TOPlist

Recenze Sony Xperia Z5 Compact: Kompaktní premiant

Je to téměř rok, co Sony uvedlo výbornou Xperii Z3 Compact. Nyní se na trh dostává kompaktní „zet-pětka“. Tyto zmenšené varianty provází od první verze až na výjimky pouze chvála. Naváže nový model na úspěchy svých předchůdců?

Sony jako první výrobce přinesl na trh zmenšenou verzi své aktuální vlajkové lodě bez kompromisů. Respektive na rozdíl od ostatních výrobců nenabízí jako zmenšenou verzi zcela jiný a podstatně horší telefon, který by byl pouze zabalený v atraktivním kabátku svého většího vzoru.

Tato taktika se Sony vyplatila. Jak Xperia Z1 Compact (recenze), tak Xperia Z3 Compact (recenze) ve své době převálcovaly konkurenci z hlediska toho, co nabízely. Kromě rozlišení displeje a kapacity RAM je totiž řada Compact vždy zmenšenou kopií toho nejlepšího, co Sony v dané době nabízelo.

 

Stejně je na tom i Xperia Z5 Compact. Kromě nižšího rozlišení displeje, které dosahuje hodnoty 720 x 1280 px oproti 1 080 × 1 920 u velké Z5ky, a nižší kapacity operační paměti, kde Z5 Compact nabízí 2 GB místo 3 GB RAM, jsou telefony po hardwarové stránce identické. Nižší rozlišení displeje je kompenzováno menší úhlopříčkou, ostrost jeho kresby tím tedy nijak netrpí. Z5 Compact by jednoduše měla být současná absolutní špička mezí menšími smartphony. Pojďme se podívat, jestli tomu tak doopravdy je.

-  
Tak šel čas: Zleva Xperia Z1 Compact (únor 2014), Z3 Compact (listopad 2014) a Z5 Compact (říjen 2015)

Klady (+)

 • pevné tělo a specifický design
 • skvěle odladěné a rychlé prostředí
 • dobře hrající stereo reproduktory
 • kvalitní displej
 • vodotěsné tělo, stupeň krytí IP68
 • špičkový hrubý výkon
 • dobře fungující digitální stabilizace obrazu
 • velmi rychlý autofokus
 • slušná výdrž baterie
 • rychlá a přesná čtečka otisků prstů

Zápory (-)

 • vysoká cena
 • kvalita videí ve špatných světelných podmínkách
 • kvalita fotografií
 • málo inovací oproti předchůdci (Xperia Z3 Compact)

Obsah balení

V malé a nízké krabičce se nachází standardní výbava většiny dnešních smartphonů. Kromě samotného telefonu uvnitř najdeme 1,5A nabíječku s odpojitelným microUSB kabelem a slušně hrající špuntová sluchátka. Doby, kdy Sony ke svým smartphonům rovnou přibalovalo fólie na displej, kožená pouzdra a NFC tagy, jsou nenávratně pryč. 

Videopohled

Design a zpracování: Poznáte ji na první pohled

OmniBalance na pátou, dalo by se říct. Již pátá generace série Z využívá design OmniBalance, jak Sony pojmenovalo styl, který představilo u modelu Xperia Z. Z japonské společnosti se tak stává firma, která si drží design bez větších změn déle než většina konkurentů. Pokud jako první vezmu v potaz kvalitu dílenského zpracování, nemám výtek. Smartphone je pevný, při pokusu o zkrut příkladně tichý bez nepříjemného povrzávání.

  

Rozměry mohou možná na první pohled překvapit, Xperia Z5 Compact totiž vypadá jako poměrně silný mobil. Na výšku je mobil o 0,3 milimetru nižší než předchůdce Z3 Compact. Šířka narostla o 0,1 milimetru a tloušťka o 0,3 milimetru. I když se tedy s rozměry 127 × 65 × 8,9 milimetru jedná o malý telefon, jeho tloušťka přece jenom dosahuje hodnot, které jsou již dávno překonané. Působí silně.

 

Může za to jednak malá plocha samotného přístroje, kvůli čemuž jeho tloušťka o to lépe vynikne, ale také nové zpracování boků. Ty jsou oproti Z3 Compact vytažené až mírně nad hranu displeje i zad přístroje. Díky tomu mobil daleko lépe chrání proti pádům, zatímco nechráněné skleněné boky u Z3 Compact připravily nejednomu majiteli po pádu na zem nepříjemné chvilky – sám se mezi ně počítám. Nové zpracování boků tedy považuji za krok správným směrem.

