Domů » Články » Takto vypadají Windows 10X pro skládací počítače. Microsoft vydal SDK s emulátorem

Takto vypadají Windows 10X pro skládací počítače. Microsoft vydal SDK s emulátorem

Letošní podzim přinese nová skládací zařízení od Microsoftu – smartphone Surface Duo a počítač Surface Neo. Redmondští oba produkty ukázali na říjnové keynote, ovšem pouze ve stádiu prototypu; Microsoft chtěl ukázat, na co se mají jeho partneři a vývojáři aplikací připravit.

surface neo 5

Zajímavé je, že smartphone Surface Duo běží na upraveném Androidu, zatímco počítač Surface Neo na systému Windows 10X. Microsoft uvolnil před třemi týdny sadu vývojářských nástrojů pro první zmíněné zařízení, nyní přišla řada i na Surface Neo. Součástí sady nástrojů je i emulátor systému, takže je možné zjistit, jak se budou Windows 10X na koncových zařízeních chovat a čím se budou lišit od klasických desktopových Windows.

First Look: Windows 10X Preview

Hlavní panel

Velkou proměnou projdou takové stálice jako hlavní panel a nabídka Start. Hlavní panel bude vypadat podobně jako na současných smartphonech, na obou displejích jej bude reprezentovat pouze úzký proužek s „pilulkovým“ tlačítkem uprostřed. Tahem vzhůru se odhalí klasicky vypadající panel obsahující tlačítko Start, ikony připnutých aplikací a tlačítko multitaskingu.

windows 10x 3

Standardně budou tyto položky vycentrovány, ovšem v nastavení bude možné změnit jejich řazení na levou stranu, jako u současných Windows. Pokud si otevřete aplikaci, která není k hlavnímu panelu připnutá, zobrazí se její ikona za separátorem umístěným na konci připnutých aplikací. I tento separátor půjde v nastavení odstranit, možnosti přizpůsobení budou poměrně široké

Nabídka Start

Velká revoluce čeká i nabídku Start, která se dočká velkého zjednodušení. V horní části bude univerzální vyhledávací řádek napříč systémem a webem, pod ním pak najdeme ikony aplikací nahrazující živé dlaždice. Na první pohled budou vidět často používané aplikace, seznam půjde rozšířit na kompletní seznam všech nainstalovaných aplikací. Spodní část nové nabídky Start zaujme seznam posledních činností, čili jakási obdoba současné časové osy z Windows 10.

Windows 10x 2

Novou nabídku Start půjde otevřít na obou displejích, na tom samém displeji pak dojde k otevření vybrané aplikace.

Práce s okny

Jelikož je Windows 10X vyvíjen především jako systém pro zařízení se dvěma displeji, která budou ovládána dotykem, s okny jako takovými se moc nepočítá. Aplikace se budou spouštět v celoobrazovkovém režimu, přičemž manipulace s aplikacemi bude podobná jako v současných Windows 10 – přitažení k levému okraji znamená zobrazení aplikace na levém displeji, přitažení k pravému okraji otevření vpravo, přitažení ke středu pak k zobrazení na obou displejích současně.

Poslední zmíněný režim bude možné využít u všech aplikací, ovšem u zařízení se dvěma displeji bude aplikace vertikálně přetnuta rámečky displejů. Díky právě vydané sadě vývojářských nástrojů mají tvůrci aplikací možnost své tituly upravit tak, aby dvou displejů využívaly účelněji. Typickým příkladem je například vestavěný emailový klient, který po roztažení na obě okna zobrazuje v levé části seznam emailů, v pravé pak obsah aktuálně otevřené pošty. Na zařízeních s ohebnými displeji bude situace jednodušší, neboť budou o separátor mezi levou a pravou půlkou displeje „ochuzena“.

maps 1

Z výše uvedeného vyplývá, že v jednu chvíli bude možné mít zobrazeno maximálně dvě aplikace. S kaskádovitým seřazením „oken“ na obrazovce se ve Windows 10X zatím nepočítá, údajně proto, že se jedná o systém určený především na menší displeje, kde by více současně otevřených aplikací nedávalo příliš velký smysl.

