Velký přehled novinek: iOS 16 přináší největší změnu zamykací obrazovky v historii

ios aktualizace 02

Apple dnes zahájil svoji pětidenní vývojářskou konferenci WWDC, na jejíž úvodní keynote představil novinky ve svých operačních systémech. Na začátek nás například kalifornská firma zaplavila vylepšeními, která chystá pro příští verzi systému iOS pro iPhony.

Zbrusu nová zamykací obrazovka

Největší proměna v iOS se letos odehraje na zamykací obrazovce. Tuto stěžejní součást systému, kterou vidíte při první interakci s telefonem, nyní půjde mnohem více upravit podle preferencí uživatele. Pro editaci tam postačí přidržet prst a zahájit úpravy: vybrat si kolekci fotografií, které se budou střídat na pozadí, změnit jejich efekt (styl nebo barevný filtr), vybrat si víc fotografií, upravit barvu nebo font textů či přidat widgety.

lock screen 1

Přímo ze zamykací obrazovky se tak dostanete na položky v kalendáři, předpověď počasí apod. Novinkou jsou živé aktivity, což jsou widgety, které se mění v reálném čase podle toho, jak dochází k plnění „plánu“. Řeč je o sportovních aktivitách, přehrávání hudby (včetně ovládacích tlačítek), cestě taxislužbou apod.

widgets

iOS 16 také umožní mít více zamykacích obrazovek a přepínat se mezi nimi. Vytvořit si můžete vlastní, nebo si vybrat z navrhovaných.

Personalize your Lock Screen | Apple

Vespod zamykací obrazovky také bude možné zobrazit notifikace v úsporné formě, a to buď formou překrývajících se proužků s oznámeními, nebo pouze zobrazením počtu. Obrazovka tak bude méně rušivá.

lock screen 6

Zamykací obrazovka bude spolupracovat i s režimem soustředění a měnit se podle toho, jaký režim právě používáte. A když už je řeč o režimu soustředění, iOS 16 umožní vytvářet filtry obsahu, kdy v aplikacích Kalendář nebo Zprávy uvidíte pouze ty položky, které se daného režimu týkají.

focus

Zprávy, které lze vrátit

Spousta novinek se týká i aplikace Zprávy. Ta nově umožní opravovat omyly, které jste si uvědomili až po odeslání – odeslanou zprávu půjde dodatečně opravit nebo rovnou smazat. K těm příchozím si také budete moci přiřadit příznak nepřečtené zprávy, aby vás při příštím spuštění aplikace „praštila“ do očí.

Messages 1

Součástí Zpráv se stává i funkce Share Play, skrze kterou můžete najednou s více lidmi sledovat stejný obsah nebo pracovat na jednom dokumentu. Share Play bude rovněž dostupnější z aplikace Face Time – přímo z hovorů si budete moci zobrazit seznam aplikací, které funkci Share Play podporují.

Messages 2

Psaní, diktování a strojové čtení textu

Apple také na keynote vyzdvihoval nové funkce při psaní textu, zejména při střídání vyťukávání písmen a diktování hlasem. Při diktování je například softwarová klávesnice vždy zobrazena, aby bylo možné hlasové zadávání doplňovat psaním. Nově bude rovněž možné diktování emoji.

text 2

Těšit se také můžeme na „vyzobávání“ textu přímo z videa – přehrávané video si lze pozastavit a pracovat s jakýmkoliv textem v něm. Pokud text obsahuje adresu, cenu nebo podobnou informaci, dostanete kromě prostého zkopírování i možnost rychlé akce.

Telefon místo peněženky

Vylepšená bude i aplikace Peněženka. Loni ji Apple otevřel citlivým dokumentům, jako jsou řidičské nebo občanské průkazy, byť tato funkce je zatím přístupná pouze ve vybraných amerických státech. Tento seznam se letos rozšíří o 11 zemí, my ale máme zatím stále smůlu.

Apple Pay 1

Ti s uloženou identitou budou moci aplikaci Peněženka využít k verifikaci identity ve vybraných aplikacích, třeba při ověřování věku při nakupování alkoholu online.

Apple Pay 2

Do Peněženky lze v současné době ukládat různé klíče, například od domova, automobilu, kanceláře nebo hotelového pokoje. Nově bude možné tyto klíče jednoduše sdílet s ostatními, kteří si je pak budou moci ukládat do své vlastní Peněženky.

Jablečná Peněženka je rovněž úzce svázaná se službou Apple Pay a i zde mají v Cupertinu připravenou novinku. Jmenuje se Apple Pay Later. O co se jedná? Pokud nechcete utratit všechny své prostředky naráz, můžete si jakoukoliv platbu rozdělit na čtvrtiny a platit postupně. Největší kouzlo tkví v tom, že za využívání této služby nejsou vyžadovány žádné dodatečné poplatky. U vybraných služeb také půjde přímo z Peněženky sledovat stav objednávky a její doručení.

Apple Pay 3

 

Podrobnější mapy zemí a měst

Část tiskové konference byla věnována i Apple Mapám, které nově zvládají podrobnější zobrazení v 11 zemích (Česká republika mezi nimi chybí). To samé platí i pro 3D zobrazení vybraných měst, jejichž seznam se rozšířil, avšak Apple zatím pokrývá největší světová města, mezi něž ta naše nepatří.

Las Vegas

Apple také do svých map přidal možnost naplánovat si trasu s až 15 zastávkami. Připravit si ji můžete předem, nebo v průběhu cestování požádat Siri o přidání nové. Ve vybraných lokalitách také půjde ukládat do Map ve spolupráci s aplikací Peněženka jízdenky a jízdenkové karty.

Sportovní výsledky jako na talíři

Pokud jste fanoušci sportu, iOS 16 pro vás bude mít několik zajímavých novinek, mezi nimi například sledování vývoje utkání přímo na živém widgetu na zamykací obrazovce. Průběžné výsledky sportovních aktivit bude rovněž možné sledovat v Apple TV. Oblíbené sportovní týmy si půjde vybrat přímo v aplikaci Apple News. Na českém trhu si bohužel opět musíme na tuto funkci nechat zajít chuť.

Sport

Rodinné sdílení

iOS 16 přinese i vylepšení funkce Rodinného sdílení, která umožňuje nastavovat rodinným členům (typicky dětem) maximální čas strávený u obrazovky nebo ve vybraných aplikacích. Nově půjde veškerá práva nastavovat výrazně jednodušeji, kromě toho půjde přímo přes aplikací Zprávy reagovat na požadavky ohledně prodloužení času. Veškerá nastavení rodičovské kontroly půjde upravovat v nové funkci s názvem Family Checklist.

sharing

Ve funkci rodinného sdílení také půjde nastavit povolení určitého obsahu poté, co dítě dosáhne určitého věku.

Novinkou je funkce Rychlý start, která umožní rychle dítěti nastavit nový iPhone či iPad.

Sdílené knihovny fotografií

Další představenou novinkou je sdílená knihovna fotografií na úložišti iCloud. Dosud bylo možné skrze tuto službu sdílet vybraná alba s ostatními lidmi, nyní však půjde až 6 osob přizvat k jejich správě. Členové rodiny tak dostanou možnost plnit alba svými fotografiemi či je různě upravovat, označovat oblíbené snímky nebo fotografie mazat.

Shared Library

Aplikace Fotky se rovněž naučí izolovat objekty v popředí – odebere se jejich pozadí, aby objekt šlo vložit na jiné místo.

Zdraví a Fitness

Aplikace zdraví se nově naučila udržovat přehledy o lécích a připomínat, že je čas si je vzít. S aplikací Kondice zase uživatel dostává přehled o dosahování tréninkových cílů, aniž by nutně musel vlastnit Apple Watch – základní údaje o pohybu dokáže snímat sám iPhone.

summary

Aplikace Domácnost v novém

Vylepšení dostala i aplikace Domácnost pro správu vaší chytré domácnosti. Díky nově příchozí podpoře standardu Matter nabídne lepší fungování napříč platformami včetně Androidu – před nedávnem totiž podporu Matter oznámil i Google na konferenci I/O. Není bez zajímavosti, že ke standardu se přihlásila i švédská Ikea.

home

Aplikace Domácnost také dostává nový, přehlednější kabátek. Pokoje a oblíbené položky se například stávají součástí hlavní obrazovky. Kromě toho budete moci filtrovat chytré přístroje podle kategorií – počasí, osvětlení, zabezpečení apod.

CarPlay v novém kabátě

Další novinkou iOS 16 je zbrusu nová aplikace CarPlay, která se nově umí přizpůsobit různým tvarům obrazovek automobilů. Uživatelé dostanou široké možnosti úprav, aby si uspořádali svůj infotainment systém podle svých osobních preferencí. CarPlay také dokáže využívat všechny obrazovky ve vozidle včetně přístrojové desky. Tato funkce bude ale dostupná až v roce 2023.

Bezpečnostní kontrola

Apple tradičně dbá ve svém mobilním systému i na bezpečí, přičemž letos se nesoustředil pouze na bezpečí telefonu jako takového, ale i na bezpečí jeho uživatelů. Nová funkce Bezpečnostní kontrola má například pomoci lidem, kteří jsou vystavení domácímu násilí, a revidovat uživatelské přístupy včetně oprávnění pro vybrané aplikace.

iOS 16 dorazí na vybrané smartphony značky Apple, a to společně s novými iPhony letos v září. Na některé funkce (zejména na nové Apple CarPlay) si ale budeme muset počkat o něco déle.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku