TOPlist

MacBook Pro (M2) má rychlejší procesor, ale o 40 % pomalejší úložiště

MacBook Pro s procesorem Apple M2
  • SSD může být až o 39 procent pomalejší než u minulé generace
  • Na vině je jiná konfigurace paměťových čipů

Apple minulý týden překvapivě odhalil nové MacBooky Pro. Designově jsou stejné jako předchůdci, avšak v jejich útrobách pracují modernější a výkonnější čipsety generace Apple M2. Firma z Cupertina u nich slibuje výrazný nárůst rychlosti: 20 procent u procesoru, 30 procent u grafického čipu a 40 procent u neurální jednotky. Bohužel, ne všude se zrychlovalo.

Pokud si zakoupíte MacBook Pro s procesorem M2 Pro v základní konfiguraci, budete se muset spokojit s výrazně pomalejším SSD než u minulé generace. Redakce serveru 9to5Mac tento stroj otestovala v benchmarku BlackMagic Disk Speed Test a výsledky jsou následující: interní 512GB úložiště vykázalo rychlost 2 970 MB/s při čtení a 3 150 MB/s při zápisu. Pro srovnání: u 512GB SSD v MacBooku Pro s procesorem M1 Pro byly tyto hodnoty 4 900, respektive 3 900 MB/s. Výkonnostní pokles je tak 39, respektive 20 procent.

Důvod tohoto mezigeneračního zpomalení tkví v použití jiné konfigurace paměťových čipů. Zatímco procesor Apple M1 Pro byl párován se čtyřmi jednotkami typu NAND o kapacitě 128 GB, u nového čipu Apple používá pouze dvě 256GB. Souhrnná kapacita je sice stejná, avšak čtení a zápis není možné účinně paralelizovat.

memory

Není to poprvé, co Apple tímto způsobem mezigeneračně zpomalil úložiště – totéž provedl i u základních paměťových konfigurací loňských MacBooků Air a Pro s procesory Apple M2. V jejich případě byla situace ještě horší, neboť u nich byla dvojice 128GB NAND čipů nahrazená jedním 256GB.

Podle serveru Tom’s Guide se zpomalení SSD týká pouze základních paměťových variant. Model s procesorem Apple M2 Pro a 2TB úložištěm vykazoval hodnoty okolo 5 300 MB/s při čtení a 6 200 MB/s při zápisu.

Nutno podotknout, že ani hodnoty v případě 512GB úložiště nejsou žádný propadák – stále jsou nadprůměrné a postačí na jakoukoliv náročnou činnost.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku