Domů » Články » Huawei P40 Pro má technologiemi prošpikované foťáky. Ukážeme vám, jak fungují

Huawei P40 Pro má technologiemi prošpikované foťáky. Ukážeme vám, jak fungují

Jak v praxi pracují fotoaparáty u Huawei P40 Pro? Autor fotografie: Petr Uhlíř

Huawei se v poslední době zařadil mezi výrobce, kteří investují obří finanční prostředky do fotoaparátů. Tato čínská značka navíc začala před několika lety spolupracovat se světoznámou německou společností Leica. Ta dodala své know-how a hlavně přidala jméno, které dokonale pasuje do marketingové strategie zaměřené na schopnosti focení.

NepřehlédněteRecenze Huawei P40 Pro: smartphone bez hranic, a přesto s omezením

Nedávno představená řada vlajkových modelů řady P40 dokazuje, že Huawei se nezastavuje ani přes restrikce ze strany USA a fotoaparáty byly opět posunuty na novou úroveň. Novinek je hodně a postupně se budou vylepšovat i softwarové doplňky. Pojďme se podívat, co všechno je nového a jak si P40 stojí proti konkurenci.

Huawei P40 Pro 15
Huawei P40 Pro má na svých zádech úctyhodnou sestavu fotoaparátů. Změny se týkají zejména toho hlavního. (autor: Jiří Hrma)

 

Rozdíly mezi jednotlivými modely řady P40

Pozitivní zprávou je, že všichni zástupci řady P40 dostali do vínku naprosto stejný primární fotoaparát. Tomu se budeme podrobně věnovat v samostatné kapitole, protože si jistě zaslouží pozornost. Nejvyšší model P40 Pro+, který se do našich končin nepodívá, má soustavu čtyř fotoaparátů (plus ToF senzor).

Huawei P40 Pro, na který jsme vám již přinesli podrobnou recenzi, má na zádech tři fotoaparáty a ToF senzor. Model P40 přišel o ToF senzor a změnou prošly kromě primárního fotoaparátu také oba zbylé snímače. Rozdíly jsou z hlediska hardwaru jasné na první pohled. Je ale otázkou, co ukáží reálné testy fotografií.

huawei p40
Paleta modelů řady P40 je široká. Rozdíly v hardwaru fotoaparátu jsou znatelné, ale v reálném použití nemusí znamenat pokles v kvalitě (zdroj: Huawei)
Huawei P40 Pro Plus Huawei P40 Pro Huawei P40
Hlavní fotoaparát Rozlišení 50 Mpx (mřížka RYYB)
1/1,28 palcový senzor
světelnost f/1.9
ohnisková vzdálenost 23 mm
OIS
Rozlišení 50 Mpx (mřížka RYYB)
1/1,28 palcový senzor
světelnost f/1.9
ohnisková vzdálenost 23 mm
OIS
Rozlišení 50 Mpx (mřížka RYYB)
1/1,28 palcový senzor
světelnost f/1.9
ohnisková vzdálenost 23 mm
OIS
Ultra-široký fotoaparát Rozlišení 40 Mpx
1/1,54 palcový senzor
fázový autofokus
světelnost  f/1.8
ohnisková vzdálenost 18 mm
Rozlišení 40 Mpx
1/1,54 palcový senzor
fázový autofokus
světelnost  f/1.8
ohnisková vzdálenost 18 mm
Rozlišení 16 Mpx

světelnost f/2.2
ohnisková vzdálenost 17 mm

Teleobjektiv Rozlišení 8 Mpx
10× přiblížení periskopem
světelnost f/4.4
ohnisková vzdálenost 240 mm
OIS
Rozlišení 12 Mpx (RYYB)
5× přiblížení periskopem
světelnost f/3.4
ohnisková vzdálenost 125 mm
OIS
Rozlišení 8 Mpx
3× optické přiblížení
světelnost f/2.4
ohnisková vzdálenost 80 mm
OIS
Sekundární teleobjektiv Rozlišení 8 Mpx (RYYB)
3× optické přiblížení
světelnost f/2.4
ohnisková vzdálenost 80 mm
OIS
ToF senzor Ano Ano Ne

Obří senzor: to je oč tu běží

Rozlišení hlavního fotoaparátu se od minulého roku zvýšilo o 10 Mpx na konečných 50 megapixelů. Všechny pixely však využijete pouze ve speciálním režimu, protože automatika bude pořizovat snímky při rozlišení 12,5 Mpx. Toho je docíleno spojováním čtyř pixelů do jednoho a tuto technologii již známe z mnoha smartphonů dnešní doby. Rozlišení samotné však neurčuje kvalitu výsledků a mnohem důležitější je v tomto ohledu velikost senzoru a jeho pixelů. A zde Huawei opět kraluje.

Huawei senzor fotoaparatu P40
Porovnání největších senzorů ve smartphonech dnešní doby. Huawei P40 této oblasti kraluje. (Zdroj obrázku: Mrwhosetheboss)

Jak již bylo zmíněno výše, senzor fotoaparátu má v řadě Huawei P40 velikost 1/1,28 palce (téměř dva centimetry) a samotné pixely jsou velké 2,44 µm (údaj platný při 12,5Mpx rozlišení). Jakkoli je fotosenzor obrovský a na poměry dnešních smartphonů působí z jiné dimenze, stále se nejedná o největší senzor použitý v telefonu.

Toto prvenství si již dlouhou dobu udržuje Nokia s modelem 808 Pureview (1/1,2″). Stejně jako minulý rok, i letos se Huawei rozhodl použít v senzoru mřížku RYYB, která pomůže zachytit až o 40 % více světla než běžné RGGB fotoaparáty.

Většina dnešních smartphonů včetně vlajkových modelů používá mnohem menší senzory, které mají velikost kolem 1/2,55 palce. Rozdíl pocítíte zejména při focení v noci, kdy mají větší pixely výhodu ve schopnosti zachytit více světla. Další výhodou, kterou jsem si osobně oblíbil ještě více, je přirozený bokeh efekt.

Mezi další změny patří skutečnost, že rozložení pixelů do RYYB je přítomno i u vybraných fotoaparátů s teleobjektivem, takže by měly být zajištěny lepší výsledky při zoomování za zhoršených světelných podmínek.

Hardwarové parametry Huawei P40 Pro
Systém: Android 10
Rozměry: 158,2 x 72,6 x 8,95 mm, Hmotnost: 203 gramů
Čipset: HiSilicon Kirin 990, octa-core
RAM: 8 GB, Interní paměť: 128/256 GB, Pam. karta:
Displej: OLED, 6,58", Full HD+, 1200 × 2640 px
Hlavní fotoaparát: 50 Mpx, f/1.9, Sony IMX686, OIS, certifikace Leica
Druhý fotoaparát: 40 Mpx, f/1.8, 18 mm, 1/1.54", PDAF, širokoúhlý
Třetí fotoaparát: 12 Mpx, f/3.4, PDAF, OIS, 5x optický zoom, teleobjektiv , Přední kamera: 32 Mpx, f/2.2, Full HD video, HDR
Bluetooth: 5.1, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), NFC:
Konektor: USB-C
Baterie: 4200mAh Li-Pol, Rychlé nabíjení:
Bezdrátové nabíjení:

„Do nekonečna a ještě dál“. Technika přiblížení je ještě vyspělejší než kdy dříve

Zoom se stal poslední dobou jednou z oblastí fotoaparátů, na kterou je kladen velký důraz. Technologie postupují rychlým tempem a dostali jsme se na úroveň, která pár let zpátky zněla jako sci-fi. Minulý rok udělal Huawei s periskopickým teleobjektivem díru do světa a nedávno jej stejným přístupem následoval Samsung s modelem Galaxy S20 Ultra. Čínský drak svoji vlajkovou loď P40 Pro+ letos povýšil o teleobjektiv s desetinásobným přiblížením a proti konkurenci si tak zajistil značný náskok.

