Domů » Bleskovky » Loni se prodalo 1,5 miliardy smartphonů, Samsung si uhájil pozici největšího výrobce

Loni se prodalo 1,5 miliardy smartphonů, Samsung si uhájil pozici největšího výrobce

Většina výrobců smartphonů v tomto týdnu zveřejnila finanční výsledky a s nimi spojené prodeje svých zařízení. Díky tomu mohly analytické firmy sestavit své žebříčky prodejů telefonů za poslední čtvrtletí, potažmo za celý loňský rok.

Podle velmi podobných analýz společností IDC a Strategy Analytics se loni prodalo zhruba 1,5 miliardy smartphonů. Největším výrobcem se za loňský rok stal opět Samsung s 317 miliony prodaných kusů, což je 21,1 procent koláče celého trhu. Druhý skončil Apple s 215,8 miliony prodaných iPhonů, třetí příčka pak patří společnosti Huawei, která prodala 153 milionů smartphonů. Čtvrtou pozici obhájilo čínské Oppo, a po roční pauze se do TOP 5 vrátila společnost Xiaomi, která loni prodala před 90 milionů smartphonů a „vyšoupla“ z žebříčku čínské vivo.

Poměrně zajímavý je pohled na samotné poslední čtvrtletí, kdy se meziročně prodeje telefonů značky Xiaomi zdvojnásobily, zatímco ostatní značky z TOP 5 zaznamenaly pokles. Čtvrtý kvartál ovládl Apple, který prodal o více než 3 miliony více telefonů než druhý Samsung. Společnost Huawei si udržela třetí příčku, v pohledu na čtvrté a páté místo se od sebe data od IDC a Strategy Analytics liší – u prvního vede Xiaomi, u druhého Oppo.

Trh se smartphony loni podle IDC zaznamenal zanedbatelný pokles 0,1 %, podle Strategy Analytics odvětví rostlo o 1,3 procent.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

2 komentářů

  1. Hlavně se ukazuje, že velcí výrobci rostou a malí klesají, což je logický důsledek jednak nasycenosti hlavně Čínského trhu, a hlavně čím dál větší náročnosti uživatelů. Já bych dnes už taky nešel do nějakého no name čínského výrobce, ale jedině do ověřeného a velkého výrobce, u kterého mám jednak jistotu aktualizací a jednak mnohem větší pravděpodobnost, že mi bude mobil i po roce bez problémů fungovat.

  2. Marek Studnicka

    Je to tak,pokud se rozhoduju o koupi přístroje,rozhoduje kvalita a podpora.Je to také o tom,že každý jsme jiiní,každý preferuje svoji značku,jeden uhájí Sony,druhý Samsung apod.A pokud to tak je,tak jsme všichni spokojeni a v podstatě je nám jedno,na jakém stupni žebříku si náš Oblíbenec stojí,ale to je jen obecný pohled.Tedy at každý vybírá a koupí,co je podle jeho vkusu.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).