Domů » Bleskovky » iPhone 8 má poznat svého majitele během několika mikrosekund

iPhone 8 má poznat svého majitele během několika mikrosekund

Apple chystá pro výroční iPhone 8 dosud nevídanou věc – zcela odstraní ikonické domovské tlačítko se čtečkou otisků Touch ID a nahradí jej novou autentizační technologií založenou na skenování obličeje uživatele. To už před Applem zkusilo několik výrobců, avšak výsledek se nesetkal s valným úspěchem – bylo zapotřebí mít obličej umístěný v přesné vzdálenosti od telefonu, autentizace byla oproti čtečce otisků pomalejší a mnohdy bylo možné tuto technologii ošálit pouhou fotografií.

Technologie od Apple (zřejmě nazvaná Face ID) má však výše zmíněné problémy obejít; telefon se prý odemkne i v případech, kdy bude iPhone ležet na stole, a podle nejnovějších zpráv z Koreji má být autentizace bleskurychlá, zdroj hovoří o miliontinách sekundy (mikrosekundách). Senzory při horní straně displeje nového iPhone totiž nebudou pracovat pouze s plochým obrazem, ale s trojrozměrným modelem uživatelovy hlavy. Tyto 3D senzory nemají být součástí pouze čelní kamerky, ale i hlavního fotoaparátu, kde budou sloužit k trojrozměrnému skenování okolí pro aplikace rozšířené reality.

iPhone 8 půjde odemknout obličejem, i když bude ležet na stole

Report také uvádí, že iPhone 8 nebude mít displej se zaoblenými hranami, ale dostane plochý AMOLED panel se zaoblenými rohy a „vykousnutou“ horní stranou pro umístění čelní kamery a sluchátka. iPhone 8 by měl být představen v září společně s pokračovateli loňských modelů iPhone 7 a 7 Plus.

Makety všech letošních iPhonů na jednom videu: vypadají jako „živé“

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

34 komentářů

 1. No pokud zvládne odemknout mobil ležící na stole ve vzdálenosti aspoň 50cm od hlavy,tak to bude OK.

  • Co děláš s telefonem půl metru od sebe?

  • Leží na stole, je v docku v autě, atd…

  • OMG.uni. jak píše Jakub. Běžně odemykam mobil ležící na stole právě z této vzdálenosti. Ano je to mmezi 40 až 50 cm od hlavy. chvalně jsem napsal 50cm. Zrovna ty, prosazující čtečku otisků zepředu bys neměl mít tyhle otázky…

  • Bejvavalo, pokud Apple vypusti TouchID, budou ctecky zastaralou technologii, je jedno jestli zepredu, zezadu nebo na boku. Dore je, ze to jeho Lenovo nema ani tu ctecku, vsechno ma jen nactene z webu Apple :)

  • Asi ano ???? dlouho jsem tady nebyl,ty jeho bláboly mi ale zase tak nechyběly ????

  • Dakujem :-) Dnes som mal tazky den a som rad tvojmu hlupemu komentaru ktory ma rozosmial. Hned sa bude lepsie zaspavat.

  • Pro probuzení / kontrolu keyguard (události) nepotřebuješ autentizaci. Téma over.

  • Ale pro odemčení zabezpečeného obsahu ano.

  • Sorry. Zobrazení.

  • xzeit: Ale to už člověk nenechá ležet telefon půl metru od sebe…

  • Chlape, běžně to tak mám,když mi leží mobil na stole. Taky jsem upravil tu vzdálenost 40 až 50 cm. Dalsi věc je dobíjecí stanice. Doufejme tedy,že pro tuto technologii nebude ta vzdálenost mobilu od obličeje nějaký problém, stejně jako nějaký větší úhel. Jsem zvědav,jak to bude fungovat,narostou li mi třeba vousy.

  • xzeit: Běžně to tak uživatel nemá. Telefon se užívá běžně blíže k tělu. Pokud je od osoby dál, např. v držáku ve voze, zase jej neovládá (za jízdy). Vytváříš nějaké vyhrocené okrajové scénáře:) Ano, budou (nutně) scénáře, kde TouchID není vhodný (rukavice) nebo FaceID (cosi) a prostě člověk musí PINovat no. Nic nového, neobjevujme emeriku:)

  • Úplně si protiřečíš. Nemusím jej nutně z toho držáku sundávat ani když zastavím. Ty scénáře zažívám dnes a denně a díky čtečce otisků zepředu to není problém. Opravdu nemusím mít mobil přilepený na obličeji. Těch 40 až 50 cm je vzdálenost ze které mobil odemykam a kontroluji celkem běžně a může mi v klidu ležet na stole….kdekoliv. pokud tohle iPhone zvládne a nebude to omezeno třeba jen na 30 cm a nějaký menší úhel…. tak to bude OK. Čtečka otisků by v tomhle případě byla prostě lepší řešení,tak jako je například u Galaxy S8 čtečka lepší řešení (to bohužel neplatí kvůli jejímu umístění zezadu),než čtečka duhovky,kdy musím mít mobil defacto přímo před obličejem.

