TOPlist

Nejvýkonnější notebook na světě? MacBook Pro s čipem M2 Pro Max zvládne až 96 GB sdílené paměti

Počítač MacBook Pro s pootevřeným víkem
  • Inovované MacBooky nabízejí vyšší výkon, modernější konektivitu a delší výdrž
  • Za maximální konfiguraci zaplatíte téměř 200 tisíc

Včerejší spekulace se potvrdily: Apple dnes potichu představil novinky ze světa počítačů. V tomto článku si představíme upgradované MacBooky Pro, které dostaly do vínku nové procesory z rodiny Apple M2.Počítač Apple Mac mini s procesorem Apple M2Nepřehlédněte

Nový Mac mini s čipem M2 míří do prodeje, cena vám udělá radost

MacBook Pro: stejná těla, výkonnější procesory

Co se týče designu a konstrukce, vše zůstává při starém – stále před sebou máme ty stejné notebooky se 14″ a 16″ displeji v hliníkovém šasi. První housle zde hrají nové čipsety Apple M2 Pro a M2 Max, které přináší mezigenerační zlepšení nejen ve výkonu, ale také v moderní konektivitě.

Apple M2 Pro může obsahovat 10jádrovou, nebo 12jádrovou procesorovou jednotku, která má nabídnout až o 20 procent vyšší výkon než M1 Pro. O 30 procent byl navýšen grafický výkon, o 40 procent narostl výkon neurální jednotky.

apple m2

Apple M2 Max nabízí stejný 12jádrový procesor jako verze Pro, ale dostal do výbavy výkonnější grafiku s 38 jádry a větší mezipaměť L2. Díky tomu má být grafický výkon až o 30 procent vyšší než u M1 Max. Apple se chlubí, že MacBook Pro s čipem M2 Max je až 6× rychlejší než nejrychlejší MacBook Pro s procesorem Intel.

V obou případech lze čipset párovat až s 96 GB unifikované sdílené paměti – u generace Apple M1 to bylo „pouze“ 64 GB. Propustnost pamětí se mezigeneračně nezměnila – u M2 Pro je to 200 GB/s, u M2 Max pak 400 GB/s. Nové MacBooky mohou mít v maximální konfiguraci až 8TB SSD úložiště, ani zde se nic neměnilo.

Modernější konektivita a větší výdrž

Co se však měnilo, je konektivita. Součást čipů rodiny Apple M2 totiž tvoří modernější modem s podporou Wi-Fi 6E, novinku představuje také podpora HDMI 2.1, díky čemuž lze k novým MacBookům připojit až 8K displej s obnovovací frekvencí 60 Hz, popř. 4K displej s obnovovací frekvencí 240 Hz.

Obě velikosti notebooků si také polepšily ve výdrži baterie – u většího stroje Apple slibuje až 22 hodin na jedno nabití, u menšího 18 hodin.

Cena a dostupnost

MacBooky Pro s procesory Apple M2 v nabídce nahradily původní modely, které již objednat nelze.

  • Nejlevnější konfigurace 14″ velikosti přijde na 58 990 korun s DPH. Za tyto peníze dostanete čipset Apple M2 Pro s 10jádrovým procesorem a 16jádrovou grafikou, 16 GB operační paměti a 512GB SSD.
  • Nejlevnější 16″ varianta přijde na 72 990 korun s DPH. Ta je vybavena čipsetem Apple M2 Pro s 12jádrovým procesorem, 19jádrovou grafikou, 16 GB operační paměti a 512GB úložištěm.
  • Pokud byste se chtěli opravdu „rozšoupnout“, můžete si v konfigurátoru Applu navolit 16″ MacBook Pro s procesorem Apple M2 Max, 96GB operační paměti a 8TB úložištěm. Cena se ovšem vyšplhá na 192 990 korun.

Apple u nových MacBooků slibuje dostupnost od 24. ledna. Předobjednat si je můžete na e-shopu našeho partnera MP.cz.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku