Cena:

Ověření platby obličejem: na absolutní bezpečnost si ještě pár let počkáme

Samsung Galaxy S8 disponuje mnoha možnostmi autentizace uživatele, přičemž jednou z nich je i prosté ověření obličeje čelní kamerkou. Tato technologie je na rozdíl od čtečky otisků prstů či duhovky snáze obelhatelná, proto ji v současnosti nelze použít pro ověření plateb telefonem.

snimek-obrazovky-10

Samsung podle jednoho ze svých představitelů potřebuje ještě více než 4 roky vývoje, než se stane absolutně bezpečnou; zlepšení musí doznat jak čelní fotoaparáty, tak strojové učení. Samsung zatím tvrdí, že nemá důvod používat ověření obličejem např. u plateb, neboť existují jiné biometrické technologie na vyšších úrovních.Nepřehlédněte

Rozpoznávání obličeje u Samsungu Galaxy S8 ošidíte fotografií

Na druhou stranu se však tato technologie může stát benefitem do budoucna, neboť selfie kamerku má na rozdíl od čtečky otisků prstů či duhovky prakticky každý telefon, tudíž by nějaké standardizované řešení mohlo snížit počet potřebných specializovaných komponent a dostat biometrickou autentizaci i do levnějších zařízení.

iris-scan

Nutno připomenout, že odemykání telefonu obličejem není žádnou novinkou, bylo součástí Androidu 4.0 Ice Cream Sandwich už v roce 2011, a sloužilo výhradně pro rychlé odemknutí telefonu; už tehdy však bylo zjištěno, že tato technologie není příliš spolehlivá. Uvidíme, zda ji Samsung někam posune, najde-li k tomu důvody.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.