Centrum akcí

Obměnou projde i Centrum akcí, které bude vizuálně oddělovat část s notifikacemi a část s rychlým nastavením. Přímo z Centra akcí půjde nastavit mnohem více položek, například hlasitost. Pro některé změny již nebude nutné využívat k přechodu do hlavního systémového nastavení a půjdou vyřídit přímo díky novému systému podnabídek; typickým příkladem je Bluetooth, které bude možné nejen vypnout a zapnout, ale nově i vybrat zařízení ke spárování přímo ze seznamu.

windows 10x 1

Centrum akcí se také stane místem, odkud půjde zařízení vypnout, restartovat, apod., což doprovodí nový dialog.

windows 10x 2

Režim „naležato“

Pochopitelně zařízení se dvěma displeji (nebo jedním ohebným) nebude nutné používat pouze v režimu otevřené knihy, ale i „naležato“, kdy spodní část poslouží jako základna s virtuální klávesnicí. Ta vypadá podobně jako ve Windows 10, nad ní pak najdeme široký virtuální touchpad, který půjde v případě potřeby přepnout na panel s emoji a animacemi.

Tím ale schopnosti spodního displeje nekončí, pokud si například na horním displeji otevřete multimediální aplikaci, nad virtuální klávesnicí se otevře „okno“ s ovládacími prvky. S touto vychytávkou patrně budou moci vývojáři aplikací pracovat, tudíž bychom se mohli ve světě Windows dočkat obdoby TouchBaru z MacBooků Pro.

windows 10x laptop 1

Podpora aplikací

Na Windows 10X půjdou spustit prakticky jakékoliv aplikace určené pro Windows 10, ovšem s několika odlišnostmi. Microsoft bude primárně počítat s webovými aplikacemi, nicméně systém si poradí i s klasickými desktopovými win32 tituly.

apps 2

Ty se budou spouštět v izolovaných kontejnerech nad samotným systémem, a to z jednoho prostého důvodu – Windows 10X jsou totiž moderním systémem, který běží na novém jádru bez potřeby využívat historické součásti a komponenty. Ty jsou v systému stále obsaženy, avšak lze je vyvolat pouze virtuálně staršími aplikacemi spuštěnými v kontejnerech. Je však nutné počítat s pomalejším náběhem a pravděpodobně i s většími energetickými nároky.

apps 3

Většina win32 aplikací by měla ve Windows 10X pracovat normálně, výjimkou jsou však aplikace, které manipulují s úložištěm nebo samotným systémem (například instalátory ovladačů). Tyto aplikace spustit nepůjde, systém bude kvůli zabezpečení pouze „read-only“ a jakékoliv změny budou prováděny pouze skrze oficiální API.

Windows 10X také dostanou nový Průzkumník souborů, ovšem zatím se jedná o velmi základní aplikaci, která se ve skryté podobě nachází i v současných Windows 10 a je spíše nepoužitelná.

explorer

Díky tomu, že jsou aplikace zcela oddělené od operačního systému, slibuje Microsoft drastické zrychlení procesu aktualizace – stažení, instalace a restart prý zaberou méně než 90 vteřin.

Nejen pro skládačky

Windows 10X je systém navržený speciálně pro skládací zařízení se dvěma displeji nebo jedním ohebným, ovšem v budoucnu se s ním patrně setkáme i na běžných počítačích, možná pouze s několika drobnými odlišnostmi v prostředí. Microsoft nyní koná akci nazvanou Microsoft’s Developer Day, kde schopnosti Windows 10X demonstruje. Akce se účastní i spousta partnerů, od kterých by mohly přijít první produkty, které dají skládacím zařízením smysl. Jedním z nich jsou například vývojáři aplikace PicsArt, která se již učí na tomto typu zařízení pracovat.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).