  

Co se již nemusí příliš líbit, je použití pouze plastu, který jednoduše mezi prémiové materiály řadí málokdo. Například klasická Z5 tak má obvod kovový, dnes recenzovaný kousek má ale boky z plastu. Plastová jsou i záda. Nepůsobí tak hodnotně jako skleněná záda předchůdce, věřím ale v podstatně vyšší mechanickou odolnost. Navíc jsou příjemná na dotek.

Levý bok přístroje nese nápis XPERIA a krytku pro slot na microSD kartu a na nanoSIM. Krytka na svém místě drží podstatně pevněji než krytky u předchozí Z3 Compact. S čím se musí fandové Sony rozloučit, je nabíjení pomocí magnetického konektoru – pozlacené konektory s integrovaným magnetem z levého boku přístroje jednoduše zmizely. Pravý bok přístroje hostí u Sony typickou sestavu tlačítek.

 

Najdeme zde jak dvoupolohovou mechanickou spoušť fotoaparátu, tak kolébku hlasitosti, a samozřejmě nesmí chybět klávesa pro probuzení přístroje. Ta je nyní zcela plochá, oválná a nijak nevystupuje nad povrch, na rozdíl od dříve používaného kulatého tlačítka.

  

Klávesa pro probuzení v sobě nově integruje čtečku otisku prstů a musím napsat, že skvělou. Rozpoznání je velmi rychlé a prst stačí přiložit v libovolném úhlu. Ani jednou se mi nestalo, že by mobil nepoznal můj prst, vždy se obratem odemkl. Žádné posouvání prstu, žádné opakované pokusy. Tohle se Sony prostě povedlo a podle nás mají aktuálně nové Xperie řady Z5 nejpřesnější a nejrychlejš čtečku ze všech Androidů, rychlejší už je pouze iPhone 6s.

 
Xperia Z5 Compact naším testem voděodolnosti prošla na výbornou. Vydržela koupel ve vaně i sprchování pod vodou.

Spodní hrana nese konečně standardně umístěný microUSB konektor. Ten je samozřejmě vodotěsný, vzhledem ke kompletní vodotěsnosti přístroje dle normy IP68. Kousek vedle se nachází mikrofon pro hovory. Na horní straně najdete vodotěsnou zdířku pro 3,5 mm jack a druhý mikrofon pro potlačení okolního hluku. Záda telefonu obsahují kromě nápisu SONY pouze čočku fotoaparátu a LED přisvícení.

Displej: Je nižší rozlišení překážkou?

Rozlišení displeje je HD, tedy 720 x 1280 pixelů. Na úhlopříčce 4,6″ tak získáte jemnost zobrazení 319 ppi. Tato hodnota je relativně nízká, ale na dané úhlopříčce je HD rozlišení zcela dostačující a bez problémů použitelné. Pozitivní dopad to má také na výdrž baterie.

Displej je vyrobený technologií IPS. Díky tomu jsou pozorovací úhly velmi dobré, stejně jako barevné podaní. Pokud by někomu barevné ladění displeje nevyhovovalo, lze jej jednoduše změnit díky funkci Vyvážení bílé.

Displej lze bez problémů ovládat v rukavicích a mokrýma rukama. Pokud po něm zrovna nestéká voda proudem, je rozeznání dotyků bez problémů. Navíc jej lze probudit dvojitým poklepáním. 

Hardware a zvuk: Absolutní špička na trhu

Do třetice všeho dobrého? Xperia Z5 Compact přebírá štafetu po svých předchůdcích. Mobil je unikátní tím, jak výkonné komponenty a jakou výbavu skrývá ve svém malém těle. A nikdo jiný na trhu zatím nevyrobil smartphone, který by v takto malém těle ukrýval takto nadupanou výbavu.

Procesor, který v Z5 Compact nalezneme, je osmijádrový Qualcomm Snapdragon 810 (MSM8994), který obsahuje čtyři 1,5 GHz jádra Cortex-A53 a čtyři 2 GHz jádra Cortex-A57. Grafické operace má na starosti GPU Adreno 430. Operační paměť dosahuje kapacity 2 GB RAM, vnitřní 32GB úložiště jistě poskytne dostatek prostoru většině uživatelů. Pokud myslíte, že budete potřebovat více, lze do telefonu vložit paměťovou kartu microSDXC do maximální kapacity 200 GB.

