TOPlist

Huawei P40 Pro po dvou měsících používání. Fotoaparát si zamilujete

Huawei P40 Pro

Společnost Huawei měla nakročeno stát se největším výrobcem smartphonů na světě, ovšem poté na ni dopadly dvě velké rány – loni v květnu kvůli obchodní válce s USA přišla o přístup ke službám a aplikacím Google a její telefony se rázem staly na západních trzích takřka neprodejné. Čínskou firmu držel nad vodou domácí trh, ovšem ten počátkem letošního roku zastihla Huawei druhá rána – častečné odstavení domácího trhu kvůli pandemii nemoci COVID-19.

Prodeje telefonů Huawei se postupně začaly propadat, avšak jejich výrobce se nevzdává a do boje o zákazníky vyrazil s novými vlajkovými modely, které představil na začátku března. Já jsem vybavenější Huawei P40 Pro déle než dva měsíce používal jako svůj hlavní smartphone a zde jsou mé postřehy.

Huawei P40 Pro

Problematice absence Google služeb se v tomto článku věnovat nebudu, o tom pro vás kolega David Skopal nachystal podstatně podrobnější článek, který rozhodně doporučuji přečíst. Pouze přidám informaci, že neoficiální cestou se mi Google služby na Huawei P40 Pro povedlo zprovoznit, nicméně pro účely tohoto článku jsem telefon používal v takovém stavu, v jakém jej standardně dostane zákazník, ten bez balíčku Google Mobile Services.

Hardwarově jde o telefon bez kompromisů

U Huawei P40 Pro je na první pohled patrná snaha roztáhnout displej zcela k okrajům a vyplnit s ním celou přední plochu; rámeček prakticky neexistuje (má pouze 1,71 mm), patrný je pouze velmi úzký proužek při spodní straně.

Huawei P40 Pro
Huawei P40 Pro

Huawei se chlubí, že se jedná o vůbec první displej, který je zakřivený na všech čtyřech stranách, což vypadá opravdu velmi elegantně, avšak každé vyklouznutí telefonu z ruky může být extrémně nebezpečné. Vody a prachu se ale bát nemusíte, telefon disponuje krytím IP68.

Huawei P40 Pro
Huawei P40 Pro

V reálu telefon působí velice pěkně. Líbí se mi zejména téměř nulové rámečky kolem displeje, na které jsem si rychle dokázal zvyknout. Vyšší hmotnost 203 gramů rozhodně budete cítit, ale těžiště má P40 Pro vyvážené opravdu dobře a pocitově se mi v rukou držel lépe, než Samsung Galaxy S20 Ultra.

Prostorný displej s 90Hz frekvencí

Díky téměř nulovým rámečkům se Huawei podařilo do těla o rozměrech 158,2 × 72,6 × 8,95 mm nacpat displej s úhlopříčkou 6,58 palce. Jedná se o Flex OLED panel s rozlišením 1 200 × 2 640 pixelů a obnovovací frekvencí 90 Hz. Do displeje je integrovaná čtečka otisků prstů, která má být ještě rychlejší a přesnější než u minulé generace (dokáže absorbovat až o 50 % více světla). Na displej je radost pohledět – má skvělé barvy i vysokou maximální úroveň jasu.

Huawei P40 Pro
Displej je prostorný, ale ruší jej poměrně velký výřez se dvěma selfie kamerami a dalšími senzory

Jedinou kaňkou tohoto obřího zobrazovače je tak poměrně velký výřez pro selfie kamerku v levém horním rohu, kterou doplňuje ještě infračervený senzor a další snímače; ty využijete při odemykání telefonu obličejem.

Huawei P40 Pro
Čtečka otisků prstů je integrována do displeje

Pro tvorbu autoportrétů je připraven nejen 32Mpx snímač s optikou o světelnosti f/2.2, ale i hloubkový ToF snímač a infračervená kamerka. S tímto kombem telefon podává lepší výsledky za zhoršených světelných podmínek, a to nejen při fotografování, ale také při autentizaci uživatele podle obličeje.

Pan fotograf

Pokud bych měl hledat činnost, ke které jsem (kromě běžného používání aplikací) telefon používal nejčastěji, bylo by to rozhodně focení. Soustava čtyřech fotoaparátů na zadní straně, která je umístěna do vystouplého obdélníkového fotomodulu se zaoblenými rohy, totiž nabízí nejen skvělé papírové parametry, ale i velmi slušné reálné výsledky. Konkrétně máte k dispozici následující sestavu:

  • Hlavní 50Mpx 1/1.28″ RYYB snímač UltraVision s optickou stabilizací a světelností objektivu f/1.9, Sony IMX686
  • 40MPx RYYB kamera pro záznam širokoúhlých snímků a videa se světelností objektivu f/1.8
  • 12Mpx teleobjektiv s 5× optickým přiblížením a světelností f/3.4
  • Hloubkový ToF senzor

Zajímavé je, že první snímač je určen zejména pro tvorbu fotografií, zatímco druhý najde uplatnění ve videu; v obou případech Huawei sází na spojování informací ze 4 sousedních pixelů. Autofokus zajišťuje technologie Octa Phase Detecton, kdy se do ostření zapojuje 100 % pixelů, obraz zpracovává nový engine XD Fusion Engine zapojující do hry umělou inteligenci pro zlepšení reprodukce detailů za všech světelných podmínek.

Huawei P40 Pro

Hlavní fotoaparát Sony IMX686 využívá zcela nový Ultra Vision senzor s RYYB filtrem. U RYYB mřížky jsou zelené sub-pixely nahrazeny žlutými. Díky tomu je senzor schopný zachytit až o 40 % více světla, než je tomu v případě RGGB filtru. O optiku fotoaparátů se tradičně postarala firma Leica.

Nepřehlédněte: Huawei P40 Pro má technologiemi prošpikované foťáky. Ukážeme vám, jak fungují

Huawei sází na spojování informací ze 4 sousedních pixelů. Výsledkem jsou pak 12,5Mpx fotografie (4096 x 3072 px). Fotografovat lze ale i plném 50Mpx rozlišení. Huawei P40 Pro je mimochodem schopný fotit až s ISO 409 600.

Autofokus zajišťuje technologie Octa Phase Detecton, kdy se do ostření zapojuje 100 % pixelů. Obraz zpracovává nový engine XD Fusion Engine zapojující do hry umělou inteligenci pro zlepšení reprodukce detailů za všech světelných podmínek.

Umělá inteligence umí vymazat nežádoucí osoby

Umělou inteligenci také Huawei využívá u chytrých funkcí jako umazávání nežádoucích osob z fotografie (maximálně AI zvládne odstranit dvě osoby), k eliminaci odlesků a stínů či k automatické detekci scény, na které se všichni usmívají. Silnou stránkou tradičně má být i noční režim, Huawei P40 Pro je schopný dosáhnout maximální citlivosti ISO 409 600.

Huawei P40 Pro 003

Do přibližování scény Huawei zapojuje všechny čtyři snímače včetně periskopické 12Mpx kamery, výsledkem mají být údajně až 50× přiblížené obrázky bez ztráty kvality. Součástí fotoaparátu je také spektrální senzor barevné teploty, který má zajišťovat věrnou reprodukci barevných tónů.

Kvalita fotografií je perfektní, zejména pak makro snímky. Hlavní snímač díky velkému čipu umí krásně a přirozeně rozmazat pozadí. Telefon exceluje schopností zachytiti velké množství detailů s minimem šumu. Pochválit musím i za rychlost ostření, ta je prvotřídní a není tak problém zachytit jedoucí auto nebo tekoucí vodu. Fotky nabízí velmi dobrou ostrost, akorát mám menší výtku k dynamickému rozsahu, který by mohl být určitě lepší.

Vylepšený noční režim

Za nedostatečných světelných podmínek v budově nebo za šera jsou fotografie stále dost ostré, detailní a bez digitálního šumu, za což může především velký čip a pokročilý algoritmus na odstranění šumu. Za tmy se u snímků začíná vyskytovat horší ostrost, ale snímky si stále zachovávají dobrou úroveň šumu. Fotky jsou tak akorát prosvětlené a obecně se jedná o velmi slušný výsledek.

Noční režim velmi dobře stabilizuje světlo, zvýrazní obrysy a vytáhne kontury, takže fotografie působí o něco lépe. I když nejsou snímky o moc světlejší, jsou lépe prosvětlena tmavá místa. V některých situacích ale noční režim není lepší jak automatika. Určitě potěší, že noční režim lze použít u všech fotoaparátů.

Superzpomalená videa při 7680 fps

Co mě s telefonem během těch dvou měsíců používání opravdu bavilo, byla možnost natáčet super zpomalené záběry se snímkovací frekvencí 7 680 fps, což odpovídá 256x zpomalení. Při scéně s dostatečnou úrovní světla se dají vykouzlit velice originální záběry.

Kirin 990 i podpora 5G

Huawei P40 Pro pohání 7nm čipset Kirin 990 5G, který zajišťuje dostatek výkonu i pro hraní her; chlazení je řešeno grafenovým filmem v kombinaci s ultratenkou parní komorou. Součástí čipsetu je i integrovaný 5G modem, po stránce bezdrátové konektivity tak nechybí vůbec nic; telefon podporuje Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1, NFC, přítomen je dokonce i infračervený port. Reakce telefonu při používání byly bleskové, ale vzhledem k výbavě jsme snad ani nemohli čekat něco jiného.

Huawei P40 Pro

Telefon bude k dispozici s 8 GB RAM a 256GB úložištěm. Paměť půjde rozšířit paměťovou kartou vlastního formátu Nano Memory Card 2. generace, která však ubere možnost vložit do telefonu dvě fyzické SIM; východiskem z této situace však může být podpora eSIM.

Hardwarové parametry Huawei P40 Pro

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 10, čipset: HiSilicon Kirin 990, octa-core, 2× 2,86 GHz Cortex-A76 + 2× 2,36 GHz Cortex-A76 + 4× 1,95 GHz Cortex-A55, GPU: Mali-G76 MP16, RAM: 8 GB, interní paměť: 128/256 GB, pam. karta:
Rozměry: 158,2 × 72,6 × 8,95 mm, hmotnost: 203 g, zvýšená odolnost: IP68

Displej, konektivita a baterie

6,58", OLED, rozlišení: Full HD+, 1200 × 2640 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.1, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 4200mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 50 Mpx, f/1.9, Sony IMX686, OIS, optika Leica, druhý: 40 Mpx, širokoúhlý, f/1.8, 18 mm, 1/1.54", PDAF, třetí: 12 Mpx, teleobjektiv, f/3.4, PDAF, OIS, 5× optický zoom, čtvrtý: TOF 3D, hloubkový senzor, selfie kamera: 32 Mpx, f/2.2, Full HD video, HDR

Kabelové spojení se světem zajišťuje pouze USB-C, sluchátkový konektor přítomen není. Telefon disponuje akumulátorem s kapacitou 4 200 mAh, k jehož dobíjení je možné využít výkonu až 40 Wattů. Druhou možností je pak bezdrátové nabíjení Huawei SuperCharge s výkonem až 27 Wattů, které funguje i reverzně.

Rychlé nabíjení a dobrá výdrž

Akumulátor má kapacitu 4200 mAh. Při běžném provozu se dostanete na výdrž okolo jednoho a půl až dvou dnů, ale ani při vyšším zatížení nebudete mít problém přežít celý pracování den. Huawei P40 Pro podporuje rychlé 40W nabíjení, díky čemuž telefon za 25 minut dobijete na 65 % kapacity, do plna pak za pouhých 55 minut, což je velmi dobrý výsledek.

Huawei P40 Pro

Hodnocení po dvou měsících

Huawei P40 Pro je skvěle vybavený smartphone s výbavou, která vám dobře poslouží i v následujících letech. Po několika týdnech používání jsem si zvykl na velmi slušné fotoaparáty a dobrou výdrž baterie podpořenou rychlým dobíjením.

Největším záporem pro mě byla chybějící podpora Google služeb, ale i to jsem dokázal vyřešit, i když úplně 100% to nebylo. Na jednu stranu jsem rád, že se čínský gigant nezastavil a pokračuje dál ve vývoji. Na druhou stranu mi Google v některých chvílích opravdu chyběl. Velká část aplikací se sice dá stáhnout přes nástroj Petal Search, ale i tak zřejmě budete omezeni chybějícími Google službami.

Bohužel jsem musel oželet placení telefonem, přístup do mobilního bankovnictví a také pohodlné ovládání mé chytré domácnosti, což jsou věci, na které není každý ochotný přistoupit. Dejte mi vědět, zda jste si zvykli používat Huawei telefon bez Google služeb a všech dalších výhod, které jsou s tím spojené…

Autor článku Roman Hálek
Roman Hálek
Technologie 21. století mě inspirují a neustále popohání vpřed. Rád o nich píši a ještě radši je všechny zkouším. A pokud zrovna nesedím u klávesnice, s nadšením běhám, nebo se proháním na kole, a s nepatrně menším nadšením dálkově studuji vysokou školu.

Kapitoly článku