iPhone 14 je za rohem! Co všechno o nové generaci s předstihem víme?

iphone 14 pro fialovy unbox therapy
 • Společnost Apple představí ve středu 7. září novou generaci svých smartphonů
 • Cena, dostupnost, specifikace – co všechno o novém iPhonu 14 tušíme?
 • Dostane prý průstřel, lepší fotoaparát a taktéž vyšší cenu

Zářijové tiskové konference Applu patří k nejočekávanějším událostem ve světě mobilních telefonů a technologií vůbec. Letos se dočkáme 7. září v 19 hodin našeho času. Hlavními hvězdami večera budou opět nové iPhony, letos pravděpodobně s číslovkou 14. Na co se můžeme těšit, pokud se potvrdí spekulace?

Kolik iPhonů 14 dorazí?

Již od loňské zimy se hovoří o příchodu čtyř nových jablíček – stejně jako vloni. Po předchozím nezdaru se ale Apple pravděpodobně rozhodne vypustit zmenšený model mini a vsadí na opak. Po boku základního iPhonu 14 se tedy objeví varianta s větší úhlopříčkou, konkrétně 6,7″. O tomto modelu úniky hovoří jako o „iPhone 14 Max“, avšak posledních pár týdnů se objevují i zmínky o „iPhone 14 Plus“. Pokud jde o dva lepší modely, zde očekáváme iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max.

Design a výřez

Ať už jde o základní iPhone 14, nebo vylepšený model 14 Pro Max, u obou opět očekáváme velmi podobný design jako vloni. Dorazí snad jen nové barvy – fialová nebo staro-nová modrá. Základní duo bude z hliníku a skla pokrytého keramickou ochranou, „Pročka“ vsadí na konstrukci z nerezové oceli.

iphone 14 pro barvy weibo
Bude mít iPhone 14 Pro pět barevných variant?

Zádům bude opět dominovat velký fotomodul – v případě modelů Pro se třemi fotoaparáty, u základních se dvěma. Čtečka otisků v tlačítku nejspíš opět nedorazí, takže počítáme s klasickým rozložením ovládacích prvků: zamykací tlačítko, rozdělený regulátor hlasitosti a hardwarový přepínač.

Největší změnou má být přepracovaný výřez displeje. Zatímco iPhone 14 a 14 Max/Plus dostanou klasiku ve stylu „poloostrov“, dražší a lépe vybavené modely obdrží dvojité „ostrůvkové“ řešení. Tyto otvory, jeden kruhový a druhý elipsovitý, mají obsahovat selfie kameru, TrueDepth snímač pro odemykání obličejem a další senzory, přičemž otvory bude umět software spojit. Zobrazí mezi nimi kupříkladu bezpečnostní indikátor nahrávání, jak upozorňuje Mark Gurman z agentury Bloomberg.

iPhone 14 pill 2
iPhone 14 Pro má mít dva „průstřely“, ale softwarově propojené

Výbava – displej, baterie, fotoaparát

Z hlediska hardwaru Apple letos vytvoří zdaleka největší propast mezi modely Pro a základními iPhony 14. A to třeba rovnou u displeje. Podle serveru TheElec vyrábí zobrazovače pro nová jablíčka Samsung a LG. Letos se tak s největší pravděpodobností opět dočkáme dvou rozdílných panelů, byť ve všech případech půjde o OLED. Jak velké displeje iPhony 14 nabídnou?

 • iPhone 14 a iPhone 14 Pro: 6,06″ nebo 6,1″
 • iPhone 14 Max/Plus a iPhone 14 Pro Max: 6,68″, nebo 6,7″

Kromě toho u modelů Pro a Pro Max očekáváme nasazení technologie Always-On a taktéž rozšíření dynamické obnovovací frekvence z 10–120 Hz na 1–120 Hz. Základní iPhony patrně vůbec nedostanou zvýšenou obnovovací frekvenci ProMotion.

iphone 13 iphone 13 mini apple
Opět můžete očekávat menší a větší iPhony – jako vloni

Pokud jde o výkon, již v minulosti se objevily zprávy o tom, že Apple vsadí na nový čipset A16 Bionic pouze u vrcholných variant s přídomkem Pro. iPhone 14 a 14 Max/Plus si budou muset vystačit s loňským A15 Bionic. Pokud jde o paměťové konfigurace, lze s takřka naprostou jistotou očekávat stejný výběr úložišť jako vloni: 128, 256, 512 GB, anebo 1 TB. Všechny novinky mají zároveň disponovat 6 GB RAM, pouze modely Pro a Pro Max dostanou rychlejší paměť typu LPDDR5.

iphone 14 pro specs
Dočkáme se u iPhone 14 Pro nakonec všech těchto novinek?

Kolem baterie je informací klasicky nejméně, ale hovoří se o lehkém zvětšení akumulátorů a také zrychlení nabíjení kabelem s koncovkou Lightning na 30 W (zase jenom u Pro a Pro Max). Chybět nemá již tradiční bezdrátové nabíjení a také oblíbený MagSafe. Jak velké akumulátory nové iPhony dostanou?

 • iPhone 14: 3 279 mAh (vloni 3 240 mAh)
 • iPhone 14 Max/Plus: 4 325 mAh
 • iPhone 14 Pro: 3 200 mAh (3 095 mAh)
 • iPhone 14 Pro Max: 4 323 mAh (4 352 mAh)

Zapomenout bychom neměli ani na fotoaparáty. Modely iPhone 14 a 14 Max/Plus si budou muset vystačit s hlavním a širokoúhlým, oběma s rozlišením 12 Mpx. U lepších modelů se informace výrazně rozcházejí, avšak velmi hlasitě se hovoří o nasazení primárního (nebo širokoúhlého) 48Mpx fotoaparátu. Periskopický teleobjektiv s větším optickým přiblížením letos neočekáváme.iphone 14 leak vyrez double jon prosser ian zelboNepřehlédněte

iPhone 14 Pro dostane zbrusu nové fotoaparáty. Vylepšen bude nejen hlavní, ale i širokoúhlý

Cena a dostupnost

Nejpalčivější téma týkající se nových iPhonů 14 – cena. S tím, jak se kolem nás zdražují služby, ale i zboží v obchodech, lze očekávat meziroční navýšení maloobchodní ceny i u nových telefonů od Applu. Podle mnohých zdrojů, zejména pak od analytika Ming-Chi Kua, slýcháme, že americký gigant zvedne ceny o 100 dolarů každého modelu. Jedinou výjimkou bude iPhone 14, který má stát stejně jako vloni. Jak by pak ceny vypadaly včetně převodu na koruny?

 • iPhone 14: 799 dolarů (asi 23 700 korun včetně DPH)
 • iPhone 14 Max/Plus: 899 dolarů (26 700 korun včetně DPH)
 • iPhone 14 Pro: 1 099 dolarů (32 600 korun včetně DPH)
 • iPhone 14 Pro Max: 1 199 dolarů (35 700 korun včetně DPH)

Jak už zaznělo, nový iPhone bude představen 7. září večer, zatímco do prodeje se první modely nejspíš dostanou v pátek 16. září. Česká republika bude pravděpodobně opět figurovat v první vlně, takže se na nové iPhony mohou Češi těšit mezi prvními na světě.

Autor článku
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku