Domů » Články » Vyzkoušeli jsme iOS 10: Přehled novinek a vylepšení (první dojmy)

Vyzkoušeli jsme iOS 10: Přehled novinek a vylepšení (první dojmy)

Apple na letošní konferenci WWDC 2016 představil řadu novinek v čele s novým iOS 10 (informovali jsme zde). Přestože bylo evidentní, že půjde o významnou aktualizaci, nikdo z fanoušků jistě nepočítal s podobně masivními změnami, které se promítly téměř do každého pixelu. Krátce po uvedení jsme se pustili do objevování všech nových funkcí, které na následujících řádcích podrobně rozebereme. Systém jsme testovali na iPhone 6s Plus.

Zamykací obrazovka

Nové iOS 10 je v porovnání s předchozí verzí kulatější a průhlednější. Celý systém působí velmi svěžím dojmem, čemuž také přispívají rychlejší animace a transparentní efekty. Výraznou proměnou prošla zamykací obrazovka, která nově nabízí mnohem propracovanější způsob pro nakládání s příchozími notifikacemi. K aktivaci displeje navíc dochází automaticky, není tedy třeba mačkat žádná tlačítka a okamžitě vidíte všechny zmeškané události.

Notifikace zobrazí podstatně více informací než tomu bylo dříve. Pomocí 3D Touch lze snadno vyřídit například pozvánky do kalendáře, odpovídat na zprávy či jednoduše smazat veškerá došlá oznámení.Tažením doleva se přechází na obrazovku s widgety, doprava spustíte aplikaci fotoaparátu. Apple dle mého názoru přišel s velice zajímavým konceptem, kdy lze nezanedbatelnou část agendy vyřídit bez nutnosti vnoření do jednotlivých aplikací.

Konečně použitelné widgety

Apple při vývoji věnoval velkou pozornost widgetům, které nyní dostávají významnější roli. Nově dostaly samostatnou obrazovku čímž vystřídaly vyhledávací pole s návrhy Siri. Jednotlivá pole mají nyní zakulacené hrany, jejichž rádius ohybu je stejný jako ikony aplikací na hlavní obrazovce. Systém díky tomu působí velmi příjemně a především konzistentně. Widgety se zároveň zobrazují po vyvolání 3D Touch nabídky u vybraných aplikací, odkud je lze dále přidávat na samostatnou obrazovku.

Tato funkce je zatím dostupná pouze u některých aplikací, které jsou součástí iOS 10. Jakmile však dojde k uvolnění finálního sestavení, lze počítat s integrací do aplikací třetích stran. Ačkoli to nebylo z prezentace na první pohled patrné, nové widgety jsou úzce svázány s 3D Touch, který tím konečně dostává hlubší smysl. Nyní lze senzitivní gesta použít v každé nativní aplikaci, kde výrazně urychlí rutinní úkony.

Multimediální galerie s náznaky umělé inteligence

Ani aplikace Fotky sdružující pořízené snímky a video neunikla pozornosti vývojového týmu. Na první pohled se tváří zcela obyčejně, nicméně opak je pravdou. Apple se v průběhu konference chlubil integrací pokročilých algoritmů, jejichž hlavní úlohou je rozpoznávání osob a lokací. V praxi tato funkce funguje až překvapivě dobře. Po prvním spuštění galerie mi iPhone rovnou naservíroval několik vzpomínkových alb z fotografií, které jsem pořídil na letošním Mobile World Congressu a dovolené na Srí Lance.

Samozřejmě nechybí ani možnost individuální selekce obsahu, změny stylu prezentace a hudebního podkresu. Celková míra individualizace nedosahuje takových kvalit jako například u aplikací Magisto či Quik, přesto si troufám tvrdit, že běžní uživatelé si stěžovat rozhodně nebudou. Hotová alba lze dále sdílet na sociální sítě nebo uložit jako video do interní paměti.

