TOPlist

Majitelé iPhonů tento měsíc od Applu dostanou hutný dárek v podobě 5 milionů skladeb

music sheet on music sheet
  • Apple má pro milovníky klasické hudby připravený pořádný dárek
  • Speciální verze Apple Music obsahuje 5 milionů skladeb
  • Podmínkou pro jeho získání je aktivní předplatné služby Apple Music

Apple v srpnu roku 2021 koupil službu Primephonic, která nabízela streamování klasické hudby. Krátce po akvizici byla služba ukončena a její předplatitelé získali jako bolestné půlroční předplatné Apple Music zdarma. Kalifornská firma zároveň přislíbila, že v budoucnu připraví pro milovníky vážné hudby speciální aplikaci. Dlouho se nic nedělo, nyní se však aplikace Apple Music Classical objevila v App Store.

Aplikace slibuje přístup k širokému katalogu klasických skladeb, jejich počet bude přesahovat 5 milionů. Spousta nahrávek bude k poslechu ve vysokém rozlišení (až 192 kHz/24 bit), tisíce skladeb dokonce bude k dispozici s prostorovým zvukem. Apple se pyšní tím, že tisíce alb v knihovně budou exkluzivní tituly. Kromě hudby bude aplikace poskytovat přístup k psanému obsahu, jako jsou biografie skladatelů, popisy klíčových děl a různí průvodci klasickou hudbou.

Aplikace samotná vypadá podobně jako Apple Music, firma z Cupertina pouze vyměnila bezpatkové písmo za patkové. Jednotlivé skladby či alba půjde vyhledávat podle jména skladatele, díla, dirigenta, katalogového čísla a dalších atributů.

Přístup ke kompletní knihovně klasické hudby bude podmíněn předplatným Apple Music (165 Kč/měsíc). Zda bude k dispozici i levnější balíček vztahující se pouze na klasickou hudbu, zatím nevíme.

Přestože je aplikace Apple Music Classical již nyní přítomná v App Store, zatím není možné stáhnout. K dispozici bude až 28. března a bude ji možné nainstalovat na jakýkoliv iPhone s iOS 15.4 a vyšším. Apple dokonce chystá i verzi pro operační systém Android.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku