V minulém týdnu se začal prodávat nejočekávanější smartphone letošního roku, iPhone X. Naše první dojmy jste si mohli přečíst a prohlédnout v tomto článku, brzy se můžete těšit i na kompletní recenzi. iPhone X se pochopitelně dostal i do rukou serverů, které se specializují na testování konkrétních komponent; pojďme se tedy podívat, jak si jablečný top model vedl z hlediska kvality displeje, fotoaparátu a celkové mechanické odolnosti.
Displej (DisplayMate)
K testování displejů přistupuje nejkomplexněji server DisplayMate, který se věnuje výrobě profesionálního softwaru pro kalibraci displejů a pravidelně publikuje výsledky testů spotřebitelsky populárních zařízení. iPhone X disponuje OLED displejem od Samsungu a ten vyrábět displeje rozhodně umí; jeho Galaxy Note8 dokonce v testu DisplayMate poprvé v historii získal známku A+, což se dosud žádnému smartphonu nepodařilo (více informací). Stejný server nyní otestoval i displej iPhonu X a tabletofonu od Samsungu rázem patří druhé místo. Čím si zobrazovač iPhonu X redaktory získal?
Jednak se jedná o panel s nejpřesnějším zobrazením barev, který byl u telefonu změřen. Displej iPhonu X umí přesně zobrazit barevná spektra sRGB i DCI-P3 a prý je velmi pravděpodobné, že s jeho přesností nebude moci soupeřit drtivá většina monitorů či televizorů. Přesnost barev je zachována i při ztmavení jasu panelu na pouhé 2 nity, v čemž obvykle OLED panely selhávají.
Pochvalu si také displej zasloužil za maximální jas, který činí 634 nitů; Galaxy Note8 prý manuálně dokáže „pouze“ 423 nitů, při nastavené automatické změně pak může dosáhnout až 560 nitů. iPhone X tak bude mít na ostrém sluníčku lepší čitelnost. iPhone X využívá stejný systém rozložení subpixelů, jaký má Note8, tedy diamantové rozložení pro lepší zobrazování diagonálních linií.
Displej iPhone X také vykazuje minimální zkreslení barev a jasu při jeho sledování z větších úhlů, oceněna byla i jeho nízká odrazivost, která je opět v kategorii smartphonů rekordní. S iPhonem X lze pracovat i s polarizovanými slunečními brýlemi v režimech na výšku i šířku.

Nepřehlédněte
iPhone X v očích recenzentů není dokonalý: vykousnutý displej a náladové odemykání obličejem
Podtrženo, sečteno, iPhone X má podle redaktorů DisplayMate nejmodernější a nejvýkonnější mobilní displej v dějinách jejich testování; nejvíce bodů nasbíral za přesnou kalibraci barev, čímž překonal i smartphony od Samsungu. Celý test si můžete v originále přečíst na těchto stránkách.
Fotoaparát (DxOMark)
Čím je DisplayMate v testování displejů, tím je DxOMark v testování mobilních (i nemobilních) fotoaparátů. Jeho žebříček nejlepších fotomobilů v poslední době podstoupil drastickou přeměnu, a to díky změně metodiky testování. Na čelní příčce se postupně vystřídaly smartphony Apple iPhone 8 Plus a Samsung Galaxy Note8 (94 bodů), až si nakonec první místo poměrně jasně přivlastnil Google Pixel 2 (98 bodů) a nepřenechal jej ani dotírajícímu Huawei Mate 10 Pro (97 bodů). Kam se tedy zařadil iPhone X?
Člověk by očekával, že výsledky budou stejné jako u iPhone 8 Plus, neboť oba telefony z hlediska fotoaparátu prakticky sdílejí kompletní hardwarovou specifikaci – iPhone X má pouze lepší světelnost objektivu sekundární kamerky (f/2.4 vs. f/2.0), která je navíc opticky stabilizovaná. I takový drobný rozdíl však může do celkového hodnocení přidat spoustu bodů k dobru.
Pořizování fotografií zvládá iPhone X na jedničku, má velmi dobrou expozici se skvělou prací se stíny a zvýrazněním detailů v HDR scénách. Chváleno je také přesné vykreslení barev a vyvážení bílé ve všech světelných podmínkách, dobré zachování detailů a nízká hladina šumu ve většině světelných podmínek (a to i při zoomování), a také přirozený bokeh efekt. Drobné nedostatky lze hledat v pomalejším autofokusu, v podexponovaných snímcích s viditelným efektem červených očí v záběrech s bleskem, a také „duchové“ zřetelní na pohybujících se objektech.
Při natáčení videa redaktoři DxOMark oceňují přesné vykreslení barev a vyvážení bíle ve většině světelných podmínek, rychlou expozici a její rychlou změnu při změně osvětlení, rychlý a přesný autofokus, dobré zachování detailů a dobře fungující stabilizaci. Mezi nevýhody patří vysokofrekvenční oscilace při chůzi, mírný šum a ztráta ostrosti při slabém osvětlení.
Podtrženo, sečteno, iPhone X dosáhl na post nejlepšího fotomobilu, neboť jeho dílčí skóre při pořizování fotografií bylo ohodnoceno známkou 101 bodů (maximum zatím stanovil Huawei Mate 10 Pro se 100 body). Bohužel za pořizování videa si iPhone X vysloužil „pouze“ 89 bodů a v celkovém skóre pak získal 97 bodů. Google Pixel 2 tak v celkovém součtu stále zůstal neporažen a iPhone X se dělí o druhé místo s již zmíněným smartphonem od Huawei. Celý test si můžete přečíst v originále na těchto stránkách.
Mechanická odolnost (SquareTrade)
Na YouTube lze najít spoustu crash testů mobilních zařízení s různě vypovídajícími výsledky. Mezi serióznější lze považovat například testy společnosti SquareTrade, která jde na věc vědecky a veškerá zařízení testuje laboratorně, přičemž její byznys je postaven na nabízení rozšířeného záručního servisu.
Zatímco v předchozích dvou testech iPhone X exceloval, v testu mechanické odolnosti už si jeho skleněné plochy nevedly příliš dobře a SquareTrade novinku popisuje jako nejkřehčí iPhone v historii. Celkem byly provedeny čtyři testy na mechanickou odolnost, přičemž iPhone X neustál ani jeden; vždy to odnesla některá z jeho skleněných stran, případně obě. Bohužel tyto defekty jsou pro iPhone X zničující, neboť mnohdy přišel nejen o možnost o ovládání, ale dvakrát to odnesla i TrueDepth kamera pro rozpoznávání obličeje uživatele.
„Rozbitelnost“ iPhonu X je tak podle SquareTrade velmi vysoká (90 ze 100), přičemž opravitelnost není nejsnadnější a ceny náhradních komponent jsou obrovské.