Huawei P40 Pro 1
Huawei P40 Pro+ nabízí 10× optický zoom. Technika je schovaná v důmyslném periskopu se systémem zrcadel (zdroj: Huawei)

Jak je vidět na snímku níže, paprsek světla se musí pětkrát odrazit, než doputuje od scény po senzor fotoaparátu. Do malého periskopu se podařilo umístit i optickou stabilizaci obrazu, která pomůže s otřesy rukou. Ohnisková vzdálenost činí 240 mm a pokud jsem to kontroloval správně, Huawei se tímto vyrovnal modelu Samsung Galaxy K Zoom, který nabídl pravý optický zoom v rozmezí 24-240 mm. Tento smartphone však byl spíše fotoaparátem s displejem a operačním systémem. Maximálním přiblížením u P40 Pro+ je 100× digitální zoom a tato hodnota se rovná Samsungu Galaxy S20 Ultra a jeho „Space Zoomu“.

plus
Desetinásobné přiblížení je docíleno periskopu se systémem zrcadel. Jedná se o technologii, která zatím mezi smartphony nemá obdoby. Zdroj obrázku: Huawei

Není jisté, jak bude tak velkým přiblížením ovlivněna kvalita výsledků. Naštěstí má Huawei i pro tuto otázku odpověď a rozhodl se implementovat ještě dodatečný teleobjektiv s 3× přiblížením. Mezi 3× a 10× se budou snímky vytvářet kombinací dat z hlavního fotoaparátu a některého z teleobjektivů. Výsledná kvalita zoomu jednotlivých modelů se bude zřejmě v jistých ohledech lišit, protože všechny mají odlišné teleobjektivy, ale Huawei do akce zapojí i svoji umělou inteligenci. Ta již v minulých generacích dokázala, že je v oblasti přiblížení velmi schopná.

Hardwarové parametry Huawei P40 Pro Plus
Systém: Android 10
Rozměry: 158,2 x 72,6 x 8,95 mm, Hmotnost: 213 gramů
Čipset: HiSilicon Kirin 990, octa-core
RAM: 12 GB, Interní paměť: 256 GB, Pam. karta:
Displej: OLED, 6,58", Full HD+, 1200 × 2640 px
Hlavní fotoaparát: 50 Mpx, f/1.9, Sony IMX686, OIS, certifikace Leica
Druhý fotoaparát: 40 Mpx, f/1.8, 18 mm, 1/1.54", PDAF, širokoúhlý
Třetí fotoaparát: 12 Mpx, f/2.4, PDAF, OIS, 3x optický zoom, teleobjektiv , Přední kamera: 32 Mpx, f/2.2, Full HD video, HDR
Bluetooth: 5.1, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), NFC:
Konektor: USB-C
Baterie: 4200mAh Li-Pol, Rychlé nabíjení:
Bezdrátové nabíjení:

Ostření v řádu milisekund pomůže zachytit každý snímek

Dlouhou dobu byla za zlatý standard ostření považována technologie DualPixel, kterou ve velkém využívají vlajkové modely Samsungu. I v našem seriálu FotoDuel několikrát jihokorejský obr dokázal, že autofokus je jeho parketa. Na zakázku vyrobený senzor v útrobách řady P40 má velmi podobnou, ne-li úplně stejnou, technologii. Zde je však pojmenována pojmem Octa-phase detection (osmifázové ostření). Ať toto označení znamená cokoli, slibuje použití všech pixelů k ostření a podle prvních dojmů se jedná o velmi rychlou a přesnou metodu.

