Podotýkáme, že oficiální česká cena iMacu Pro zatím zveřejněna nebyla, ale lze očekávat, že v „plné palbě“ bude cena tohoto iMacu skutečně astronomická.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

46 komentářů

 1. To si Uni rád koupí.

 2. Za takú sumu mám PC ktorý strčí ten mac 2x do vrecka a ešte aj poriadne ale poriadne ušetrím…

  • Když si za stejnou sumu pořídíš PC, tak by mě strašně zajímalo, jak pořádně ale pořádně ušetříš. Každopádně tenhle stroj je určený pro lidi, kteří s ním vypracují 1-2 projekty a peníze se jim vrátí…

  • skylark (neregistrovaný)
   nemusíš ma chytať za slovíčka.
   Mal som na mysli rozpočet 500 000 CZK….

  • Jo, tahle pohádka vždycky vydrží, než se to všechno sečte. Už roky to furt čteme a furt se vždycky nějaký chytrolín nachytá, ach jo….

  • Přirážky na HW jsou u Applu známé a uvádí to i článek. Né, že by to bylo něco unikátního, dělá to už i MS, ale popřít se to nedá. Kdyby sis dal práci a sestavil podobné PC, cena bude mnohem nižší. Při stejném rozpočtu dostaneš o mnoho výkonnější PC variantu z těch nejlepších komponent a rozhodně to nebude jednoprocesorová varianta, ale dvou, čímž navíc dostáváš 2x tolik vláken pro renderování. Proto byl také starý Mac Pro naprosto směšně pomalý vůči PC konkurenci a Mac byl o dost rychlejší zpravidla jen při použití Final Cut Pro na videa, které vždy v exportech natrhlo Adobe zadek zejména díky tomu, že exportovalo s použitím nějaké intel technologie, kterou Adobe přehlížel. Pokud byl použit Adobe na obou konfiguracích, vždy byl Mac pomalejší než PC za stejnou cenu a to o desítky procent.
   Je mi jasné, že jde jednoduše napsat, že je to žvást. Chce to ale být trochu objektivní.

   Kdo potřebuje OSX, ten samozřejmě PC zvažovat nebude. Výkon je ale v těchto řešeních na straně PC.

   Co se dá uznat je, že výrobce (Apple) komplexního řešení (navíc s monitorem) nelze srovnávat s konfigurací, kterou si necháte poskládat na míru a tento argument nelze zpochybnit. Nenapadlo by mě tak ani pípnout, kdyby cena tohoto řešení, navíc s OSX byla třeba o 30% dražší než stejné PC. Ten rozdíl je ale v nejdražších konfiguracích už obrovský a akceptovatelné jsou jen ty nejnižší modely.

   Sry kluci, tady pravdu nemáte, jakkoliv jinak obhajuju cenově jiné modely od Apple. Třeba Air, iPad i Macbook Pro mi přijdou relativně akceptovatelné. Starý Mac Pro byl průser a ten nový bude (cenově) taky.

  • Každý stavěč PC, který má unikátní návrh má logicky přirážku (vývoj, skladba, záruky, testy, SW,….), to snad proboha nikoho nepřekvapí (neplést s eshop skládači).
   Je jedno zda Dell, Apple, MS, Sony….
   A ne, počítá se to vždycky horem dolem a dojde se k tomu, že to prostě „sedí“.
   Např. i u toho MacPro, počítalo se horem dolem a cena cajk. Téma over, prostě to tak je.

  • Btw. starý Mac Pro má jediný průser, jeho návrh nedovolil výrobci navyšovat výkon (TDP, apod.), proto se Mac Pro redesignuje, tohle se Apple nepovedlo. Kdo ale koupil Mac Pro, koupil zcela adekvátní stroj. Nyní je btw. na trhu jeho refreš,

  • Uni: Tak si to běž spočítat sám. Já to udělal. Kdo chce, najde, kdo nechce, bude si brblat svoje. Kdyby to tak nebylo, nemám problém Mac Pro obhajovat. Zkus se podívat třeba na tohle [odkaz] a tady je PC za poloviční cenu [odkaz]. Když si projdeš custom pc ceny, dojdeš k podobnému závěru.

   Dell a jiní mají taky ceny vyšší než Custom, což je logické stejně jako u Apple, ale i u nich ta cena není vyšší o tolik.

   K tvému druhému příspěvku – výrobce nedovolil navyšovat výkon ne kvůli TDP, ale kvůli konstukci.

   S „téma over“ běž někam. Pokud nechceš diskutovat, nereaguj. Neuvedl jsi žádný argument.

