Domů » Bleskovky » Konec škrábancům! Motorola si patentovala displej, který se sám zahojí

Konec škrábancům! Motorola si patentovala displej, který se sám zahojí

Pamatujete si na smartphone LG G Flex, jehož zadní kryt byl vybavený speciální vrstvou, která se dokázala regenerovat? Něco podobného bychom mohli v budoucnu vidět u displejů. Motorola si totiž nechala patentovat tzv. inteligentní displej, jehož ochranná vrstva se po poškrábání nebo dokonce prasknutí sama zacelí.

Horní vrstvu displeje má tvořit plastový polymer, který má být schopný se po jakékoliv deformaci navrátit do původní podoby. Díky detekčním čidlům má být regenerační proces řízen softwarově – telefon sám rozpozná místo poškození displeje a nabídne opravu. Teplotní čidla pak ve vhodnou chvíli, při níž telefon patrně nebude smět být používán, zajistí zahřátí horní vrstvy, rozkmitání částic polymeru a opravení ochranné vrstvy. Tato technologie je údajně použitelná jak u LCD, tak u OLED panelů s integrovanou dotykovou vrstvou.

Oprava zřejmě nebude možná ve všech případech, avšak k zahojení malých oděrek by stačit mohla. Otázkou je, co se stane s takovým displejem telefonu, který bude vystaven vysokým letním teplotám, např. v automobilu. V těchto situacích by mohlo nastávat „automatické hojení“, až do chvíle, než se displeje dotkne první prst. Nechme se překvapit, jak daleko Motorola svůj nápad dovede.

Nerozbitná Moto Z2 Force v testu odolnosti: displej poškrábete nehtem

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Diskuze k článku

  1. A gorillavgkass a výrobci fólií, nebudou mít co žrát.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).