Špičkový hrubý výkon použitých komponent je u Sony doplněn výborně odladěnou nadstavbou Androidu, kterou považuji za jednu z nejlepších. Neobsahuje tolik vychytávek jako konkurence, je ale pekelně rychlá a graficky povedená. Vzhled prostředí telefonů Sony je spíše elegantní, až konzervativní.

Výkon jsme změřili pomocí benchmarků s následujícími výsledky:

 • AnTuTu 32bit: 52 787 bodů
 • AnTuTu 64bit: 60 682 bodů
 • 3D Mark IceStorm Unlimited: 25 828 bodů
 • 3D Mark IceStorm Extreme: Maxed Out!
 • 3D Mark SlingShot: 1 155 bodů
 • PC Mark: 4 621 bodů

Zvukový výstup je absolutně perfektní. Ať jsem použil drátová, či Bluetooth sluchátka, byl jsem nadmíru spokojený. Xperia Z5 Compact podporuje při použití drátových sluchátek technologii DSEE HX, která přibližuje dynamický rozsah zvuku analogové nahrávce díky přepočtu celého spektra a jeho zjemnění. Předpokladem jsou samozřejmě špičková sluchátka, na levných špuntech za pár stovek rozdíl není poznat. Ani s bezdrátovým poslechem se svými SBH-80 jsem neměl žádný problém – z hlediska kvality zvuku mohu Xperii Z5 Compact jen doporučit. 

Baterie a výdrž: Ostatní by se mohli učit

Každý nový model série Z Compact přináší navýšení kapacity baterie. Z 2 300 mAh u Z1 Compact jsme se dostali na 2 600 mAh u Z3 Compact. Aktuální Z5 Compact má baterii o kapacitě 2 700 mAh. A nejenom vysoká kapacita vzhledem k velikosti smartphonu stojí za skvělou pověstí, kterou Xperie ve výdrži na jedno nabití mají.

Můžete navíc použít Stamina režim, který automaticky zařazuje data na pozadí, snižuje výkon procesoru, když není potřeba, uspává nepotřebné aplikace, vypíná datové sítě v době nepotřeby a další věci. Samozřejmě si uživatel může stanovit výjimky v podobě seznamu aplikací, které Stamina režim nechá na pokoji. V praxi to vypadá tak, že jsem si vybral aplikace, jež používám celý den a jež potřebuji neustále online – tedy v mém případě Hangouts, Google+ a Lifelog. Zbytek jsem nechal na mobilu.

Sony navíc přidává velmi dobrou aplikaci Smart Connect, ve které můžete dále nastavit chování mobilu v určitých situacích. Lze si tedy nastavit, aby se každý všední den večer v 22 hodin odpojila data a Wi-Fi a ráno s budíkem aby se data opět zapnula. Uživatel tak nemusí myslet na tyto drobnosti a mobil se sám dle jeho požadavků v noci chová úsporněji.

Pokoušel jsem se s mobilem chovat nepříliš agresivně, přesto typicky. Data jsem měl nastavená na automatické vypnutí pouze v noci, stejně tak Wi-Fi. Přes den jsem běžně používal hovory, SMS, Hangouty, Google+ a dle potřeby Chrome, dělal testovací fotografie a používal drobné aplikace, jako je například kalkulačka. K mobilu jsem měl také neustále připojený přes Bluetooth fitness náramek. V testovacím období jsem na mobilu nehrál žádné hry, nečetl knížky ani neposlouchal hudbu.

A výsledek? 3 dny. Pokud jsem k použití přidal poslech hudby přes bezdrátová Bluetooth sluchátka a čtení knížek přes Google Play Knihy, dostal jsem se s výdrží na dva dny. Základem je dobře nastavený Stamina mód v kombinaci se Smart Connect. Nabíjení trvá z nuly na sto procent zhruba hodinu a čtyřicet minut.

Operační systém a uživatelské prostředí

Xperia Z5 přichází na trh s poslední verzí Androidu 5.1.1 Lollipop. Vzhledem politice aktualizací, kterou Sony má, se dá očekávat dlouhá podpora, stejně jako u všech ostatních Xperií řady Z.