Huawei P40 ostreni
Ukázka ostření hlavního fotoaparátu Huawei P40 vypadá slibně. Jsme zvědaví, jaké budou zkušenosti z reálného používání

Redukce šumu jako ze zrcadlovky

Huawei byl se svým postprocessingem vždycky dost agresivní. Díky použitému procesoru Kirin 990, ve kterém je integrován čip pro zpracování obrazu, je nově přidána podpora BM3D řešení pro redukci šumu. Jedná se o unikát mezi smartphony, protože tato technika je používaná digitálními fotoaparáty. Samotný proces je založen na poměrně složitém algoritmu, který skládá skupiny pixelů zachycujících stejné barvy tak, aby byly zachovány detaily.

Technika BM3D není pro Huawei nová, protože čipset Kirin 990 byl použit již v loňském Mate 30 Pro, který touto redukcí šumu také disponoval. I tento model byl jeden z nejlepších na poli focení a jeho nástupce jej bude zcela jistě vzorně následovat.

Tip: Recenze Huawei Mate 30 Pro: dračí ovoce s hořkou příchutí

XD Fusion je něco jako Deep Fusion od Applu v podání Huawei

Říkejme tomu prostě a jednoduše umělá inteligence, která vykouzlí lepší snímky. Díky neuronové síti čipsetu Kirin 990 je možné různými algoritmy spojit data několika snímků z různých fotoaparátů do jednoho a posunout tak detaily, barvy a dynamický rozsah na vyšší úroveň. Jedná se o třetí generaci AI systému od Huawei a letos bude spolupráce kvalitního hardwaru a softwaru silnější než v předchozích letech.

Huawei P40 XD Fusion Image Engine
XD Fusion má sice poměrně úsměvný název, ale jeho pomoc může znamenat výrazné zlepšení kvality snímků. (Zdroj obrázku: Huawei)

Implementace umělé inteligence je v dnešní době již standard a spíše než slova a marketingové tahy bude pro všechny důležitější vidět výsledky. Mimochodem, stejně jako Huawei Mate 30 Pro umi nahrávat super zpomalené video při 7680 fps.

Huawei P40 Pro: 7680 fps slow-motion test

Jedná se zatím o jeden z nejzajímavějších telefonů letošního roku a jedinou, ale bohužel největší, vadou na kráse stále zůstává absence Google služeb. Ty je sice možné určitým způsobem na Huawei dostat, ale nejedná se o plnou náhradu a pro běžné zákazníky je tato cesta neuskutečnitelná.

David Skopal

Redaktor SMARTmania.cz a externí copywriter žijící v Brně. Nadšenec do technologií, smartphonů a gadgetů. Fanoušek OnePlus. Mám rád vaření a dobré jídlo. Ve volném čase hraju badminton a chodím plavat.

4 komentáře

  1. Smůla, že to nemá Google služby a je to hnusný z přední strany. :-) Jinak foťák čínský kluci celkem vyladili. Ale furt je to Hujahej a jejich katastrofický přístup k aktualizacím…

  2. I kdyby ten telefon fotil sebelíb, tak dokud se USA nedomluví s Huawei a nebudou tam Google služby, nemá to absolutně cenu kupovat a používat.

  3. To že nepoužíva služby Google papúškujete stále do okola ako modlitbu, až to znie podozrivo. Aj keď som používal kedysi dávno android, tak aj tak som služby Google nepoužíval, až na aplikácie tretích strán ktoré je žiaľ možné nainštalovať len cez Google play, banky, mapy a ďalšie už chýbať môžu. No v iných svetadieloch sa tento problém neprejavuje. Aj tak všetky aplikácie Googlu užívateľa len špiclujú a čím ich je menej tým lepšie.

    • Ale v tom je prave to. Ono kdyby chybely primo aplikace od Google, tak je to vsem celkem jedno. Kdo je chce, si doinstaluje, kdo nechce, nema. Ale bez G.Play proste nema clovek nic.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).