Domů » Bleskovky » iPhone 8 půjde odemknout obličejem, i když bude ležet na stole

iPhone 8 půjde odemknout obličejem, i když bude ležet na stole

Podle naprosté většiny posledních úniků bude mít chystaný vlajkový iPhone 8 tenké rámečky okolo displeje, což s největší pravděpodobností odnese nejtypičtější prvek všech dosavadních iPhonů – legendární kruhové domovské tlačítko, které je od iPhonu 5s vybaveno snímačem otisků prstů Touch ID. Jeho funkci má nahradit speciální 3D kamera se schopností rozpoznávat obličeje, umístěná ve výřezu v horní části displeje. Nebude ale toto řešení na úkor pohodlnosti?

Silueta iPhonu 8, jak ji odhalil firmware reproduktoru HomePod

O autentizaci uživatele na základě skenu jeho obličeje, případně čtečky duhovky, se pokusilo již několik výrobců, avšak ve většině případů bylo toto řešení doprovázeno kompromisy – buď šel systém snadno ošálit, nebo bylo zapotřebí zajistit přesnou polohu telefonu vůči obličeji, což nebylo při mnoha scénářích pohodlné. Systém rozpoznávání obličeje u iPhonu 8, interně nazývaný Pearl, má však všechny tyto neduhy odstranit.

Ověření platby obličejem: na absolutní bezpečnost si ještě pár let počkáme

Apple má použít řešení izraelské společnosti RealFace, které je údajně natolik spolehlivé, že jej nedokáží ošálit ani jednovaječná dvojčata. Díky tomu bude má být možné skenem obličeje nahradit Touch ID pro všechny scénáře, včetně potvrzování plateb Apple Pay. Speciální selfie kamera doplněná o infračervený vysílač a přijímač má navíc disponovat takovým rozsahem, že dokáže uživatele rozpoznat i ve chvíli, kdy telefon leží na stole a není namířen přímo na jeho obličej. Kód firmwaru pro reproduktor HomePod, odhalující chystané funkce iPhonu 8, tuto situaci popisuje slovem resting, tedy odpočívat.

Kód také odhaluje, že funkci Pearl budou moci využívat i aplikace třetích stran. Díky infračerveným senzorům má být také přední kamera chystaného iPhonu schopná pracovat s hloubkou scény a na základě toho např. rozmazávat pozadí při focení portrétů, podobně jako to umí duální fotoaparát iPhonu 7 Plus.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

28 komentářů

 1. LivingLegend

  No tady vydim problem v tom, ze muzu nekomu pojcit telefon a aby se nanej podival. Nebudu chtit odemknout. ale kdyz budu stat vedle tak se odemkne….

 2. To jsem zvědavý… Když třeba jen čeknu kolik je hodin a hned se mi telefon odemkne, to nebude úplně ideální. 5adši bych měl tu čtečku v zamykacím tlačítku

  • Určitě bude třeba stisknout zapínací tlačítko. Už jen z toho důvodu, že neustále zapnuté infrakamery a diody by za pár desítek minut vybily akumulátor.

  • No tak v tom pripade by to bylo uplna na pytel. To uz radsi ctecku otisku.

  • Resp. může být poklepání na displej nebo stisk.

  • Je to jinak. Ty probudíš telefon a budeš koukat na keyguard s notifikacemi/hodinami. Pokud si rozklikneš nějakou notifikaci, nebudeš muset se autentifikovat PIN/TouchID apod., protože se ti naskenuje obličej a tobě se rovnou zobrazí daná aplikace.
   Pokud bude vše fungovat ideálně (rychle a i za nedostatečného osvětlení) je prakticky téma čtečky otisků prstů zapomenuto a nahrazeno. Včetně ověřování v aplikacích apod. Jinými slovy, Apple rozjel éru čteček a dle všeho ji také uzavře.

  • Jednak vis prd o tom, jak to bude ve skutecnosti a druhak je to stejne mimo tve financni moznosti, takze to v realu nikdy pouzivat nebudes.

  • Musíš pochopit, že bezdotyková autentizace funguje stejně jako dotyková, prostě se provede ve stejnou dobu, jen s menší nutností interakce, jak prostě Watsne:)

  • Jistě že ho budu muset zmáčknout. Jde o to, že vytáhnu telefon a dám ho před obličej. Zmáčknu zamykací tlačítko, zapne se scan obličeje a při té rychlosti mě to rovnou hodí na plochu s ikonama. Pokud jsem teda tuhle funkcionalitu správně pochopil.

  • Proč by tě mělo házet na Home a ne na keyguard/notifikace?

  • Protože když chci současnou čtečkou odemknout telefon, tak mě to hodí na plochu. Očekávám, že stejnou věc bude dělat ten scan.

  • Martin (neregistrovaný): Tak samozřejmě, odemykáš přístroj, tak přeci nebudeš koukat na keyguard:) Pokud stiskneš Power nebo máš probuzení při zvednutí, neodemykáš přístroj a jsi na keyguard/notifikacích.
   Až když budeš chtít do systému, proběhne autorizace.

  • Tady předpokládám snad bude mít už konečně po tolika letech možná doufejme.. IPhone AOD…. Tak nebude třeba na to sahat,abych zjistit kolik je hodit..

 3. jžš, v roku 2017 a nevedia integrovať snímač otlačku prsta pod displej. Tak prídu s blbosťou typu snímkovanie tváre.

  Zatiaľ to vyzerá ako celkom veľké sklamanie tento bájny „iP8“, som veľmi zvedavý čo nakoniec bude pravda a ako sa to vlastne bude celé používať, fungovať a reagovať. Plánoval som nahradiť 6s-ko ale ak bude mať iP8 veľkosť ako pluskové verzie, tak to ďakujem, neprosím.

  každopádne na finálny verdikt čakám na odhalenie a recenzie ale zatiaľ mám zmiešané pocity.

  • Hnedle kousek výš je článek, že SGS9 a možná ani Note9 taky nebudou mít čtečku pod displejem. Asi to nebude tak úplně jednoduché. Nicméně pokud myslíš, že máš způsob, jak to tam dostat, pošli jim CV.

 4. Zajimalo by me, kde bude touchid, kdyz ne v displeji.. doufam, ze se nerozhodnou pro zadni nebo jeste hur uplne pryc. Z hlediska ergonomie je proste otisk prstu vzdy lepsi (to ani nemluvim o nutnosti re-certifikace sluzeb pro odemykani oblicceje, ktere opet par let potrva..)

 5. Teda na ten IP8 jsem čím dál zvědavější. Nějak si to neumím představit v praxi, ale třeba je to jen o zvyku.

 6. Takže NSA už nebude platit za odemykání,ale jen ho dá před obličej.

 7. Podle mě to naskenuje nejdříve obličej a pak zadáš 4 místný pin.

 8. Skoda, že na to nejde vsadit, protože je to podle mě dokonalej nesmysl. Co třeba odemykaní telefonu v uplne tmě? To je něco co delam porad. Touch Id na tom telefonu 100% bude, otázka je kde, ale pokud nejsou hloupí, tak bude zase vpředu.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).