iPhone Xr míří do prodeje. Takto jej hodnotí první recenze

V pátek vstupuje na pulty iPhone Xr. Na výběr bude ze šesti barevných variant (černá, bílá, červená, korálová a žlutá). Na internetu se začaly objevovat první zahraniční recenze, ze kterých vyplývá, že nejlevnější z trojice nových iPhonů by mohl zaútočit na mainstreamové uživatele.

iPhone Xr už v redakci také testujeme a brzy se můžete těšit na videopohled a recenzi
iPhone Xr už v redakci také testujeme a brzy se můžete těšit na videopohled a recenzi

Recenze iPhone Xr: výdrž baterie potěšila, portrétovému režimu něco chybí

S dražšími modely sdílí Xr nejen čipset A12 Bionic, ale také širokoúhlý fotoaparát. Hliníkové boky zase připomínají vzhled loňského iPhone X (recenze). Apple telefon vybavil LCD displejem zasazeným do tlustších rámečků. Pochvalu si vysloužila baterie, která z Xr dělá telefon s největší výdrží ze všech iPhonů vůbec. Kritiku naopak sklidila absence některých funkcí pro 3D Touch a limitace v portrétovém režimu.

iPhone Xr hraje všemi barvami
iPhone Xr hraje všemi barvami

Server Engadget mluví o iPhone Xr jako o telefonu, který by si měla koupit většina lidí. Redaktorům se podařilo dosáhnout sedm hodin aktivního používání. Před touto výdrží se musí sklonit i model Xs Max (recenze). Širokoúhlá kamera je sice identická s dražšími modely, portrétový režim je však v určitých ohledech omezený.Nepřehlédněte

Apple skrze nová videa láká na nákup „nejlevnějšího“ iPhone Xr

Při používání přední kamery postrádá portrétový režim například možnosti „Stage Light“ či „Stage Light Mono“. Telefon se ani nepokusí pořídit portrétní snímek, pokud se mu nepodaří rozpoznat obličej. „Pokud chcete vyfotit vašeho mazlíčka nebo večeři, musíte zapomenout na bokeh efekt. Telefon vám dá vědět, že nemůže najít lidský obličej,“ píše se v recenzi.

První verze portrétního režimu byly určené pouze pro fotografie lidí. Kamera se však o efekt rozmazaného pozadí pokoušela, ať už se před objektivem fotoaparátu nacházelo cokoliv. Xr však kvůli absenci druhé čočky nedokáže vytvořit skutečnou hloubkovou mapu. V praxi to znamená, že telefon není schopný aplikovat bokeh efekt na nic jiného než lidský obličej.

John Gruber z webu Daring Fireball si portrétový režim pochvaluje hlavně při slabém osvětlení. V těchto situacích je podle něj telefon lepší než dražší Xs. iPhone Xr se spoléhá pouze na širokoúhlý fotoaparát. Ten je ve všech ohledech lepší než teleobjektiv, kterým si tu a tam vypomáhá kamera u modelu Xs. Pochvalu si neodnesl displej, který je krokem zpět především kvůli počtu pixelů na palec.

The Verge: LCD panel iPhone Xr má rezervy

Displej vnímá negativně také portál The Verge. Ten si všiml, že pozorovací úhly nejsou tak dobré, jak u předešlých LCD panelů od Applu. Při pohledu mimo hlavní osu novináři zaznamenali výrazný pokles jasu a na obrazovce se objevoval narůžovělý odstín. Vytvarovat LCD panel je těžší než v případě technologie OLED. Redaktoři pozorovali pixely pod mikroskopem, díky čemuž zjistili, že Apple chytře zamaskoval pixely na okrajích displeje. Právě na okrajích se pak tvořila hladká linka, která kopírovala zahnuté tělo telefonu.

blank
LCD displej iPhone Xr pod mikroskopem

Ani náhrada za 3D Touch v podání Haptic Touch se příliš nepovedla, chybí totiž některé důležité funkce. Gesta jsou v tomto případě jednoduchými kombinacemi dlouhého stisknutí a haptické vibrace. To znamená, že zamykací obrazovka vyžaduje delší čas k aktivaci. Funkce jako rychlé akce na domovské obrazovce nebo „Peek and Pop“ zkrátka nejsou k dispozici.

The Verge uvádí, že Apple plánuje přenést více funkcí z 3D Touch na Haptic Touch. Po internetu dokonce kolují zvěsti, že společnost upustí od 3D Touch úplně, a to už příští rok. Pravdou však je, že chybějící funkce nepřinášejí zásadní omezení a případní uživatelé je nebudou příliš postrádat.

Hardwarové parametry iPhone Xr

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: iOS 12, čipset: Apple A12 Bionic, 7nm, GPU: Apple GPU, RAM: 3 GB, interní paměť: 64/128/256 GB, pam. karta:
Rozměry: 150,9 × 75,7 × 8,3 mm, hmotnost: 194 g, zvýšená odolnost: IP67

Displej, konektivita a baterie

6,1", IPS LCD, rozlišení: Retina, 828 × 1792 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), GPS: , konektor: Lightning
Baterie: 2942 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 12 Mpx, f/1.8, 26mm, 1/2.55", 1.4µm, PDAF, OIS, selfie kamera: 7 Mpx + SL 3D biometrický senzor, f/2.2

„Skleněná záda telefonu nejsou tak odolná, jak Apple tvrdí. Jedná se o starší verzi než v iPhone X. Firma přitom v současné době nenabízí žádný oficiální obal,“ uzavírají redaktoři z The Verge. Web iMore souhlasí. Zároveň však vyvrací, že by se jednalo o méně odolné sklo než v případě loňského modelu. Líbila se i kamera, a to i přes chybějící funkce.

iPhone Xr zaujme hlavně majitele starších iPhonů

Server Wired si pochvaluje především výdrž baterie. Telefon novinářům vydržel na jedno nabití téměř celý víkend, byť ho nevystavili žádné výrazné zátěži. I podle Wired si výdrž baterie vede lépe než v případě modelu Xs Max.

iPhone Xr

V recenzi od Pocket-lint se objevují výše zmíněné klady i zápory. Autoři recenze předpovídají iPhonu Xr zářnou budoucnost. Nový telefon podle nich uspokojí především majitele starších zařízení od Applu.

Autor článku blank
Marek Bartík
Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.

Kapitoly článku