  • Uni: najednou se mobil užívá blíže k tělu… To je jako co blíže?? 40 až 50 cm není nijak delako. vem si do ruky metr a změř si to,když nevíš kolik ti je.

 2. Tohle zní zajímavě. Teď ještě aby to nebylo dost citlivé a neotevíralo to mobil i když chtít nebudu ( tedy pokud bude mít iP8 AOD). Nevíte jak to funguje u LG?

  • Z toho mám taky obavu. Upřímně stále nevím, jak to bude fungovat. Když teď vytáhnu mobil třeba z kapsy, abych se podíval na čas, tak jen zmáčknu home button a vidím. S faceID ale rozsvítím telefon a hned se odemkne. Jsem upřímně zvědavý, jak si s tímhle poradí…

  • To je zajímavá otázka. nejspíš budeme muset počkat.

  • FaceID neotevírá telefon, ale autentizuje. Prostě poklepeš na notofikaci z keyguard a jeho okamžitě autorizovaný. Když to udělá někdo jiný, nikam E nedostane.

  • Co to plácáš? A co případ, kdy žádnou notifikaci nemám, ale chci jen telefon normálně odemknout? Tzn stisknu tlačítko, jsem na zamykací obrazovce, a dál? Budu muset něco zmáčknout ještě, aby to nahradilo to, že opravdu chci použít FaceID nebo jak? Pokud to bude automatické, tak je problém viz výše.

  • Posun obrazovky (keyguard). Dnes musíš stisknout Home, resp. autentizovat TouchID. Uf, už aby začala ta škola.

  • 2Pepa: je potřeba si uvědomit rozdíl mezi autentizací a autorizací. Autentizace je rozpoznání (identifikace) uživatele, autorizace je je vyjádření souhlasu s nějakou operací, například odemčením mobilu. Takže jakmile tě systém autentifikuje, může (a nemusí) ti nabídnout autorizaci svého odemčení (například ikonou na displeji).

   Je to něco jako kouzelné dveře, kdy se tobě a jen tobě zjeví klika, za kterou můžeš (ale nemusíš) vzít a otevřít si je, zatímco ostatní vidí jen dveře, ale už ne zámek ani kliku a prostě je ani nemají jak otevřít.

 3. Autentizace bude trvat několik mikrosekund? To nemůže být pravda. Když je to iPhone tak to nemůže zabrat více než několik atto sekund.

 4. Nevíte co je tohle za mobil? [odkaz]

 5. Zajímavé porovnání toho kdo co měl první ;)

  [odkaz]

  • Co přesně zaujalo?
   Nicméně nechápu absenci kapacitní technologie displeje. Také by byl zajímavý vícetónový blesk.

 6. Na Lumii 950 nepoužívam skener očí z dôvodu, že uhol skenovania je minimálny, telefón je potrebné vždy namieriť na tvár a tiež pri chôdzi nedokáže skener overiť používateľa, vždy je potrebné zastať a chvíľu sa nehýbať. Ak tieto nedostatky Apple odstráni, bude to super. Pozn. možno stačí, že na iPhone 8 sa bude overovať celá tvár a nie len očné dúhovky, tj. nie je potrebný taký detailný sken.

  • Edit: Na tabletoch Surface už skener tváre dávno funguje, len doteraz bol asi technický problém ho zapracovať aj do telefónov.

  • Jenže ty nerozlišuješ sejmutí obrázku (2D-obličej či falzifikát fotka), IR čtení duhovky (Iris) nebo 3D model obličeje (FaceID). Pak je těžká domluva:) Právě v tom 3D je kouzlo, protože iPhone tě autentizuje z jakéhokoli (dostatečného) úhlu, tedy např. když jej vezmeš do ruky (rozezná díky akcelerometru), hned si naskenuje na tvůj xicht třeba zespodu a ve chvíli, kdy začneš nějakou interakci s přístrojem, jsi autorizován.
   Proto mu bude jedno, že leží i na stole, ten skener bude mít nad sebou kužel výhledu, kam vidí.

  • Otázka je jaký tvar toho kuželu bude. Aby to nebylo moc úzké.

  • Uni ale Kinect ma rozoznavanie 3D tvare uz dlho. Takze je to len o tom distat to do telefonu….

 7. Faktyš mikrosekund, jo? Takže to zabere nanejvýš několik jednotek tisíc taktů? To bych fucked rád viděl ten algoritmus; nejspíš to bude něco jako 4/9 na prvních Pentiích.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).