Domů » Bleskovky » LG si patentovalo smartphone s rolovatelným displejem

LG si patentovalo smartphone s rolovatelným displejem

V uplynulém roce si společnost LG podala na různá řešení skládacích zařízení velké množství patentů. Server LetsGoDigital také nedávno informoval o tzv. ,,rolovatelném” smartphonu od LG. Jako jeden z hlavních výrobců displejů má společnost v rukávu spoustu kreativních nápadů, zejména pokud jde o skládací zařízení. Prozatím je to také jediný výrobce, který představil speciální vysouvací televizi s rolovatelným displejem. Kromě toho se zdá, že korejský výrobce zkoumá možnosti speciálního velkého zobrazovacího zařízení, které by mělo mít využití jako televize, ale také displej pro hraní her nebo sledování videa.

Speciální displej od LG lze dvakrát přehnout

V říjnu 2018 společnost LG Display podala patent u KIPRIS (Korejský úřad pro duševní vlastnictví) na tzv. „roll-up display“. Patent byl zveřejněn v červnu 2019 a ukazuje srolované zařízení, které má přibližně velikost smartphonu. Zařízení se skládá převážně ze zobrazovací plochy. Obrazovku můžete snadno rozložit nebo zcela srolovat. Abychom získali lepší představu o tomto futuristickém zařízení, navrhl LetsGoDigital pár renderů podle podaného patentu.

LG ohebny hra 2

Ohebná obrazovka je tak velká, že ji lze srolovat nejméně dvakrát okolo pevné části s veškerou elektronikou, starající se o chod zařízení. Displej je také možné různě částečně nahýbat. Z popisu patentu však není zcela jasné, jak displej drží u sebe. Pravděpodobně se zde, stejně, jako u konkurence, využívá magnetů. Ve složeném stavu chrání displej speciální vrstva, která zároveň slouží jako kryt.

Na konceptu však nejsou viditelná žádná tlačítka nebo konektory. Je také nejasné, zda je možné se složeným displejem vůbec volat. Patent se však zaměřuje spíše na technologii obrazovky, než na funkce přístroje samotné. O patent proto požádala společnost LG Display, která se zaměřuje na právě na displeje společnosti LG Electronics. Další ovládací prvky budou přidány do zařízení až později. Již nyní si však můžeme všimnout horního vypínacího tlačítka. Dole se pak nachází USB konektor typu C. Místo pro reproduktor a mikrofon zatím vyzobrazeno není.

Vzhledem k tomu, že lze řešení od LG přeložit vícekrát než jednou, je třeba počítat s několika viditelnými přehyby. Podobně se s tímto nedostatkem potýká také Samsung Galaxy Fold.

Velké rolovací obrazovky mají své uplatnění

Skládací displej ocení lidé, kteří vyžadují větší prostor pro práci, tvorbu či zábavu. Zároveň však chtějí kompaktní přístroj do kapsy. Řešení od LG umožňuje s sebou nosit malé zařízení s mnohem větším displejem, než je tomu u konkurence. Zároveň je lépe tvarovatelné, takže se dá nahnout pro lepší soukromí, případně mnohem lepší filmový zážitek.

LG ohebny hra

Budoucnost srolovatelných a skládacích displejů

Letos je překvapivě věnována flexibilním obrazovkám na IFA v Berlíně poměrně malá pozornost. Zkonstruovat takové zařízení je v prozatím docela oříšek. Jedná se o velmi složité řešení a snadno může dojít ke konstrukční vadě. Samsung Fold budiž ukázkou. Pokud jste fanoušky tohoto flexibilních přístrojů, budete si pravděpodobně muset počkat do začátku příštího roku, kdy se bude konat CES 2020 a MWC 2020.

Začátkem tohoto roku si společnost LG patentovala také průhledný skládací telefon. U podobných pokusů si však výrobci většinou s uvedením na trh dávají na čas. Přístroj prochází zdlouhavým procesem vývoje a testování, než se vůbec dojde k finálnímu produktu. Nápady, jako jsou tyto, ještě z daleka nejsou připraveny pro hromadnou výrobu. Přesto se však LG předvedlo se speciálním srolovatelným televizorem, který bude možné běžně zakoupit. Ukázal tak světu, že chce být předním výrobcem, pokud jde o používání technologií flexibilníco displejů.

LG ohebny video

 

Lukáš Kobylík

Student vysoké školy, fanoušek i kritik Microsoftu a Applu. Nadšenec do moderních, ale i retro technologií. Ve volném čase hudebník, co rád drnká na kytaru nebo si po dni vychutná dobrou muziku z vinylu.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).