iPhone 15 a další: jaké novinky Apple v září představí? – SMARTmania.cz

iPhone 15 a další: jaké novinky Apple v září představí?

Chytré telefony značky Apple iPhone
  • Apple už zanedlouho uspořádá další velkou tiskovku
  • Hlavní roli v ní budou hrát čtyři nové iPhony
  • Kromě nich se zřejmě dočkáme i dalších produktů

Od příští Apple keynote nás pravděpodobně dělí už pouze dva týdny – spekuluje se, že se uskuteční v úterý 12. září, byť zatím toto datum potvrzené není. S absolutní jistotou můžeme očekávat příchod nových iPhonů, společně s nimi se zřejmě dočkáme i několika dalších produktů. Co všechno by Apple mohl představit?

iPhone 15: čtyři modely s řadou vylepšení

Hlavní hvězdou keynote se pochopitelně stane nová řada iPhonů, kterou budou stejně jako loni tvořit čtyři modely:

  • iPhone 15 a 15 Plus
  • iPhone 15 Pro a 15 Ultra (Pro Max)

Základní iPhony si letos vypůjčí některé prvky z loňských „proček“, především displeje s oválným výřezem Dynamic Island, čipovou sadu Apple A16 Bionic a také hlavní fotoaparát s rozlišením 48 megapixelů. Hovoří se i o veselejších barevných kombinacích – černé, bílé, korálové, žluté a světle modré.

iPhone 15 a jeho předpokládané barvy
iPhone 15 a jeho předpokládané barvy

U dvou dražších iPhonů se odehrají zajímavější novinky, část z nich se bude týkat samotné konstrukce – spekuluje se například o lehčím a pevnějším titanovém těle, o rekordně tenkých rámečcích okolo displeje (pouze 1,55 mm oproti současným 2,17 mm) a o snadnější opravitelnosti. Velkou novinkou má být i nahrazení dosavadního přepínače profilů programovatelným akčním tlačítkem. Srdcem obou vrcholných iPhonů se má stát nový 3nm čipset Apple A17 Bionic, spekuluje se rovněž o navýšení základní kapacity úložiště ze 128 na 256 GB.

Apple pravděpodobně sáhne i k přejmenování nejdražšího iPhonu – namísto očekávaného označení iPhone 15 Pro Max prý zvolí název iPhone 15 Ultra. Nové jméno bude jednak přímočařejší a také lépe vystihovat nejvyšší možnou výbavu – iPhone 15 Ultra totiž dostane jako jediný z celé řady periskopický fotoaparát s 5 nebo 6× optickým přiblížením, zatímco iPhone 15 Pro si ponechá pouze klasický 3× teleobjektiv. Oba vrcholné iPhony mají rovněž obdržet lepší optickou soustavu u hlavního fotoaparátu se světelností f/1.7 a efektivnější LiDAR.

iPhone 15 Pro a jeho předpokládané barvy
iPhone 15 Pro/Max by měl opět vsadit na konzervativní barvy

Sbohem Lightningu, přichází USB-C

Společným jmenovatelem všech nových iPhonů se rovněž stane port USB-C, který nahradí dosavadní Lightning. USB-C přinese jednak širší kompatibilitu s nabíječkami jiných zařízení, ale zřejmě i vyšší nabíjecí výkon – údajně však pouze s originálními kabely přímo od výrobce. Hovoří se o tom, že by Apple měl k základním iPhonům dodávat opletené 1,5mm kabely korespondující s barvou samotných telefonů.

Barevné kabely pro letošní iPhony

Přestože tvar konektoru má být u všech čtyřech iPhonů stejný, dražší modely si pravděpodobně užijí rychlejších datových přenosů. Podle informátora Ming-Chi Kua u nich Apple využije minimálně standardy USB 3.2 nebo Thunderbolt 3 s rychlostí přenosu dat 20 nebo 40 Gb/s, zatímco základní iPhony si budou muset vystačit s rychlostí dat na úrovni standardu USB 2.0 (asi 480 Mb/s).

Výměna portů v iPhonech bude pochopitelně znamenat i obměnu celé škály příslušenství – kabelů, adaptérů, sluchátek apod. Mluví se i o tom, že Apple na zářijové keynote představí nové nabíjecí pouzdro ke sluchátkům AirPods Pro s USB-C portem.

Krabička na AirPods Pro s USB-C portem

Apple Watch Series 9: výkonnější čipset a nové řemínky

Kromě iPhonů Apple pravděpodobně za dva týdny odhalí i nové hodinky. Apple Watch Series 9 mají projít pouze drobným iteračním vylepšením, které bude postavené na novém čipsetu Apple S9. Ten má být založen na čipsetu A15 Bionic z iPhonu 13, do hodinek má dodat více výkonu a efektivnější chod.

Apple Watch Series 9 by se také měly dočkat nové růžové barvy a nepřeberného množství nových řemínků – jeden z nich má být vyroben z tkané textilie a disponovat magnetickou přezkou.

Apple Watch Ultra 2: lehčí tělo a tmavá barva

Drobný upgrade by měly dostat i outdoorové Apple Watch Ultra. I zde se údajně počítá s novým čipsetem Apple S9, kromě toho bychom se mohli dočkat lehčí konstrukce – titanové tělo zůstane zachováno, Apple ale údajně nasadí nové díly z 3D tiskárny. Spekuluje se i o nové tmavší barevné variantě.

Apple Watch Ultra v černé barvě

Nové iPhony a hodinky samozřejmě doprovodí nové verze operačních systémů iOS 17 a watchOS 10, jejichž novinky Apple představil na červnové vývojářské konferenci WWDC.

0 %

Trust Meter

Nakolik věříme tomuto úniku?

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku