Domů » Bleskovky » iOS 9 bude optimalizován pro běh na starších zařízeních a má být obrněný proti jailbreaku

iOS 9 bude optimalizován pro běh na starších zařízeních a má být obrněný proti jailbreaku

Za čtrnáct dní začíná vývojářská konference Apple WWDC 2015, na níž budou s největší pravděpodobností představeny nové verze operačních systémů jablečného giganta – OS X, iOS a Watch OS. Podle serveru 9to5mac má v nastupující generaci dojít především k optimalizaci kódu, nicméně nouze nemá být ani o novinky.

  

Všechny systémy se pravděpodobně dočkají implementace hudební streamovací služby Beats Music, přičemž Apple aktuálně vyjednává podmínky pro spuštění této služby v co nejvíce zemích. OS X a iOS se mají rovněž dočkat nového systémového fontu, se kterým je aktuálně možné přijít do styku na hodinkách Apple Watch. Zvýšena má být také bezpečnost, jíž bude mít na starosti nový přístup k uchopení práv systému s názvem Rootles. Ten má přinést vyšší zabezpečení proti malwaru a ztrátě dat v zařízení či v cloudu, vrásky na čele však údajně přidělá příznivcům odemčených iPhonů – jailbreak údajně nebude v iOS 9 možný. Nemáme však obavy, že by si komunita neporadila.

   

Aby Apple dostal iOS 9 na co možná největší počet zařízení, uchopí jeho vývoj za opačný konec než doposud. Namísto vytvoření verze pro nejnovější zařízení a následné ořezávání o funkce, které nelze provozovat na starším hardwaru, bude jádro naopak optimalizováno pro starší hardware a funkce budou doplňovány podle konkrétních modelů. Díky tomu se mohou majitelé starších modelů těšit na efektivně pracující systém a nebudou mít potíže s plynulostí a stabilitou. 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

4 komentářů

 1. Marsec (neregistrovaný)

  Já myslel, že všechny ios byly nebo jsou obrněné proti jailbreaku :-) takže moc nerozumím… Nebo chce Apple říct, že na to do teď házel párek? :-D

  • Ne, jen by mely byt udelany nejake zmeny v pravech k pristupu k urcitym souborum/casti systemu.

 2. V clanku je nekolik hrubych nepresnosti:

  Rootless nema byt sluzba, ale vyvojari si tak pojmenovali pristup k uchopeni prav systemu. Rootless proto, ze k nekterym souborum budou proste nektera prava odeprena i uzivatelum s administratorskymi pravy, ale muze to byt take dvojsmysl (root jako jailbreak).

  Nemely by byt zadne dve verze iOS9 (ostatne se o tom nepise ani v puvodnim clanku na 9to5mac), ale jadro noveho iOS ma byt optimalizovano tak, aby bezelo dobre i na starsich zarizenich.

  Chtelo by to vice cist co, co je uvadeno jako zdroj, tato bleskovka je, v porovnani s recenzi Apple Watch, fakt fuserina.

  A ten mallware je snad jen preklep. Jestli ne, tak: [odkaz]

  • Jakub Karásek

   Omlouvám se za nepřesnosti, sypu si popel na hlavu. Informace o dvou verzích systému jsem čerpal z tohoto zdroje [odkaz] který se ale stejně odkazoval na 9to5mac, takže jsem jej neuváděl. Měl jsem si to ověřit. Malware byl skutečně překlep. Již by mělo být vše v pořádku

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).