Jak jsem již napsal výše, nečekejte u Xperie experimenty s uživatelským prostředím. To je velmi podobné klasickému Androidu, Sony navíc přidává pouze pár vychytávek, jako jsou například plovoucí okna s miniaplikacemi, a svoji vlastní grafiku.

 

Co bohužel oproti starším Xperiím chybí, je výsuvná nabídka z levé strany obrazovky v menu aplikací, kde jste si mohli nastavit filtr řazení aplikací, nechat si zobrazit pouze ty vámi nainstalované či najít rychlý přístup do Google Play nebo k odinstalaci. Nově v Z5 zůstal pouze filtr řazení aplikací, zbytek nepochopitelně zmizel. Odinstalaci nepotřebné aplikace nově provedete dlouhým podržením její ikony v menu aplikací.

  

Notifikační lišta je klasická, jak ji známe z ostatních přístrojů s Lollipop verzí Androidu. První stažení ukáže notifikace, druhé rychlé přepínače. K rychlým přepínačům se lze také dostat ihned stažením dvěma prsty. Uživatelské prostředí rovněž podporuje možnost změny vzhledu díky několika barevným motivům.

Bonusové aplikace: Sony se krotí

V mobilu naleznete množství předinstalovaných aplikací, jako je například zpravodajská čtečka SocialLife nebo MovieCreator pro střih vámi vytvořených videí a automatické vytváření filmů včetně prostřihů, hudby a různých grafických efektů. Náčrt slouží k malování prstem po obrazovce, TrackID k rozeznání právě hrajícího interpreta například z rádia.

 

Poté, co Sony zařízlo vlastní streamovací hudební službu Music Unlimited, byla nahrazena mnohem populárnější Spotify, která je i v Xperii Z5. Mezi aplikacemi naleznete také Amazon Shopping pro snadný nákup od tohoto giganta či LifeLog pro záznam vašeho života. Najdeme zde také poměrně zbytečnou aplikaci AVG Protection či Facebook nebo Dropbox. Dobrá zpráva je, že vše zmíněné jde odinstalovat. Sony tak nenutí své uživatele mít v mobilu jím vybrané „bonusové“ aplikace. 

Multimédia: Tradičně kvalitně

Sony nedávno přejmenovalo svoji hudební aplikaci. Z notoricky známého Walkmana je nyní aplikace s názvem Hudba. Nic dalšího se nemění. Ovládání je tedy stále výborné, stejně jako možnosti a schopnosti aplikace. Ať jsou to výše zmíněné technologie typu DSEE HX či Dynamická normalizace, Clear Audio+, či schopnost vyhledat aktuálně přehrávanou skladbu na YouTube, informace o interpretovi na Wikipedii a další.

Aplikace Video umí přehrávat jak videosoubory z telefonu, tak videa uložená v rámci domácí sítě díky podpoře protokolu DLNA. Horší je to s podporou externích titulků – zde doporučuji použít aplikace z Google Play.

K prohlížení fotografií slouží aplikace Album, která v sobě rovnou integruje jednoduchý editor snímků. Potěší jistě propojení s Google Fotkami, zde stále nesmyslně nazvanými Picassa, případně s Facebookem či Flickrem.

Telefonování a organizace času

Zde není u Androidu příliš co vylepšovat, podání Sony je přehledné a dobře ovladatelné. Kontakty se dělí na tři záložky: Kontakty, Oblíbené a Skupiny. Každá z těchto záložek dělá přesně to, co slibuje její název. Skupiny mohou být offline v mobilu, případně převzaté online z vašeho Gmailu. Drobnou zajímavostí je odstranění šedivého panáčka z kontaktu, který nemá fotografii, a jeho nahrazení iniciálami dotyčného. Drobnost, ale mě potěšila.

 

Kalendář se nově naučil integrovat události z LinkedIn účtu, míří tedy směrem k business zákazníkům. Pro mě je přesto nepoužitelný, jelikož barvu použitého kalendáře (soukromý, pracovní a podobně) zobrazuje v daném dnu až po označení požadovaného data u výpisu jednotlivých událostí.

Dopředu tedy v měsíčním náhledu vidíte pouze to, který den něco máte, ale nevíte jestli se to týká práce, nebo vašeho volna. Ve výsledku je tak nutné procházet den po dni, aby získal člověk nějaký přehled. 