Další novinkou je funkce rozpoznávání osob, které je věnováno samostatné album. V podstatě jde o mobilní obdobu, kterou již delší dobu disponuje desktopová aplikace pro macOS. Zatímco na Macu ji nepoužívám, na iPhonu mi dává mnohem větší smysl. Příjemně mě překvapilo, že prvotní proskenování galerie s téměř dvěma tisíci snímky zabralo pouze několik vteřin (testováno na iPhone 6s Plus). V reálu tuto funkci nejvíce oceníte například při hledání konkrétní fotografie podle jednotlivých osob. Fotky se také dočkaly nové možnosti úprav Live Photos. Bohužel při každém pokusu o úpravu jsem se dočkal pouze pádu aplikace a proto si zřejmě budeme muset počkat na další opravnou aktualizaci.

Siri na každém kroku

Přidání naší mateřštiny do portfolia jazyků hlasové asistentky se opět nekonalo, přesto ji nemůžeme v souvislosti s iOS 10 vynechat. Její hlavní funkcí je nově sledování a pochopení vašich návyků během používání mobilního zařízení. Kromě tradičních příkazů dokáže nová Siri predikovat slova při psaní zpráv a navrhovat ideální slovní spojení. Pro správné fungování v českých podmínkách je nutné přidání anglické klávesnice, bez ní Siri jednoduše odmítne v iMessage spolupracovat.

Mapy

Nový design dostaly i jablečné Mapy, které nabídnou rychlejší přístup k detailům jednotlivých objektů, aniž by narušovaly samotný pohled na mapu. K návrhům se bude nově přistupovat tažením zespodu displeje. Výsledky vyhledávání bude možné filtrovat, v mapě se budou živě objevovat informace o dopravní situaci a také časy příjezdů do vyhledávaných bodů poblíž vaší trasy (například restaurací).

maps

Tato funkce bude součástí dynamického pohledu při navigaci, který s předstihem například upozorní na zácpu před vámi, abyste na poslední chvíli mohli změnit trasu.Apple navíc svoje mapy otevře vývojářům, takže přímo z mapové aplikace bude možné objednat taxi, případně najít restauraci s volným stolem na základě služby OpenTable.

iMessage, které vás budou bavit

Poslední výrazné přepracování se dotklo aplikace Zprávy (iMessage), která se více přiblížila chatovacímu nástroji Messenger od Facebooku. Kromě větších emoji můžete komunikaci vyšperkovat nejrůznějšími grafickými efekty. Nebudu chodit okolo horké kaše a rovnou přiznám, že z nových iMessage mám největší radost. Pokud například pošlete odkaz směřující na YouTube, příjemce si může video zobrazit přímo v aplikaci bez nutnosti otevření internetového prohlížeče.

Stejný scénář platí také pro sdílení skladeb z Apple Music. Vtipně působí automatické nahrazování slov emotikonami, bohužel pro aktivaci je opět nutné přepnout na anglickou klávesnici. Pozitivní dojem na mě udělala možnost zaslání zprávy či fotografie zahalené neviditelným inkoustem, jejíž obsah se zobrazí pouze po interakci ze strany příjemce. Na konferenci mimo jiné zaznělo, že Apple otevře svou komunikační platformu vývojářům, kteří pro ni mohou vytvářet další doplňky.

V iOS 10 se nachází několik desítek dalších vychytávek, nicméně v současné době je nemá cenu příliš rozebírat. Drtivá většina z nich buď nefunguje zcela korektně nebo je jejich použití na našem území výrazně omezeno. Pokud si na iOS 10 brousíte zuby, je třeba brát na zřetel několik faktů. Jde o vývojovou verzi s množstvím chyb, jejichž vlivem se iPhone extrémně rychle vybíjí. V případě redakčního iPhonu 6s Plus jsme se dostali na kritickou úroveň nabití po pár hodinách od odpojení ze sítě. Doporučujeme raději vyčkat na verzi určenou běžným uživatelům registrovaným do programu Apple Beta Software; ta by se měla objevit v průběhu července.

