Domů » Bleskovky » Mark Zuckerberg si vaše zprávy nepřečte: Facebook spouští koncové šifrování zpráv v Messengeru

Mark Zuckerberg si vaše zprávy nepřečte: Facebook spouští koncové šifrování zpráv v Messengeru

Bezpečnost uživatelských dat nabyla po kauze nazývané Apple vs. FBI nových rozměrů – někteří technologičtí hráči se rozhodli ponechat veškerou odpovědnost za zasílaná data zcela na uživatelích a zasílané zprávy šifrují koncově, tzn. přístup ke zprávám mají pouze uživatelé, nikoliv poskytovatel služby. Na tento způsob přešel před nedávnem například WhatsApp, a ke stejnému kroku se odhodlává i Messenger patřící stejnému majiteli, Facebooku.

Facebook již tuto funkci testuje na vybraném okruhu uživatelů, koncové šifrování je nicméně na rozdíl od WhatsAppu volitelné a uživatel si sám bude moci vybrat, ve kterých konverzacích jej použije. „Tajné“ rozhovory budou k přečtení pouze na aktuálně používaném zařízení, u konkrétních zpráv bude dokonce možné nastavit čas expirace. Skrze zašifrované konverzace nebude možné posílat bohatý obsah, tedy animace GIF, videa, apod. K širšímu obecenstvu se má koncové šifrování zpráv dostat během letošního léta.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

6 komentářů

 1. ee (neregistrovaný)

  aplikace WhatsApp nebo Messenger mají otevřený kód, aby bylo možné ověřit, že šifrování je skutečně end-to-end, resp. k šifrování zpráv se použije klíč vygenerovaný na endpointu a nikoli klíč, který zná poskytovatel služby?

 2. Pochybuji že někdo bude mou konverzaci ať už BIS,Policie a další či dokonce NSA číst a když už ať si ji přečte, v dnešní době tomu beztak nezabrání a tak nějak to neresim, nemám co skrývat….už nemá dnes prakticky nikdo a nikde, když se k tomu ještě přidají droni jsme neustále špehování

  • lol (neregistrovaný)

   A pointa tvojeho příspěvku?

  • Místo kritiky dej něco k tématu, jinak je hodnota tvého výkřiků rovna nule

  • mmme (neregistrovaný)

   Tvůj názor respektuji, nicméně není dobrý. Soukromí je nepopiratelné právo člověka. S tvým přístupem nás za dvacet let budou všude šmírovat a běda jak se u toho nebudeme usmívat. A za třicet let budeš tak zpitomělej, že se budeš udávat sám.

  • Otázkou je, jak se tomu účinně v dnešní moderní době bránit, kde jednotlivec nic nezmůže..

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).