Konektivita, GPS a prohlížení internetu: Když máte nejlepší hardware

Stejně jako u starší Xperie Z3 Compact, ani nové Z5 Compact nemám v tomto směru co vytknout. Kromě klasických datových sítí podporuje samozřejmě Z5 Compact také všechna evropská LTE pásma. Navíc je LTE podporováno nejenom ve standardní Cat4 specifikaci (150/50 Mbps), ale také v novější Cat6 (300/50 Mbps).

Bluetooth je přítomné v nejnovější specifikaci 4.1 včetně podpory A2DP a apt-X, Wi-Fi 802.11 podporuje protokoly a/b/g/n/ac a obsahuje dvě antény pro podporu pásem 2,4 GHz a 5 GHz. Samozřejmost je přítomnost GPS čipu, u Sony tradičně FM rádia s RDS tunerem, podpora USB TV výstupu MHL 3 a podpora ANT+ pro komunikaci například s hrudním pásem měřící tepovou frekvenci. Nemám co vytknout.

GPS příjem je bezproblémový, neměl jsem problém ani v úzkých uličkách staré Prahy. Nalezení satelitů zvládá Z5 Compact do deseti vteřin. Prohlížení internetu je rychlé a jediným omezením tak může být pouze menší velikost displeje. S tím ale musí kupující počítat, pokud chce menší smartphone.

Fotoaparát a záznam videa: Pokrok oproti předchůdci?

Sony vyrábí jedny z nejlepších bezzrcadlovek vůbec. Dodává také snímací čipy do mobilů svých konkurentů, kteří s nimi sklízejí u zákazníků úspěchy. V kontrastu s tímto tvrzením pak nikdo dlouho nemohl pochopit, proč špičkové modely Xperií fotily hůře, než top modely konkurenčních výrobců.

Sony u série Xperia Z5 tvrdí, že fotoaparát přepracovala od základů a bije se do prsou s tvrzením, že tato řada disponuje nejlepším mobilním fotoaparátem současnosti. Tomuto tvrzení nahrává do karet výsledek v DxO Marku, který dosadil Xperii Z5 na nejvyšší příčku v kvalitě fotografií mezi všemi mobilními telefony (informovali jsme zde). Moje zkušenost je ale taková, že výsledek v DxO Marku ne vždy odpovídá reálné zkušenosti. Jak tedy Xperia Z5 Compact fotí?


Pro fotografování je k dispozici řada režimů a další se dají stáhnout 

Ovládání a nový kodek

Začnu ovládáním. To se oproti předchůdcům velmi mírně vylepšilo. V automatickém režimu se objevila nová ikona na displeji, která zobrazí dva jezdce, jimiž můžete velmi jednoduše upravovat jas a barevnou teplotu fotografie. V manuálním režimu se v menu kompenzace expozice a vyvážení bílé barvy objevil nově přepínač HDR. Při nahrávání videa v 4K rozlišení si lze nově vybrat použitý kodek. Kromě klasického H.264 lze využít nově i H.265, který má lepší kompresi.


Nastavení rozlišení v režimu inteligentní automatiky

Fotografie lze pořizovat v maximálním rozlišení 23 Mpx (5 520 × 4 140 pixelů ve formátu 4:3), případně v 20 Mpx (5 984 × 3 366 pixelů ve formátu 16:9). Automatický režim umožňuje ještě volbu 8 Mpx jak v 4:3, tak v 16:9, manuální režim navíc umí použít rozlišení 3 Mpx a 2 Mpx. Bohužel manuálnímu režimu chybí volba rychlosti závěrky a ISO volba je schovaná až v menu.


Nabídka režimů pro focení a záznam videa

Navíc ISO nelze měnit v rozlišení 23 a 20 Mpx, pouze v 8Mpx a nižším. Uživatel tak v manuálním režimu získá oproti automatice volbu v aktivaci/deaktivaci stabilizátoru, možnost vyvážit bílou barvu z přednastavených hodnot a kompenzaci expozice. Jinak řečeno, manuální režim má do manuálního režimu velmi, velmi daleko.

- - -

- - -

Čím se může Xperia Z5 série, tedy i dnes recenzovaná verze Compact, chlubit, je fázové ostření fotoaparátu. Rychlost ostření je opravdu pekelně rychlá, a i když jsem napřímo Z5 Compact neporovnával s jinými top smartphony na trhu, přijde mi rychlost ostření famózní a troufám si tvrdit, že je jedna z nejrychlejších. Telefon mimochodem disponuje 192 ostřícími body.