  • lister0 (neregistrovaný): LOL Víš ale o tom, ze Mac Pro vyšel v roce 2013, kdy se právě tak zbytečně pindalo jako nyní u tohoto a že ty jsi poslal o 3 roky novější video a ještě pravděpodobně před refreshem Mac Pro? To vi samozřejmě všichni,že v té době byl Mac Pro offtopic, ale téma je jindy. No LOL ještě jednou, víc si hlídej data ;)

  • Uni, jsi nemocný? Já mluvím o tom, že koupě Mac Pro byla úplný nesmysl a to jak v době jeho uvedení, tak zejména později a není to rozhodně dané tím, že by zastaral pouze ten daný procesor, který v něm použili. Jestli nejsi hloupý, o čemž už začínám pochybovat, tak jsi jistě pochopil, že hlavním rozdílem bylo to, že v PC jsi schopný poskládat za cenu Mac Pro dvouprocesorovou variantu PC.
   To, že uplynulo několik let nemá s pointou toho, co jsem psal, pranic společného – jen to poukazuje na neschopnost Apple v dané oblsasti PC konkurovat, což ukazovaly uvedené videa. Nevšiml jsem si, že by při zaostávání HW Apple nějak, nedejbože výrazněji, slevňoval atd.

   Pointa pro tebe: Mac Pro byla špatná koupě (ve většině případů) a to zejména v pozdějším životním cyklu, kdy mu konkurence už totálně utekla a pokud nepoužije dvouprocesorovou variantu, bude utíkat i nadále. A to i vzhledem k zastarávání HW nebo postupnému zlevňování procesorů. Kdyby Apple vydával každý druhý rok nový Mac Pro, nebyla by to taková ostuda a rozhodně bych nesrovnával nejnovější HW PC se zastaralým HW Macu. Tady bohužel jiná volba nebyla. V otázce Mac vs PC je v Pro variantě jednoznačně PC. Rozumíme si? Příště si raději hlídej kontext toho, o čem se bavíme a nedělej ze sebe hlupáka tím, že se budeš vysmívat argumentům, kterým nerozumíš.

  • lister0 (neregistrovaný): Nemocný možná jsem, co já vím, co jsou ve mě za pochody, ale rozhodně nejsem tak natvrdlý jako ty:)
   Prostě tohle je evergreen, Apple (Dell, Sony,…) uvede PC, tak se hned vyrojí, jak je to drahé a kde jaký borec to postaví za polovinu…, unavující.

 3. Předražen sh*t, už jen při letmém sestavení stejného stroje na jednom webu mi to ukazuje, že Apple má u všeho přirážku minimálně 50%. Když neberu v potaz soft a budu brát čistě HW. Takže ano, s takovým rozpočtem sestavím PC a minimálně 200K ušetřím :D

  • Meeeeeega LOOOOL
   Tak povídej, v jakém eshopu jsi naklikal Pro Vegu….:DDDDDDDDDDDDD
   Jako dělat ze sebe vola je právo každého, ale ty jsi extra třída.

  • Vegu v žádném eshopu nenajdeš, nebyla ještě představena. Ale očekávána cena za variantu 8 – 16 GB VRAM je 599 dolarů. A i kdyby maximální verze stála 999 dolarů, tak pořád to je pro Apple 50% marže do kapsy. Myslíš že si nedokážu najít HW na netu a spočítat si dvě dvě…..

  • Jo ještě pls. odkaz na NVMe 4TB SSD s danými parametry za 45000,- (bez DPH), díky.

   Tak ty jsi to tu fakt rozsvítil, škoda že jedné holčině, co má zdravotní potíže jaké má tohle nemůžu postnout, aby aspoň na chvíli na to zapomněla, neb neví vocogo, ale nám ostatním jsi rozsvítil den:)

  • I kdyz s clericem nesouhlasim, tak extra trida vola jsi tady predevsim ty, uni. A dlouhodobe.

  • To samé 18ti jádrový Xeon, u nás prodává 16ti jádro za nějakých 50K, tady holt nebude 50% ale trochu méně, RAM 8*16GB DDR4 se u nás prodává za 30K namísto nějakých 60K od Applu. A takhle můžeme pokračovat dál….

  • „Jo ještě pls. odkaz na NVMe 4TB SSD s danými parametry za 45000,- (bez DPH), díky.“

   Staci 4x 1TB SSD v RAID 0 a jsi na 40k :)

  • Cleric: Netrap nás. 18c Xeon bude rád, když se letos dostane na volný trh a ty už tu jasně víš cenu, my gods….

   Ne, tohle fakt nemá cenu. Over.

  • @uni SSD 4TB Samsung EVO za 42K a u Applu za dvojnásob s dnešním kurzem CZK/dolar

   Ještě něco….

   Koukám že absolutně nemáš přehled o dění kolem HW

  • 4 TB SSD od Samsungu má oproti NVMe SSD od Apple směšnou rychlost.

  • Cleric: Vždyť ty ani neumíš číst! „Jo ještě pls. odkaz na NVMe 4TB SSD s danými parametry“ a ty vytáhneš „šneka“ uškrceného SATA kabelem….

   To co píšeš na konci přesně sedí, jen sis spletl osobu.
   Tak, nyní over, i čumění ve na zelený trávník bude užitečnější než tyhle nesmysly od tebe.

