Domů » Bleskovky » Lže Apple o výdrži iPhonů? Podle britské organizace nadhodnocuje v průměru o 31 %

Lže Apple o výdrži iPhonů? Podle britské organizace nadhodnocuje v průměru o 31 %

Britská spotřebitelská organizace Which?, obdoba u nás známějšího dTestu, odhalila, že Apple výrazně nadhodnocuje výdrž svých smartphonů. Alespoň to tedy vyplývá z jejího testování, proti němuž se Apple ohradil.

Testování se zaměřilo zejména na maximální dobu hovoru. Všech devět otestovaných iPhonů vykázalo nižší výdrž, v průměru odchylka činila 31 %.

Apple a HTC nadhodnocují, ostatní naopak vydrží déle

Nejhůře z testovaných iPhonů dopadl model Xr, který vydržel telefonovat 16 hodin a 32 minut, přičemž Apple v této disciplíně uvádí výdrž až 25 hodin. Jde o vcelku překvapivé zjištění, neboť zrovna iPhone Xr snad ve všech recenzích (včetně té naší) zaujal právě dobrou výdrží baterie.

Apple se proti zjištění ohradil s tím, že si za svými daty stojí a naopak zkritizoval organizaci Which? za to, že neposkytla dostatečná data o způsobu testování. Samotná organizace uvádí pouze to, že se měří kontinuální doba hovoru od plného nabití do vypnutí přístroje, a to u zcela nového kusu.

vydrz baterie test sony apple lg samsung htc
Grafika ukazuje zprůměrovaná data o uváděné a reálné výdrži pro jednotlivé značky. (Zdroj: Which?)

Britští výzkumníci netestovali pouze telefony s jablkem ve znaku, celkem se zaměřili na 50 modelů od pěti značek. Kromě Applu však výdrž nadhodnocovalo jen HTC, které se ovšem v průměru lišilo jen asi o hodinu, zdaleka tedy ne o tolik, jako výrobky Applu.

smartphone baterie
Ilustrační obrázek

Zajímavé pak je, že Nokia, Samsung i Sony naopak uvádějí výdrž nižší, než jakou reálně telefony v testování předvedly. V tomto ohledu je rekordmanem starší Sony Xperia Z5 Compact, u níž výrobce uvádí výdrž 17 hodin hovoru. V testu však telefon vydržel fungovat 25 hodin a 52 minut.

Otázkou je, co nám vlastně data z tohoto průzkumu ukazují. Organizace Which? je sice poměrně renomovaná, avšak je pravda, že nemáme přesné informace o průběhu testování. Spotřeba energie přitom v testu výdrže telefonování značně závisí na signálu a dalších faktorech.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
72 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments