Domů » Bleskovky » Lenovo má patent na ohebný notebook. Podívejte se, jak by mohl vypadat

Lenovo má patent na ohebný notebook. Podívejte se, jak by mohl vypadat

V letošním roce se dočkáme prvních ohebných smartphonů. Jako první půjde do prodeje smartphone Royole FlexPai, který se naživo ukázal i na veletrhu CES, celý svět ale čeká především na ohebný telefon od Samsungu. Ohebné displeje ale bezpochyby najdou využití i u dalších typů zařízení, jedno z nich například ukazuje společnost Lenovo ve své patentové přihlášce.

Obrázek z patentové přihlášky naznačuje, jak by ohebný notebook mohl vypadat
Obrázek z patentové přihlášky naznačuje, jak by ohebný notebook mohl vypadat

Notebook se čtvercovým ohebným displejem

Zařízení na obrázku připomíná smartphone s ohebným displejem a mechanickou klávesnicí, rozměrově se má však jednat spíše o malý notebook. Jeho základnu má tvořit klasická hardwarová klávesnice, hned nad ním má však začít displej, který by v konečném důsledku mohl mít zhruba tvar čtverce.

Na místo tradičního kloubu se počítá s výraznějším zaoblením nutným kvůli potřebnému rádiusu displeje v místě ohybu. To však ale povede k tomu, že obě strany k sobě v zavřeném stavu nepřilehnou, podobně jako u Surface Booku od Microsoftu.

V místě ohybu mají být podle popisu v patentu umístěny zvláštní informace, napr. předpověď počasí, notifikace, stav baterie, signály bezdrátových sítí, u některých aplikací dokonce dodatečné ovládací prvky.

Nutno podotknout, že patentová přihláška v žádném případě neznamená, že se podobného zařízení v budoucnu dočkáme. Lenovo například v roce 2016 na konferenci Tech World ukázalo funkční prototyp ohebného smartphonu, který lze obtočit okolo zápěstí, jeho komerčního provedení jsme se ale dosud nedočkali.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

4 komentářů

  1. Doc. PhDr. Vítězslav Vaculík CSc

    Dobré věci nemohou být pro všechny. Co by si v takovém případě počal Bond….James Bond..?

  2. myslim ze to je hovadina. lepsi by byl tablet uplne bez ramecku a k tomu nacvakavaci klavesnice v setu. 14 – 15 palcu a vahu do 500 g

    • Ti jsi stále nepochpil tu matematiku a fyziku úhlopříčka / krycí sklo / váha? Neuvěřitelné…. Tedy, zdejší standard, grats?

  3. Vůbec nechápu smysl a využití NTB s ohebným displejem

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).