Domů » Bleskovky » Konec nepříjemnému pocení. Sony chystá přenosnou klimatizaci, kterou zasunete do trička

Konec nepříjemnému pocení. Sony chystá přenosnou klimatizaci, kterou zasunete do trička

Jestliže se v horkých letních dnech potýkáte s nadměrným pocením, přestože jste vyšli z domu sotva před pěti minutami, pak by vás mohla zaujmout vychytávka, jejíž vnik nedávno podpořila také společnost Sony. Japonský výrobce elektroniky se totiž podílí na zajímavém projektu, s jehož pomocí byste mohli venkovní vedra přečkat bez mokrých map v podpaží.

Ono zařízení bychom mohli zjednodušeně popsat jako nositelnou klimatizaci, která se ukrývá ve vaku speciálního trička dodávaného společně s přístrojem. Ten nicméně nepracuje se vzduchem, jak by se mohlo na první pohled zdát, nýbrž je umístěn za krkem a využívá tzv. Peltierova efektu, který říká, že když proud prochází obvodem se dvěma různými vodiči zapojenými v sérii, jedna z ploch se ochlazuje, zatímco druhá se zahřívá.


V plánu je také automatický režim

Díky tomu můžete teplotu v závislosti na situaci zvyšovat či snižovat, a to bez sebemenšího hluku. Teplotu je možné ovládat pomocí mobilní aplikace, v budoucnu by se však prostřednictvím aktualizace měl objevit také automatický režim. Zamrzí snad jen poměrně slabá výdrž baterie (přibližně dvě hodiny), kterou alespoň částečně vynahrazuje přítomnost USB-C konektoru.

Zařízení nazvané „Reon Pocket“ spadá do crowdfundingového programu First Flight, kde již úspěšně překonalo stanovený finanční cíl. První zájemci z Japonska se svého kousku dočkají v březnu příštího roku. Zda se někdy dočkáme i my v Evropě, zůstává záhadou. Na závěr snad jen dodejme, že za jeden kus si Sony účtuje 117 dolarů, tedy přibližně 2 700 korun.


Marek Bartík

Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
PetrSP7
Uživatel
PetrSP7

No tak to je fakt dost bizár, provozovat Peltiérův článek s mizernou účinností a ještě k tomu na baterku … vždyť víc topí, než chladí !!! 8-O

PetrSP7
Uživatel
PetrSP7

… Článek má dvě strany, z nichž jedna chladí a druhá topí. Zařízení pracuje s relativně nízkou účinností, většinou je to v poměru (topicí/chladicí výkon) 1.5 až 2.5, při nulovém rozdílu teplot. Čím se rozdíl teplot zvětšuje, tím se zvětšuje i tento poměr a snižuje účinnost. … [odkaz] s větráčkem by to bylo rozumnější.

geronimo_cz
Uživatel
geronimo_cz

chlazeni primo na pater.. to budou mit doktori radost

ALF
Anonym
ALF

To bude zaseklých krků…