iMac Pro: nejvýkonnější Apple počítač všech dob s astronomickou cenou

Velkým překvapením dnešní keynote bylo představení extrémně výkonného iMacu Pro, který je laděný do tmavého designu (včetně klávesnice a myši Magic Mouse). Základní verze iMacu Pro se 27″ 5k displejem bude poháněna osmijádrovým nebo desetijádrovým procesorem Xeon, nicméně v nejvyšší variantě bude možné počítač obsadit až osmnáctijádrovým serverovým procesorem Intel Xeon. Základní velikost operační paměti bude 32 GB DDR4 RAM (2666 MHz), nicméně za příplatek bude možné hodnotu navýšit až na 64 či 128 GB RAM.

Základní verze se do prodeje dostane během prosince za cenu 4 999 euro, což je zhruba 130 000 Kč. iMac Pro dále nabídne grafickou kartu AMD Radeon Vega s až 16 GB VRAM a 1, 2 nebo až 4TB SSD úložiště. Při pohledu na tyto parametry je jasné, že s tímhle počítačem bude jablečný gigant cílit především na profesionály, kteří požadují nekompromisní výkon ve všech ohledech.

iMac Pro od klasického iMacu na první pohled poznáte díky tmavě šedivé barvě :-)

Ve výbavě dále najdeme desetigigabitový ethernet a webovou kameru s Full HD rozlišením. Přes Thunderbolt 3 bude možné připojit další dva monitory s 5k rozlišením (5120 x 2880 px), nebo až čtyři monitory se 4k rozlišením. Hmotnost iMacu Pro je 9,7 kg.

https://www.youtube.com/watch?v=a38_qR-S8Yo

V americkém Apple Store je zatím naceněna pouze zmíněná základní varianta, jejíž cena se bude po přepočtu pohybovat okolo 130 000 Kč. U nejvýkonnější varianty s osmnáctijádrovým Xeonem, 128 GB RAM a 4 TB SSD diskem cenu odhadujeme okolo hranice 250 000 korun.

Redaktoři serveru 9to5mac.com krátce po keynote nový iMac Pro natočili na video, vy se tak můžete podívat, jak tenhle stroj v nové barvě ve skutečnosti vypadá, a to včetně nové klávesnice a myši.

Autor článku
Michal Javůrek
Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

Kapitoly článku