Domů » Bleskovky » Když může Apple, tak my taky. Spotify chystá streamování hudby ve vysoké kvalitě

Když může Apple, tak my taky. Spotify chystá streamování hudby ve vysoké kvalitě

Před pár dny představil Apple v rámci své hudební služby Music dvě novinky v podobě streamování ve vysoké kvalitě a prostorového zvuku, přičemž si za to překvapivě neřekne ani o korunu navíc. Konkurenti tento krok rozhodně nemohli nechat jen tak, přičemž nejdříve zareagoval v rámci své streamovací platformy Amazon a hudbu ve vysoké kvalitě nabídl obratem také a rovněž zdarma. Nyní je podle uniklých snímků na řadě švédský gigant Spotify.

spotify hifi icon ios 9to5mac
HiFi zvuk se chystá do aplikace Spotify

Uživatel Redditu s přezdívkou TheMonarc přispěl do diskusního fóra několika screenshoty z aplikace Spotify, na kterých je zachyceno malé nenápadné tlačítko s nápisem HiFi. Během spuštění aplikace na ně byl dokonce schopen rychle kliknout, čímž se dostal k informacím ohledně plánovaného režimu přehrávání hudby ve vysoké kvalitě.

Spotify by mělo nabídnout kvalitu 16 bit při 44,1 kHz, což je stejná kvalita jako v případě Applu. Firma z Cupertina nicméně také nabízí o něco vyšší kvalitu, konkrétně 24 bit při 192 kHz, přičemž není jasné, zda Spotify zareaguje i na tuto variantu přehrávání.

Ohledně bezztrátového streamování hudby v podání Spotify vyvstávají dvě otázky – kdy se vysoké kvality dočkáme a zda Švédové zvednou cenu předplatného, či nabídnou HiFi kvalitu zdarma pro předplatitele po vzoru Applu. Na zodpovězení těchto otázek si budeme muset počkat.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

18 komentářů

 1. Některé příspěvky od tohoto autora jsou tak přihlouplé, že nedokážu pochopit vedení, že ho tam ještě drží. To si jako fakt pan autor myslí, že se Amazon a Spotify rozhodli přes noc, protože to představil Apple?!

  • Třeba má nějaké důvody proč to vyřkl nebo nějaké důkazní materiály… Ono kdo ví, konkurence je konkurence a ta se vždy snaží být lepší než ostatní, aby uživatelé měli zájem o jejich služby

  • Anonyme, ono to ani není moc těžké odvodit. Opravdu zvláštní, že to přichází hned po představení funkce Applem.

  • No je otázkou, co tím pojmem „vysoká kvalita“ myslí.
   Pokud něco jako SR 44.1kHz a 16 bit rozlišení, pak to vysoká kvalita není, to je standart (prostě klasický CD se všemi jeho charakteristickými vlastnostmi).
   Pokud bude záznam pořízen, zpracován, uložen a poté distribuovám, dejme tomu SR 192 kHz a rozlišení 24bitů, pak to opravdu vysoká kvalita je. (pokud nebyl „vylepšen“ finálním masteringem z aůčelem získání co největšího kraválu a co nejmenší dynamiky)
   Otázkou zůstává, jestli v tomto rozlišení to vůbec umí zařízení přenést, převést na zvuk, patřičně zesílit a něčím kvalitním jako zvuk vyzářit.
   POkud cokoliv v tomto řetězci nesplní kvalitativní nároky, je to „marná snaha“ a jen „marketinkový žvást“.

  • Opět se ukázalo, kdo je leadrem trhu a kdo jenom kopíruje

  • A jabko to zavedlo, páč s tím přišel tidal :-D.

  • Mag.net – Spotify ohlásil už dávnejšie, že v tomto roku zavedie audio v cd kvalite.

  • Peter-ok, to jsem nevěděl.

 2. Je to úplně jedno. Většina lidí nemá techniku, na které by si to pustila, aby to mělo efekt. Obzvláště ne jablečná cílovka. A ta minorita, která to s kvalitním poslechem myslím vážně, nepotřebuje streamovat.

  • Obecně cílovka, co „pouští muziku“ nas placaté věci s displejem, která přimárně slouží ke komunikaci – „chytrý“ telefon, no toto techniku nemá a ani nemůže mít.
   Už touha poslouchat hudbu ve „vysoké kvalitě“ přes telefon je poněkud (v nynějším stavu techniky) najivní.

  • Dalca, dej už pokoj. Fakt ti tady nikdo nežere to tvoje chytračení a hraní se na odborníka v každé oblasti.

  • Anonym
   V každý? Neřekl bych. Nicméně do zvukem se jaksi „živím“ už mnohá léta…
   Teda poslední 2 roky nic moc, kvůli té čínské chřipce…
   Fotím jako amatér, rád, hlavně motory auta a podobně…
   No a motory (spalovací, zvlášť s „vyšším“ výkonem) jsou moje velký hobby…
   Toť tak v kostce vše.

  • Hele kluci, telefón není jediné audio zařízení. Macbooky mají taky velice povedený zvukový vystup, který byl doteď hodně degradován nedostatečnou kvalitou zdrojové nahrávky.

  • Dalca: No myslim si, že ten rozdíl co Spotify nabízí dnes VS to co třeba nabízí Tidal je znatelnej i na průměrnejch sluchátkách. A to patřim mezi lidi, který bojují proti audiofilní histerii, kdy hudební prožitek je do značné míry od určité úrovně ovlivňován velmi subjektivně. Otázka je spíš jestli to někdo potřebuje, protože většina používá hudbu v telefonu jako užité umění pro vytvoření kulisy nebo atmosféry, kde nejde tolik o autentický umělecký prožitek.

   Osobně bych v tomhle uvítal nějaký tarif, protože měsíčně víc jak 2 hodiny na hifi ani nepotřebuju. Na víc většinou nemám čas.

  • *hysterii

  • Johny, není nad to když nějaký nymand bojuje proti něčemu jenom proto, že to on nepotřebuje.

 3. Menty, tak teď jsi naprosto jasně dokázal, že tomu vůbec, ale vůbec nerozumíš. Nikdo, kdo to s audiem myslí vážně, nepůjde cestou integrované karty…Ta v podstatě není nikterak stíněná, mimo jiné technické překážky. A stále zapomínáš na fakt, že většinu sluchátek budeš muset trošku vybudit, takže bez sluchátkového zesilovače se stejně neobejdeš. A pokud nechceš sluchátka, ale rvá to (třeba optikou nebo cinchema) do aparatury, tak opět – integrovaná zvukovka je ti k ničemu. Srandisto…

  • Konečně rozumný názor. Vzpomínám si, jak mně jednou jedna ovce přesvědčovala, že ta integrovaná zvukovka a výstup přes pidi repráčky v macbooku je na stejné úrovni jako dedikovaná hifi sestava.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).