Loňské iPhony nepřesvědčily, ve čtvrtém kvartále slavily úspěch starší modely

Apple ještě nevydal souhrnnou finanční zprávu za poslední čtvrtletí loňského roku, analytici se ale už nyní předhánějí v poskytování informací o tom, jak se ke konci roku prodávaly iPhony. Poměrně podrobný report například zveřejnila společnost CIRP, podle které loňské iPhony zase takovou trefou do černého nebyly.

Podle analýzy posledního čtvrtletí tvořily prodeje iPhone 8, 8 Plus a X zhruba 61 procent všech prodaných jablečných telefonů, zbylých 39 procent patřilo starším modelům. O rok dříve si přitom nové iPhony ukously 72 procent všech prodaných iPhonů ve čtvrtém čtvrtletí. Svůj díl na tom může nést cena – zatímco mezi novými modely roku 2016 figuroval levný iPhone SE, loni byl nováčkem výrazně dražší iPhone X. Navíc s příchodem osmičkových iPhonů minulá generace zlevnila, čímž se vzhledem k minimu inovací stala hodně žádaným zbožím.

I přes vysokou cenu si iPhone X v minulém kvartále údajně z celkového koláče ukousnul zhruba pětinu, což rozhodně není špatný výsledek. I tak měl ale Apple zřejmě vyšší ambice, ostatně analytik Ming-Chi Kuo ještě loni predikoval, že v prvním kvartále letošního roku Apple prodá 20 – 30 milionů iPhonů X, nyní tento odhad snížil na 18 milionů. Důvodem mají být horší prodejní výsledky na čínském trhu, kde Apple poráží domácí značky Oppo a Huawei.

Kromě toho prý iPhone X trpí s nadměrnou odpadovostí vyříznutých displejů, proto Ming-Chi Kuo odhaduje, že Apple přestane v polovině roku tento telefon zcela vyrábět a začne se soustředit na další generaci, kterou mají tvořit hned tři modely – nástupce iPhonu X, jeho zvětšeninu X Plus s 6,4″ OLED displejem a dostupnější model s 6,1″ LCD panelem.Nepřehlédněte

Příští rok má Apple představit tři iPhony. Ten nejlevnější dostane kovové tělo a LCD displej

Finanční výsledky za poslední kvartál by měl Apple oznámit 1. února, očekávají se rekordní tržby ve výši 80 miliard dolarů (asi 1,66 bilionů korun).

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku