Nejnovější MacBook Pro má o polovinu pomalejší SSD než předchůdce

macbook macos unsplash lewek gnos

Apple na nedávné vývojářské konferenci WWDC představil nový MacBook Pro s čipsetem M2. Jedná se o poměrně kontroverzní zařízení, neboť je postavené na několik generací starém šasi. Prakticky jedinou novinkou oproti předchůdci je právě zmíněný kus křemíku. Mezigenerační nárůst procesorového a grafického výkonu není nijak výrazný. Co však některé nepotěší, je dramaticky nižší výkon SSD, alespoň u základní konfigurace.

M1 vs M2 MacBook Pro - ULTIMATE COMPARISON!

Krátce po zahájení prodeje nového MacBooku Pro se na internetu objevily první recenze a také výsledky benchmarků. Zajímavé jsou zejména čísla z testu Blackmagic Disk Speed, který ověřuje rychlost úložiště. V něm základní konfigurace MacBooku Pro překvapivě pohořela – oproti minulé generaci spadl výkon při čtení na polovinu.

MacBook Pro M1 MacBook Pro M2
Čtení 2 900 MB/s 1 446 MB/s
Zápis 2 215 MB/s 1 463 MB/S

Důvod? Zatímco starší MacBook Pro s čipem Apple M1 používal dvojici NAND s kapacitou 128 GB, ten současný má ve svých útrobách jeden NAND s kapacitou 256 GB, a tak nemůže využívat paralelního zpracování dat. U vyšších paměťových konfigurací je vše v pořádku – tam jsou výsledky podobné jako u minulé generace. Pokud tedy ke své práci potřebujete co možná nejrychlejší úložiště a uvažujete o novém MacBooku Pro, pravděpodobně bude rozumnější připlatit si 6 tisíc korun za 512GB variantu.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku