Domů » Bleskovky » Joe Belfiore: mobilní Windows jsou mrtvé, žádné telefony ani funkce nejsou na pořadu dne

Joe Belfiore: mobilní Windows jsou mrtvé, žádné telefony ani funkce nejsou na pořadu dne

Že je systém Windows 10 Mobile mrtev, se ví již delší dobu, jen to ještě nikdo z Microsoftu nedokázal říci „na plnou hubu“. Joe Belfiore, viceprezident Microsoftu a bývalá tvář mobilních Windows, však nyní zveřejnil sérii tweetů, v nichž byl překvapivě otevřený a nevyhýbal se ani otázkám, zda nastal čas mobilní Windows opustit.

Podle jeho slov některé firmy stále uživatele telefony s Windows vybavují, ale koncovým uživatelům spíše doporučuje kvůli hardwarové a softwarové rozmanitosti vyzkoušet i konkurenční platformy, jako to udělal on sám.

Jedním z hlavních důvodů přechodu má být především ekosystém aplikací, který Belfiore považuje za velký problém. Ten však bohužel Microsoft napravit nedokáže, byť se o to v minulosti velmi snažil – platil vývojářům, tvořil za ně aplikace, ale celkové snažení v porovnání se snižující se uživatelskou základnou s sebou nepřineslo ovoce.

Belfiore připustil, že Microsoft bude platformu Windows 10 Mobile nadále podporovat a bude pro ni vydávat bezpečnostní aktualizace a záplaty chyb, žádné nové smartphony, ani nové systémové funkce ale nejsou na pořadu dne.

Belfiore také odpovídal na otázky, týkající se úsilí Microsoftu na konkurenčních mobilních platformách. Na otázku, zda by se mohl v minulém týdnu vydaný Microsoft Launcher pro Android dočkat živých dlaždic, Belfiore odpověděl, že by to bylo velmi těžké udělat, neboť by živé dlaždice musely podporovat samy aplikace.

Uživatelé Androidu by se ale měly již brzy dočkat prohlížeče Microsoft Edge, který je od minulého týdne k dispozici jako testovací verze pro iOS. Redmondští již mají vymyšlený termín a údajně nebudeme muset čekat dlouho.

Jsme upřímně zvědaví, zda Microsoft ještě někdy v budoucnu představí vlastní smartphone (zřejmě s plnou verzí Windows 10 pro čipsety ARM) nebo se již bude pouze věnovat vývoji aplikací na konkurenční mobilní platformy.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
142 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments