Zdroj: Petr Uhlíř

Jak fotí Galaxy S22 Ultra? Máme pro vás nálož testovacích snímků

Smartphony s modelovým označením Ultra patří každý rok k tomu nejlepšímu, co Samsung dokáže vyrobit, a to především co se týče fotografování. Ani letos tomu není jinak – minulý týden představený Samsung Galaxy S22 Ultra má tradičně velmi působivou sestavu fotoaparátů.

Kolega Petr Uhlíř už telefon pečlivě testuje a připravuje pro vás podrobnou recenzi. Mezitím jsme pro vás nachystali rozsáhlou galerii snímků pořízených za nejrůznějších světelných podmínek.

Sestavu zadních fotoaparátů tvoří celkem kvarteto objektivů s následující konfigurací:

  • Hlavní 108Mpx kamera s optickou stabilizací, f/1.8
  • 12Mpx širokoúhlý fotoaparát s úhlem záběru 120°, f/2.2
  • 10Mpx teleobjektiv s trojnásobným optickým přiblížením a optickou stabilizací, f/2.4
  • 10Mpx periskopický teleobjektiv s 10× optickým a 100× hybridním přiblížením a optickou stabilizací, f/4.9

Samsung se pyšní fotoaparátem s pixely o fyzické velikosti 2,4 mikronu, díky čemuž dokáže zachytit nejen větší množství světla, ale i více obrazových dat za zhoršených světelných podmínek. Čočky navíc chrání ochranné sklo Super Clear Glass, které má bránit přezáření při natáčení v noci a v protisvětle.

Jak jsme se už měli možnost přesvědčit, software fotoaparátu pro velké množství úkonů využívá umělé inteligence (například pro odhadování hloubky scény a rozmazávání pozadí za blízkými objekty).

Samsung Galaxy S22 Ultra 09

Galaxy S22 Ultra rovněž nabízí možnost využívat aplikaci Expert RAW, která umožňuje pokročilé nastavení fotoaparátu a ukládání dat do 16bitových RAW snímků s možností rozsáhlých dodatečných úprav. Fotografové si tedy s tímto modelem přijdou na své.

Hardwarové parametry Samsung Galaxy S22 Ultra

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 12, čipset: Samsung Exynos 2200, GPU: AMD Xclipse 920, RAM: 8/12 GB RAM, interní paměť: 128/256/512 GB, pam. karta:
Rozměry: 163,3 × 77,9 × 8,9 mm, hmotnost: 227 g, zvýšená odolnost: IP68

Displej, konektivita a baterie

6,8", Dynamic AMOLED, rozlišení: Quad HD+, 1440 × 3200 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.2, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 5000 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 108 Mpx, f/1.8, 1/1.33", 0.8µm, PDAF, laserový AF, OIS, druhý: 10 Mpx, teleobjektiv, f/4.9, 1/3.52", 1.12µm, dual pixel PDAF, OIS, 10× optický zoom, třetí: 10 Mpx, teleobjektiv, f/2.4, 1/3.52", 1.12µm, dual pixel PDAF, OIS, 3× optický zoom, čtvrtý: 12 Mpx, širokoúhlý, f/2.2, 120˚, 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, selfie kamera: 40 Mpx, f/2.2, 26mm, 1/2.8", 0.7µm, PDAF, 4K video, auto-HDR

Oproti loňské generaci (recenze) jsme si všimli i výrazně rychlejšího ukládání fotografií. Nejvíce je to znát při zpracování nočních snímků, kde už není patrná žádná prodleva, ale snímek se ihned uloží do galerie. Zásluhu na tom má především nový 4nm čipset Exynos 2200 v kombinaci s osmijádrovou grafikou od AMD.

Fotografie z hlavního fotoaparátu (12 Mpx)

Hlavní vs. širokoúhlý fotoaparát

Teleobjektivy v akci

Makro fotografie

Automatika vs. noční režim

Nikdo asi neočekával, že by Galaxy S22 Ultra fotil špatně – výsledky jsou tradičně perfektní a dá se očekávat, že Samsung v dalších softwarových aktualizacích fotoaparát ještě vylepší, stejně jako tomu bylo u loňského modelu. Ten ale trpěl o poznání většími porodními bolestmi, než je tomu v případě letošní Ultry.

Tip: všechny testovací snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit/stáhnou zde

Příjemně nás překvapila kvalita fotografií pořízených v nočním režimu, kdy i snímky pořízené s trojnásobným optickým přiblížením vypadají slušně, o čemž se můžete přesvědčit z přiložených ukázek.

Záznam videa

Samsung Galaxy S22 Ultra dokáže nahrávat video až v rozlišení 8K (7 680 × 4 320 px) při 24 snímcích za vteřinu, nicméně pouze prostřednictvím hlavního fotoaparátu. Jedna minuta záznamu zabere přibližně 600 MB. Podobně jako tomu dříve bývalo u 4K je pro 8K délka záznamu omezena na maximálně 5 minut. Testovací záběry videa v rozlišení 8K pro vás chystáme do samotné recenze.

Samsung Galaxy S22 Ultra: camera test (4K, 60 fps)

Nejčastěji používaným rozlišením pro záznam ale zůstává 4K při 30 nebo 60 snímcích za vteřinu. Novinkou je možnost nechat software používat automatickou snímkovací frekvenci, což se projeví zejména při natáčení v horších světelných podmínkách, kdy se snímkování automaticky sníží až na 28 fps. To se pozitivně projeví zejména na lepší světelnosti pořízeného záznamu.

Jen pozor – pokud pak budete video postprodukovat, kdy budete mít například denní záběry při 60 fps a noční, u kterých bude framerate nižší, budete muset výsledné video exportovat při 30 fps, nebo se spokojit s tím, že při 60 fps budou noční záběry lehce trhané.Galaxy S22 Ultra 36Nepřehlédněte

První dojmy ze Samsungu Galaxy S22 Ultra. Klidně by se mohl jmenovat Note

Automatická snímkovací frekvence je ve výchozím stavu aktivní. Výše najdete testovací video, v němž je většina klipů pořízená při 60 fps, ale u nočních framerate klesá na 28 fps. Výsledné video jsme záměrně vyexportovali ve 4K při 60 fps a u nočních záběrů je tak vidět drobné sekání. Automatickou snímkovací frekvenci lze ale naštěstí vypnout – pak se natvrdo použije taková framerate, jakou zvolíte. Jen škoda, že se ani letos Galaxy S22 Ultra u 4K/60 fps videa nenaučil přepínat mezi jednotlivými fotoaparáty, což například konkurence v podobě iPhone 13 Pro umí.

Pro možnost přepínání mezi kamerami během záznamu je nutné snížit framerate u 4K videa na 30 fps, případně se nabízí využití Full HD při 60 fps, pokud je pro vás důležitější počet snímků než rozlišení.

Samsung Galaxy S22 Ultra se na českém trhu začne prodávat 25. února za doporučenou cenu od 31 999 Kč v případě varianty s 8GB RAM a 128GB úložištěm, ale pokud chcete skutečně často fotit a natáčet, doporučujeme si připlatit za větší úložiště. V rámci předobjednávek, které trvají do 24. února, k telefonu získáte bonus v podobě sluchátek Galaxy Buds Pro.

Autor článku
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku