Domů » Bleskovky » iOS 10 umí odinstalovat nativní aplikace: Nejde však o odinstalaci v pravém slova smyslu

iOS 10 umí odinstalovat nativní aplikace: Nejde však o odinstalaci v pravém slova smyslu

iOS 10 toho umí vskutku docela dost. Jednou ze zajímavých novinek je „odinstalace“ většiny nativních aplikací. Bohužel nejde o odinstalaci v pravém slova smyslu jak by se na první pohled mohlo zdát, protože jsou tyto aplikace natolik závislé na systému iOS, že úplné odstranění jednoduše není možné.

V praxi to funguje tak, že pokud předinstalovanou aplikaci od Applu, například Akcie, nepoužíváte, odstraníte ji klasickým způsobem, stejně jako aplikaci třetí strany, a to přidržením prstu na ikonce a stiskem křížku. Tato aplikace však není z telefonu kompletně odstraněna, ale jen skryta a dojde pouze ke smazání všech uživatelských dat.

ios-10-home-e1466104738619

Vymazané aplikace se sice tváří, že v telefonu nejsou, ale jakmile se ji rozhodnete opět nainstalovat přes App Store, dojde k obnovení ikonky a ke zpřístupnění aplikace. Tyto aplikace vám tedy v konečném důsledku místo v telefonu neušetří, přesto je tato možnost vítaná a je jen škoda, že tento způsob odstraňování předinstalovaných aplikaci společnost Apple zprovoznila až nyní.

Xaver Jandura

Milovník „road trip" cestování a exotického jídla, velký fanoušek a zároveň kritik Apple zařízení, rád boxuji, cvičím jógu a přemýšlím u sklenky vína.

11 komentářů

 1. AleshM (neregistrovaný)

  Prostě je to klasická deaktivace, jako u Androidu. Aplikace tam zůstane, paměť se neuvolní, jen se odeberou aktualizace, aplikace zmizí z přehldeu aplikací a uvolní se jen operační paměť. Úplně to obšlehli. To je vidět, že z pohledu Applu, stejně jako ostatních výrobců. je paměť v řádu centů a nezajímá je to. Ale zaplatit si za variantu s větší pamětí si nechají královsky; v řádu několika tisíc, Ok, vyjádřeno v dolarech $100 navíc nevypadá tak strašně. pro američany je to prostě 100 babek, takže prostě „no a co?“. Naprogramovat odmazání aplikace je zřejmě dražší, než umožnit deaktivaci a jsitě je v tom ještě nějaký obchodní důvod. To jsem si myslel, že Apple jsou větší kadeti. Hlavně u 16 GB varianty by možnost odmazání dost pomohla, ale zřejmě právě jen deaktivace má být pro uživatele 16 GB verzí motivací pro nákup větší paměťvé verze. Taky kdyby to šlo, většina majitelů by odmazala ze základu všecko, co by jen šlo, aby měli víc paměti a nemuseli připlácet.

  • warcz (neregistrovaný)

   Třeba mě nejde o paměť, ale o to, že nechci mít zbytečnou ikonku na ploše. Nemám hodinky tak proč se budu denně dívat na aplikaci watch? A s dalšíma aplikacema je to podobné.

  • Někde jsem četl, že hlavním důvodem je přílišná provázanost jednotlivých aplikací. Takže kdyby jednu smazali komplet, tak by nemuselo fungovat něco dalšího. A po těch letech bastlení by nemuseli spolehlivě dohledat a upravit všechny vazby.

 2. Xoo (neregistrovaný)

  UNI Vám vysvětlí, že je to vlastně pokrok, že se nesmažou, ale jen ukryjí, díky tomu Apple lépe optimalizuje využití vysokorychlostního NVME vnitřního úložiště (které je ve skutečnosti jen u vyšších paměťových variant modelů Plus).

  Xzeit nám zase poví, že jeho TouchWiz rozhodně nereaguje nelaguje a aplikace vůbec skrývat nemusí, protože TouchWiz je ze všech nadstaveb nejlepší. :)))

  • Xoo (neregistrovaný)

   Ještě jsem zapomněl na Steelspace, ten ví, že nejlepší je Windows Mobile, na které skoro žádné aplikace neexistují, takže není co odinstalovat.

   • Steelspace (neregistrovaný)

    Windows Mobile je nejlepší systém od dob cihlových telefonů, má kalkulačku, má kalendář, co víc si přát ? Vymaštěnej Android, nebo předražený iOS ? Díky, nechci

   • Xoo (neregistrovaný)

    Nezapomeň na super funkci Continuum, když si s sebou vemeš dock, kabel, klávesnici, myš, napájecí adaptér, LCD monitor, tak nemusíš tahat notebook a mobilita je zaručená, vždycky do tašky přihodím ještě UPS, abych měl z čeho napájent LCD panel.

   • q (neregistrovaný)

    jasne, ja si beriem sebou pre istotu aj televizor a elektrocentralu

 3. Podle mě to nemá praktický význam. Já si všechny nepotřebné aplikace skryji do složky Bordel a mám klid.
  Je to totéž, jen mám navíc jednu ikonku.

 4. Vůbec nechápu co se kolem toho řeší, už od pravěku jde o to, aby se daly odstranit z plochy ikonky defaultních appek, které uživatel nepotřebuje/nevyužívá a otravuje ho vytvářet složku „Odpad“ a skládat je tam. O nějaké uvolnění místa nebo úvahy, jestli pod kobercem zůstane nějaký systemový balast jde až na posledním místě.

 5. x (neregistrovaný)

  A ja jsem byl v tom ze ios davno umi i zcela odinstalovat aplikace. kdyz se porad resilo ze android na tozdil od konkurence umi jenom zakazat aplikace. Co je vlastne tahle horka novinka i v jablecnem svete.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).