Domů » Články » Microsoft vydal SDK pro Surface Duo. Podívejte se na první videa z emulátoru

Microsoft vydal SDK pro Surface Duo. Podívejte se na první videa z emulátoru

Letos na podzim bychom se měli dočkat dvou zbrusu nových zařízení od Microsoftu – Surface Neo a Surface Duo. Microsoft je v krátkosti představil už loni na své podzimní konferenci, avšak tehdy se jednalo pouze o náhled do blízké budoucnosti. Hardware je prakticky hotov, ale na softwaru je ještě hodně práce, nehledě na to, že si Microsoft bude muset zajistit i podporu vývojářů třetích stran.

nadella surface
Surface Duo nedávno zapózoval v rukou ředitele Microsoftu Satya Nadelly

Vývojáři mohou začít testovat chování aplikací na dvou displejích

V noci na dnešek Microsoft vydal sadu vývojářských nástrojů (SDK) pro Surface Duo, což je skládací zařízení se dvěma displeji, na kterém běží systém Android. Díky SDK mohou vývojáři začít oťukávat schopnosti systému a přínos dvou displejů. Součástí SDK je i emulátor, na kterém lze systém spustit a vyzkoušet si jej v praxi. Zatím se jedná o první verzi, která není nikterak plynulá a stabilní, avšak pro představu to musí prozatím stačit.

Vlastní video z používání emulátoru zveřejnil i server Neowin.

Surface Duo Emulator hands on

Ovládaní gesty

Microsoft používá open source Android (AOSP), takže v něm chybí jakékoliv aplikace a služby od Google, domovskou obrazovku tvoří vlastní Microsoft Launcher s několika úpravami pro dva displeje. Pás připnutých aplikací na spodní straně obrazovky je například defaultně roztažený přes oba displeje, dojde-li však na jednom z nich k otevření aplikace, ikony se smrsknou k sobě na druhou obrazovku.

Surface Duo 4

Co se ovládání týče, Microsoft se bude zcela spoléhat na gesta, povětšinou vyvolaná tažením ze spodní strany jednoho či druhého displeje. Tímto způsobem půjde vyvolat multitasking, přehazovat aplikace z jednoho displeje na druhý, zavírat aplikace apod.

Z hlediska používání aplikací bude Microsoft rozlišovat čtyři druhy využití duálního displeje:

  • Single – Default: aplikace se otevírají v maximalizovaném stavu a zabírají jednu obrazovku. V jednu chvíli mohou být otevřené dvě stejné aplikace na každém z displejů s možností porovnávání obsahu, propojování referencí apod.
  • Single – Full Screen: v podstatě to samé, jen aplikace běží v celoobrazovkovém režimu, tzn. je schováno veškeré systémové UI. Podpora tohoto režimu je volitelná a vyžaduje použití dostupných API
  • Span – Default: aplikace se roztáhne na obě obrazovky (na výšku nebo na šířku). Bez vývojářského zásahu se aplikace bude chovat jako na jednom velkém displeji, je však možné implementovat různé optimalizace rozvržení; např. pro práci ve dvou panelech.
  • Span – Full Screen: aplikace se otevře v celoobrazovkovém režimu na obou displejích

surface duo 2

Existují i další případy využití, při psaní textu může jedna z obrazovek posloužit jako virtuální klávesnice. Prakticky všechny současné aplikace poběží bez vývojářského zásahu v režimu Single – Default, ovšem Microsoft očekává, že vývojáři najdou přidanou hodnotu v režimu na dvou obrazovkách a připraví pro něj nové scénáře. Pro práci na dvou obrazovkách půjdou upravit nejen aplikace (včetně těch progresivních), ale také weby.

O aplikace a služby Google nepřijdeme

Emulátor Surface Duo běží na Androidu 10 bez Google služeb, prodejní verze by o ně být ochuzena neměla; alespoň při prezentaci Microsoft oznámil, že nebude chybět obchod Play a všechny aplikace v něm.

Microsoft také přislíbil, že během několika příštích týdnů vydá vývojářskou sadu nástrojů pro Surface Neo, což je dvoudisplejový počítač podobné koncepce, na kterém ale namísto Androidu poběží Windows 10X. Předpokládáme, že základní ovládání bude pro obě zařízení podobné.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Diskuze k článku

  1. Vypadá to dost zajímavě 🤔🤔

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).