  • @lukass71
   Tam je napsáno pouze SSD disk, ne NVMe nebo M.2. Do M.2 by to bylo samosebou daleko dražší.

  • Je to Apple, Apple nebude pouzivat rozhrani SATA lol, a 4x 1TB NVMe disky sezenes za +-40k, zapojis do RAID 0 konfigurace a mas extremne rychly 4TB disk

  • lukass71 (neregistrovaný): Jenže buďto s vyšší režií na CPU (a to ne málo) nebo navyšuješ cenu RAID řadičem (a spotřebu, opět ne málo). A ten samý výsledek (tedy cílová kapacita) je získána z 2-4 většího počtu BGA čipů, tedy s adekvátně vyšší šancí poruchy. Jinými slovy, není to úplně to samé;)
   A narvat do do AiO taky nebude úplně ten nejlehčí úkol.

  • Samozřejmě záleží na tom, jakou paměť použijí, ale určitě to nebude ta, co se dá u nás sehnat za 30k. Solidní a výkonná ECC DDR4 ve 128GB konfiguraci vyjde z fleku na 2000 USD.
   Ten procesor může stát cca 3500 USD. Takže Apple má samozřejmě vysoké ceny, ale ne dvojnásobně.

  • Ale my tu mluvime o stejnych specifikacich UNI, ne stejny HW.. – vyhoda toho je treba upgradibilita, kterou iMac Pro postrada takrka uplne

  • lukass71 (neregistrovaný): Nesmysl. Musíš se bavit o shodném HW. Ano, můžeš mít 8GB RAM za 500,- ale taky za 2000,- a nemusí to být jen pro to, že je na tom výrobce X a Y. Musíš se podívat na specifikace a pak ti dojde, že to není prostě stejné.
   U CPU také, 3GHz u jednoho CPU nemusí vůbec znamenat stejný výkon (nebo provozní vlastnosti) jako jiný CPU s 3GHz a tedy ani cenou…. Prostě chce to něco o IT vědět, než se začne plkat.

  • Ja jsem tim spis myslel narazku na to tvoje AiO-case, ne hardware samotny, sorry to jsem napsal spatne. Ale jo, navazej se do me vid :D

  • lukass71 (neregistrovaný): Generický HW určený pro „PC AT case“ je samozřejmě levnější než individuální návrh nebo např. výběrové kousky s vyšší kvalitou (např. čipy s vyšší efektivností, tedy buďto s menším TDP nebo nižší spotřebou). Dělají to všichni, v čem myslíš že jeví kouzlo např. K řady Intel CPU? Je to úplně stejný model jako neK, jen v testech prošel na vyšší frekvence, nechá se odemčený násobič a šup litr navíc…. Za stejný křemík, „zloděj“ co?:)

  • lukass71 (neregistrovaný): U SSD je samozřejmě také totální nesmysl říkat, 4TB jako 4TB, hovadina. Máš tam témata rychlosti daných čipů, typ (TLC, MLC, SLC), řadič, atd. Koukni se např. na pam. karty. Jaký rozptyl máš u 128GB kapacity;) 1,5k-8k. A ne, nejsou to stejné karty, ten výrobce není 5x větší zloděj. Ale ano, vyšší marže tam bude.

  • Ale vzdyt ja s tebou souhlasim lol. A nikde netvrdim ze 4TB jakekoholiv SSD je to same. Jen jsem rikal, ze dokud nevyjde jeden NVMe 4TB, tak se to da obejit (mozna i lepsim resenim) ctyr 1TB SSD v RAIDu

  • lukass71 (neregistrovaný): Složitější řešení není samozřejmě lepší než jednodušší řešení. RAID se obecně užívá za jiným účelem než navyšováním kapacity.

  • Jde o to jaky typ lol, RAID 0 zrovna treba jo – +rychlost +kapacita

  • lukass71 (neregistrovaný): Ne, raid se obecně staví za účelem duplikace dat nebo s možností rebuildu. Pro výkon max tak u ultra herních laptopů, kde výrobce neví co roupama.

  • Prave proto je nekolik typu lol, kazdy ma jiny vyuziti, takze ne zadny „obecne“

  • Marný:) Prchám, tady se někteří skutečně zaskvěli.

  • Michal (neregistrovaný): Já už bych neřešil, nějaký borec tu chce dokonce do AiO PC narvat 4×2,5″ SATA+RAID řadič (doufám že to nechtěl hnát přes SW…), i tohle se tu někdy sejde:)

 4. A budu na tom moct hrát Solitaire?

 5. tak konecne pro uniho ivec bez kompromisu…snad do to pujde a nebude hledat dalsi vymluvy proc porad pouziva W10:D

 6. Cena je na workstation úplně normální, podobně vybavený dell precision stojí podobné peníze – dle konfigurátoru $16500

  • Tak se příště obrať na místní borce zde, postaví ti to za polovinu i z HW, které není ještě na trhu:)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).