- - -
Další snímky včetně odkazu pro stažení v plném rozlišení najdete v naší galerii

- - -

Záznam videa: Slow-motion i 4k

Kvalita videosekvencí je z hlediska kresby standardní. Ani špatná, ani špičková. Video je stabilní a bezproblémové, čím ale Xperia Z5 Compact bezesporu vyniká, je výborná stabilizace obrazu. Sony vytřelo zrak všem, kteří tvrdili, že mobil bez optické stabilizace obrazu nemůže mít zcela klidný obraz. Firemní digitální stabilizátor Steady Shot, který Sony používá, je v mobilu nyní k dispozici v třetí generaci a za sebe musím říct, že takhle klidné video jsem z ruky žádným mobilem nikdy nenatočil. I za chůze je videosekvence zcela klidná, téměř jako při použití steadicamu či optické stabilizace obrazu.

- -
Vlevo automatický režim, vpravo manuální nastavení

- -
Vlevo automatický režim, vpravo manuální nastavení

Jak Full HD, tak 4K video mají při natáčení v dobrých světelných podmínkách dobré barevné podání i ostrost, jak ale ubývá světla, jde kvalita videozáznamu rapidně dolů. Natáčení v šeru už v obrazu způsobuje hodně viditelné artefakty a osobně mi takto nekvalitní záznam nepřijde příliš použitelný. Nemluvě o snížení počtu snímků.

- -
HDR režim (vlevo) a automatika

Dobrou zprávou u 4K videa je použití kodeku H.265. Ten má oproti H.264 přinášet lepší barvy i ostrost, díky novému algoritmu komprese. Ani v jednom jsem ale nepozoroval rozdíl. V čem byl ovšem rozdíl znatelný, je právě ona komprese. Při nezměněné kvalitě videa je výsledný soubor podstatně menší (v nastavení lze kodeky přepínat).

Videozáznam dlouhý 15 vteřin pořízený ve 4K H.264 má velikost 105 MB. Video 4K H.265 při identické kvalitě dosahuje velikosti 70 MB. Díky novému kódování videa stačí pro stejnou kvalitu menší datový tok – ten se nově pohybuje na 36 Mbps místo 56 Mbps. Jen pozor, některé programy pro zpracování videa si ještě s H.265kou nemusejí rozumět.

Zhodnocení videosekvencí je tedy jednoduché. Průměrná kvalita videa s velmi nadprůměrnou stabilizací a novým kodekem, které má za následek citelnou úsporu místa v úložišti. Kamenem úrazu Sony Xperia Z5 Compact se tak z mého pohledu stává kvalita fotografií. Nechci tady nijak rozporovat DxO Mark a pění ód na excelentní kvalitu fotoaparátu u velké Xperie Z5, nicméně realita ne vždy koresponduje s výsledky, které na tomto webu vidíme.

Tak, jak mě fotoaparát zprvu nadchl svým bleskurychlým zaostřováním, velmi rychle mě zklamal výslednou kvalitou fotografií. Pokud se nepodíváte do nastavení, na displeji mobilu se vám budou snímky pravděpodobně líbit. Sony má totiž automaticky aktivní volbu, která při prohlížení fotografií citelně upravuje jejich vzhled. Xperia Z5 Compact velmi rychle dokáže upravovat v reálném čase na prohlíženém snímku jas, kontrast, barevné podání a další drobnosti.


Srovnání kvality fotografií: Xperia Z3 Compact (vlevo) vs. Xperia Z5 Compact

Ve výsledku vidíte na displeji podstatně kvalitnější fotografii, než jste reálně vytvořili. Realitu poznáte v momentě, kdy si snímek zobrazíte na displeji počítače – je většinou na první pohled horší. Pokud se tedy nechcete nechat ukolébat touto automatickou opravou snímků, vypněte v nastavení displeje jejich vylepšení.


Srovnání kvality fotografií: Xperia Z3 Compact (vlevo) vs. Xperia Z5 Compact

Fotografie samotné jsou spíše průměrné až dobré, rozhodně ne vynikající. Automatický režim je často velmi agresivní a některé jeho úpravy snímků jsem nepochopil. Příliš často velká saturace barev, ne vždy správně vyvážená bílá barva či nesmyslné používání vysoké ISO hodnoty. Jak jsem ale již napsal výše, v kombinaci s úpravou snímků při prohlížení vypadají snímky na oko velmi dobře.