FullSizeRender

Apple s příchodem iOS 10 odpověděl na řadu výtek ze strany svých zákazníků a naservíroval jim operační systém, který nabízí celou řadu zajímavých novinek. Zároveň se nemůžeme ubránit dojmu spojeným s protěžováním zařízení disponující 3D Touch technologií. V mnoha ohledech jde o logický krok, jehož cílem je donutit co největší počet uživatelů k přechodu na novější model.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

12 komentářů

 1. Celkem zajimavý nápad je 3D Touch na tlačítku baterky v Control Center kdy si lze vybrat z 3 úrovní svítivosti. Už jsem psal feedback do Apple, že by nebylo od věci rozšířit tuto volbu i na WiFi tlačítko, kde by se posléze ukázaly WiFi sítě v okolí, popř. by tam přibyla možnost přepnout se rovnou do nastavení WiFi v Settings

  • Kaspik (neregistrovaný)

   To s WiFi bude dost problém. 3D nabídky fungují na statickém principu s možností obnovení na pozadí v určitém intervalu – ale myšlenka že si rozkliknu přehled sítí pomocí 3D Touch by znamenala, že to sítě skenuje „neustále“ a připraví to třeba každých 10 vteřin uživatelovi aktivity seznam – který se pak zobrazí. Je nesmysl provést 3D touch a počkat 5 vteřin na list – který se poté změní uživateli před očima, to prostě nejde. :)

   • Martin (neregistrovaný)

    A ty seš kdo? Jejich vývojář? Proč by to nešlo udělat třeba tak, že se při otevření control centra zaktualizuje seznam wifi, a až uživatel použije 3d touch na wifi, tak seznam wifi bude připravený?

   • Johny (neregistrovaný)

    nevím kdo to je, ale control center neni nastavení a tak když ho vysuneš stejně by si čekal. Jeho poznámka smysl dává.

   • Martin (neregistrovaný)

    Nečekal, než to vysuneš a stiskneš a otevře se ti to, tak to nějakou dobu trvá, zase takový problém by to nebyl

   • Johny (neregistrovaný)

    Než to vysunu a stiknu tak je to vteřina, wifi se načítá podstatně dýl. Proti té funkci nic nemam, jen řikam, že jeho poznámka dává smysl.

 2. Ad rozpoznávání tváří a vůbec zpracování alb, super je (snad se nepletu), že je to lokální funkce, tedy není na to potřeba cloud. Takže se vám nestane, že by vám kvůli hlubokému dekoltu až ke kotníkům vaší partnerky (partnera) zablokovali účet pro nevhodný obsah. A samozřejmě se tím posiluje bezpečnost.
  Obecně si myslím, že iVěc coby foťák/photo banka je asi nejlepší kombinace na trhu, tedy příp. dost zaplacená v falsh úložišti:)

 3. jou (neregistrovaný)

  Ergonomicky jsou nove notifikace prusvih a krok zpet. Ovladaci centrum a nutnost swipnout jeste jednou kvuli pauznuti hudby?? To jako vazne? A co pousouvani slideru hudby…ze by to bylo nesikovne a hybalo to celym ovladacim centrem.. Premyslel v Applu vubec jeste nekdo?
  Dalsi veci je proc je mezi notifikacema tolik mezer, proc maji tak velke bannery??? Tohle je update, ktery si asi hned tak nenainstaluju.

  • Johny (neregistrovaný)

   Mam z toho podobný dojem. Doufám, že si k tomu poslechnu nějaké důvody než to sám vyzkouším a ukáže se, že to má důvod. Čekal bych, že už se objeví Jony Ive a něco k tomu řekne, celý mi to přijde nějaký divný :-/

  • Na velkém displeji to nevadí a uvidíme, třeba je to předzvěst vyššího rozlišení u iP7 :)

  • Martin (neregistrovaný)

   Mám stejný dojem, mě se líbí Today obrazovka v notifikačním centru tak jak je, ale ty nové bannery (widgety) jsou prostě hnusný, to stejný na zamykací obrazovce, radši bych to nechal tak jak to je… a to nemluvím o control center, taky hrůza, gigantický tlačítko night shift a muset posunout kvůli hudbě, blbost

 4. Vypadá to super, už se těším na červenec :)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).