Domů » Bleskovky » IKEA představila kompaktní čističku vzduchu. Zaujme designem i cenou

IKEA představila kompaktní čističku vzduchu. Zaujme designem i cenou

Švédskou nábytkářskou firmu IKEA zná patrně každý. Ať už jde o dostupný designový nábytek, nutnost si vše složit svépomocí či legendární masové kuličky. Po prvních krůčcích do chytré domácnosti v rámci produktů Trådfri či spolupráce se společností Sonos se nyní Švédové rozhodli zapracovat na dalším vylepšení naší domácnosti – konkrétně čističce vzduchu Förnuftig.

PH176063
IKEA Förnuftig

„Při vývoji čističky Förnuftig bylo naší prioritou, aby měla samotná čistička i filtry nízkou cenu. V dnešní době hodně lidí o čističce vzduchu vůbec neuvažuje, a to zejména ti, kteří bydlí v malých prostorech. Měli jsme to stále na paměti a čističku jsme přizpůsobili prostorům o velikosti kolem 10 metrů čtverečních. Přitom jsme využili méně materiálu, a to nám umožnilo snížit cenu,“ vysvětluje Henrik Telander z IKEA of Sweden, který byl za vývoj tohoto výrobku zodpovědný.

Nepřehlédněte – Ten se tam nevejde. Ale vejde. IKEA zákazníkům nabízí makety Xboxu i PlayStation 5

Čistička vzduchu Förnuftig obsahuje předfiltr, který odstraňuje z ovzduší větší částice, jako jsou vlasy, chlupy a prach. Další filtr zajistí odstranění menších vzdušných částic (s velikostí do 2,5 um), například prachu a pylu. Dokoupit lze také filtr, který odstraňuje z ovzduší různé plynné nečistoty, jako jsou těkavé organické látky nebo formaldehyd, ale také nepříjemné pachy například z kouření nebo kuchyňské výpary. V závislosti na rychlosti ventilátoru se spotřeba pohybuje mezi 2,5 W a 19 W.

PH172498
IKEA Förnuftig

Čistička vzduchu Förnuftig bude k dispozici v černé nebo bílé barvě za 1 299 Kč. Náhradní filtr pevných částic bude stát 149 Kč, filtr plynných nečistot 249 Kč. Prodej startuje 1. března 2021. V redakci již čističku testujeme a brzy se můžete těšit na recenzi.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

6 komentářů

 1. půjde to pověsit na zeď ?

  • Nj jen cena nebude vše… Ale i parametry kolik to protáhne vzduchu (což asi moc ne pokud je to určené do komory o objemu 10m krychlových. Jakou to má hlučnost…. No filtr za 300 je super ale vydrž? Účinnost? Asi nic moc. Ukazuje znečištění? Mám Xiaomi stala sice 4x tolik ale ten výkon. Filtr (obrovský uhlíkový válec) stojí taky 4x ale při občasném využití vydrží rok a více…. Umí být tichá že se při ní dá i spát i stále docela fouká=čistí. Ukazuje znečištění tak víte zda větrat si dovnitř ten dým ala vesnicky vzdousek

  • Český návod (str. 22) zde:

   [odkaz]

  • nepůjde

 2. A budete testovat i skutečnou účinnost filtrace, jakožto nejdůležitější parametr u čističek vzduchu?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).