Srovnání kvality fotografií: Xperia Z3 Compact (vlevo) vs. Xperia Z5 Compact

Reálně ale docílíte většinou kvalitnějších fotografií na manuální režim, kde máte přece jenom možnost sami vyvážit bílou barvu, stejně jako držet hodnotu ISO v rozumných mezích. Přesto jsem se dost často setkal s horší kvalitou fotografie než u své Xperie Z3 Compact (podívejte se jak fotí).

Velmi často jsem se u Z5 Compact potýkal s horší drobnokresbou a ostrostí než u staršího modelu. Ať Sony tvrdí co chce, fotoaparát je v dané cenové sice extrémně rychlý v zaostřování, ale kvalita se řadí spíše do lepšího nadprůměru, a to se u mobilu za 17 tisíc v době, kdy bere většina uživatelů svůj mobil také jako svůj fotoaparát, odpouští jednoduše špatně. V oblasti kvality fotografií jsme rozhodně čekali více.

Konkurence

Největší konkurent Sony Xperie Z5 Compact je rozhodně starší model Xperia Z3 Compact (recenze). Téměř stejné rozměry, až na výjimky stejné funkce, velmi podobný výkon, podobně kvalitní fotografie, stejná výdrž na jedno nabití a další vlastnosti staršího modelu společně s citelně nižší cenou mohou vystavit novému modelu u spousty uživatelů jasnou stopku. Sony si toho je určitě velmi dobře vědomo, a tak se ze Z3 Compact těsně před uvedením Z5 Compact stalo velmi nedostatkové zboží z důvodu omezení dodávek staršího kousku.


Zdá se vám Xperia Z5 Compact zbytečně drahá? Nejste sami, nicméně do výběru s klidným svědomím můžete zařadit Xperii Z3 Compact, která jako celek funguje na výbornou a navíc stojí výrazně méně.

Další konkurence pro tento mobil vlastně neexistuje. Malých a velmi výkonných smartphonů je jednoduše obrovský nedostatek a Sony je jediný výrobce, který podobně koncipovaný mobil vyrábí. Ostatní kompaktní verze vlajkových lodí jsou zmenšenými modely pouze na oko díky stejnému vzhledu, uvnitř se ale jedná v drtivé většině o zcela jiné a podstatně horší smartphony, které Xperii Z5 Compact konkurovat nemohou.

Z hlediska velikosti a výkonu je tedy Xperia Z5 Compact unikátní smartphone. Pokud bychom brali jako konkurenci podobně hardwarově vybavené telefony, bez ohledu na velikost, lze vybírat pouze mezi elitními kousky. 

Závěrečné hodnocení

Pro ty, kteří chtějí nadupaný smartphnone kompaktnějších rozměrů, je Sony Xperia Z5 Compact velmi dobrou volbou. Výborná výdrž na jedno nabití, velmi dobrý displej, skvělá konstrukce, vysoký výkon, výborně odladěný systém, u Sony tradiční příslib dlouhé podpory formou aktualizací či vodotěsná konstrukce jednoduše nenechají nikoho na pochybách, že se jedná o špičkový mobil.

Problém nastane, pokud se vám naskytne příležitost koupit Z3 Compact. Za podstatně menší částku získáte téměř identický mobilní telefon. Jistě, bez čtečky otisku prstů, bez kodeku H.265 u 4K videa a s mírně slabším procesorem, ale jinak je mezi těmito smartphony velmi malý rozdíl. Je otázka, jestli se Sony Xperia Z3 tolik povedla, nebo je Z5 Compact tak málo odlišená?

Pokud tedy chcete menší, a přitom špičkový smartphnone, nutně potřebujete čtečku otisku prstů, případně nemůžete sehnat Z3 Compact, berte Z5 Compact všema deseti. Jedná se o to nejlepší v kompaktním balení. Při možnosti zakoupit Z3 Compact a bez požadavku na čtečku otisků bych se ale díky daleko lepšímu poměru ceny a výkonu klonil právě ke staršímu modelu. Bohužel pro Sony.

Autor článku David Šantora
David Šantora
Redaktor SMARTmania.cz. Otec dvou malých dětí, geek a fanoušek Star Wars. Hráč, co nemá na hry věčně čas, ale neustále je kupuje a pouze občas hraje, nadšený fotograf, který nedá dopustit na své OM-D, milovník gotického rocku a symphonic metalu.

Kapitoly článku